Grecki minister transportu podał się do dymisji z powodu wypadku kolejowego; 36 zabitych

TEMPE, Grecja (AP) – W środę ratownicy przeszukali płonący wrak dwóch pociągów, które zderzyły się ze sobą w północnej Grecji, zabijając co najmniej 36 osób i rozbijając wiele wagonów na skręcone węzły stali.

Minister transportu Kostas Karamanlis podał się do dymisji, mówiąc, że czuje się „obowiązkiem” ustąpienia „jako niezbędny znak szacunku dla pamięci ludzi, którzy zginęli niesprawiedliwie”.

Nie było od razu jasne, co spowodowało katastrofę samolotu w pobliżu Tempe Valley, doliny rzecznej około 380 kilometrów (235 mil) na północ od Aten, ale kierownik stacji w pobliskim mieście Larissa został aresztowany w środę. Policja nie ujawniła jego nazwiska. Dwie inne osoby zostały zatrzymane do wyjaśnienia.

Nie jest jasne, z jaką prędkością jechał pociąg pasażerski i towarowy, kiedy zderzyły się ze sobą tuż przed północą we wtorek, ale osoby, które przeżyły, powiedziały, że zderzenie wyrzuciło kilku pasażerów przez okna wagonów. Państwowy nadawca ERT zacytował ratowników, którzy powiedzieli, że znaleźli ciała niektórych ofiar 30-40 metrów (100-130 stóp) od miejsca uderzenia.

Pasażerowie twierdzą, że katastrofa pociągu przypominała eksplozję

Bezimienny nastolatek, który przeżył, powiedział dziennikarzom, że przed wypadkiem poczuł nagłe hamowanie i zobaczył iskry – po czym nagle się zatrzymał.

„Nasz powóz się nie wykoleił, ale ten z przodu wysiadł i rozbił się” – powiedział, najwyraźniej wstrząśnięty. Użył teczki, aby wybić swoją czwartą szybę w samochodzie i uciec.

Stefanos Gogakos, który był w tylnym wagonie, powiedział, że zderzenie brzmiało jak eksplozja i widział płomienie z przodu pociągu.

„Okna roztrzaskały się i spadły na nas” – powiedział ERT. „Uderzyłem głową w dach wagonu. Niektórzy ludzie zaczęli uciekać przez okna, bo w wagonie było dym. Drzwi były zamknięte, ale po kilku minutach obsługa pociągu je otworzyła i wysiedliśmy.”

READ  Ukraiński wywiad wojskowy: rosyjskie grupy stojące za najazdem

Wiele samochodów wykoleiło się i co najmniej jeden zapalił się.

„Temperatury osiągnęły 1300 stopni Celsjusza (2372 Fahrenheita), co jeszcze bardziej utrudnia identyfikację znajdujących się w nich ludzi” – powiedział rzecznik straży pożarnej Vassilis Varthakoyannis.

wrak utrudnia akcję ratunkową

W środę ratownicy zwrócili się do dźwigów i innych ciężkich maszyn, aby rozpocząć przemieszczanie dużych części pociągu, odkrywając więcej ciał i rozczłonkowanych szczątków.

„Było wiele dużych kawałków stali” – powiedział Vassilis Polizos, lokalny mieszkaniec, który powiedział, że był jedną z pierwszych osób na miejscu zdarzenia. „Pociągi są całkowicie zniszczone, zarówno pociągi pasażerskie, jak i towarowe”.

Ratownik Lazarus Sirianidis powiedział ERT, że załogi „bardzo ostrożnie” próbowały oddzielić stal, blachę i inne materiały, które zostały skręcone razem w wyniku uderzenia. „To zajmie dużo czasu” – powiedział Sarianidis.

Grecka straż pożarna poinformowała, że ​​76 osób zostało zabranych do szpitala, w tym sześć na intensywnej terapii.

Ponad 200 osób, które nie doznały obrażeń lub zostały lekko ranne, zostało przewiezionych autobusem do Salonik, 130 kilometrów (80 mil) na północ. Po przybyciu na miejsce policja zapisała ich nazwiska, starając się wyśledzić każdego, kto mógł zaginąć.

Szef Greckiego Związku Pracowników Kolei Yannis Nitsas powiedział, że wśród zabitych w wypadku było ośmiu pracowników kolei, w tym dwóch maszynistów pociągu towarowego i dwóch maszynistów pociągu pasażerskiego.

Grecja przechodzi z karnawału w żałobę

Wiele z 350 osób w pociągu pasażerskim to studenci wracający z hałaśliwego karnawału w Grecjipowiedzieli urzędnicy. W tym roku po raz pierwszy od początku pandemii w 2020 roku obchodzono w całości święto poprzedzające Wielki Post.

Rząd ogłosił trzydniową żałobę narodową od środy, podczas gdy flagi zostały wywieszone do połowy masztu przed wszystkimi budynkami Komisji Europejskiej w Brukseli.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, który odwiedził miejsce zdarzenia, powiedział, że rząd powinien pomóc rannym dojść do siebie i zidentyfikować zmarłych.

READ  Łatwość notowań zapasów Dolar australijski wzrósł po niespodziewanym wzroście

„Jedno mogę zagwarantować: poznamy przyczyny tej tragedii i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nic takiego się nie powtórzyło” – powiedział Mitsotakis.

Prezydent Grecji Katerina Sakellaropoulou przerwała oficjalną wizytę w Mołdawii, by odwiedzić miejsce wypadku i złożyła kwiaty obok wraku.

Papież Franciszek złożył kondolencje rodzinom zmarłych w liście wysłanym w jego imieniu przez watykańskiego sekretarza stanu do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Grecji:

W liście napisano, że papież „przesyła swoje modlitwy do wszystkich dotkniętych tą tragedią”.

___

Paphitis zgłoszone z Aten w Grecji. Derek Gatopoulos w Atenach oraz Patrick Quinn i David Rising w Bangkoku przyczynili się do powstania tej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *