Elektroniczna grupa osprzętu SRAM Force AXS drugiej generacji czerpie inspiracje z modelu Rival i poprawia przód

Nowa grupa osprzętu SRAM Force eTap AXS zawiera aktualizacje manetek zmiany biegów, mechanizmów korbowych i przedniej przerzutki, a także nową, błyszczącą grafikę.

Nastąpiła zmiana konwencji nazewnictwa, a SRAM usunął eTap z nazwy grupy – więc od teraz to tylko SRAM Force AXS.

SRAM wprowadził niewielkie lub żadne zmiany w wielu innych komponentach swojej drugiej generacji 12-biegowych e-rowerów szosowych poziomu II.

SRAM wprowadził 12-biegowy SRAM Force eTap AXS w 2019 roku, wkrótce po swoim topowym Red eTap AXS. Force eTap AXS ma wiele cech 12-biegowej bezprzewodowej grupy Red, ale w bardziej przystępnej cenie.

W kwietniu 2021 zostaje wydany Rival eTap AXS. Można śmiało powiedzieć, że Rival zajmował dużo miejsca wcześniej zajmowanego przez Moc, a wiele marek reklamuje Rival eTap AXS jako opcję e-grupową w swoich motocyklach średniego poziomu.

Tutaj omówimy każdy element 12-rzędowej grupy osprzętu Force AXS drugiej generacji, a także ich wagę i ceny. Zobacz także pierwszą recenzję SRAM Force AXS Liama ​​Cahilla i ocenę nowej grupy osprzętu.

Jak jeździsz w nowej grupie? Możesz przeczytać naszą pierwszą recenzję SRAM Force AXS, aby się dowiedzieć.

Sześć podstawowych rzeczy, które musisz wiedzieć o nowym SRAM Force AXS

 1. Pełna gama różnych konfiguracji grupy osprzętu do różnych stylów jazdy: Podwójna tarcza, Pojedyncza tarcza, Podwójna szeroka tarcza, Szeroka pojedyncza tarcza, XPLR
 2. Przeprojektowane manetki są bardziej kompaktowe, ale tracą regulację punktu zgryzu hamulca i kompatybilność z przewodami Blips
 3. Standardowy mechanizm korbowy i miernik mocy, podobnie jak Red, są mocowane prosto z jednego elementu, bez oddzielnego pająka i śruby na łańcuchach.
 4. Zmodyfikowana geometria przedniego stopnia dla rzekomo szybkiej konwersji
 5. Nadal jest kompatybilny z komponentami ze wszystkich szosowych i innych zestawów MTB obsługujących AXS
 6. Błyszcząca nowa grafika

Mechanizm korbowy SRAM Force AXS

Nowa grafika, nowy mechanizm korbowy i mniejsze korpusy układu napędowego definiują grupę osprzętu SRAM Force AXS 2023.
Liam Cahill / Media

Oprócz nowej grafiki, największą zmianą w grupie osprzętu SRAM Force AXS była nowa gama standardowych 1x i podwójnych korb oraz mierników mocy.

Wyglądają teraz (i są funkcjonalne) bardziej jak zespoły z poziomu czerwieni, tylko bez błyszczących pasemek.

Ramiona korby (ale nie opcja tarczy o podwójnej szerokości) przeszły od stosowania oddzielnych przykręcanych tarcz do pająka ramienia korby, do jednostek jednoczęściowych, takich jak te, których używa SRAM Red. Wykorzystują interfejs SRAM Direct Mount do łączenia z korbami.

SRAM twierdzi, że zwiększa to sztywność, a także sprawia, że ​​jednostka jest lżejsza i trwalsza. W przypadku opcji podwójnego pierścienia oznacza to, że musisz wymienić oba pierścienie jako całość i nie możesz po prostu kupić jednego łańcucha, jeśli chcesz zmienić swoje przełożenia.

Dwustronny miernik mocy i pierścienie łańcucha należy wymieniać jako jeden element.
Felix Smith/Nasze media

W całym zakresie konfiguracji dostępne są opcje miernika mocy. Podobnie jak w przypadku Red, dwustronny miernik mocy jest zintegrowany z tarczami w opcji z podwójnym łańcuchem, która nie jest szeroka. Oznacza to, że jeśli musisz wymienić pierścienie na zespole łańcucha miernika mocy, musisz również wymienić miernik mocy.

READ  Gra wideo Activision „narzędzie do różnorodności w przestrzeni kosmicznej” wywołuje sprzeciw

Podobnie jak w przypadku czerwonego miernika mocy, SRAM zaoferuje 50-procentową wymianę na nowy miernik mocy o tych samych proporcjach.

Istnieje również możliwość dokupienia lewej dźwigni korby, jednostronnego miernika mocy, który jest odpowiednikiem miernika mocy Rival AXS, ale z korbą wykonaną z włókna węglowego i pasującą do reszty osprzętu Force AXS.

Oprócz nieszerokiego, dwułańcuchowego miernika mocy, który mierzy oddzielnie moc lewej i prawej strony, wszystkie inne mierniki mocy poziomu mocy SRAM są jednostronne i mierzą tylko moc lewej strony.

Mechanizm korbowy/wskaźnik mocy SRAM Force AXS

Standardowy mechanizm korbowy ma ramiona korby z włókna węglowego.
SRAM

Standardowy podwójny mechanizm korbowy SRAM Force AXS ma ramiona korby z włókna węglowego o nowym, błyszczącym wyglądzie Force i pracuje na suportze DUB. Jest dostępny w wersjach 50/37t, 48/35t i 46/33t i można go rozbudować do miernika mocy. Długość korby waha się od 165 mm do 177,5 mm.

Możesz kupić mechanizm korbowy z gotowym dwustronnym miernikiem mocy lub miernik mocy jako osobny dodatek do mechanizmu korbowego niebędącego wyposażeniem. Oba mają deklarowaną dokładność +/- 1,5 procent.

 • Cena licznika energii (bez BB): 772 GBP / 800 USD / 856 EUR
 • Cena licznika energii elektrycznej (bez BB): 295 GBP / 275 USD / 330 EUR

Dwuramienna zębatka/miernik mocy SRAM Force AXS

Niewiele się zmieniło w przypadku szerokiego wału korbowego.
SRAM

Opcja Wide nie zmieniła się od poprzedniej generacji Force Wide, z wyjątkiem grafiki. Tak jak poprzednio, przesuwa linię łańcucha o 2,5 mm na zewnątrz w stosunku do standardowego mechanizmu korbowego, aby zapewnić większy prześwit na opony i oferuje tarczę 43/30t przeznaczoną dla rowerzystów szutrowych.

Szeroki mechanizm korbowy SRAM Force AXS wykorzystuje oddzielny pająk korby i tarczę zamiast standardowej zintegrowanej jednostki z podwójną tarczą. Istnieje opcja jednostronnego miernika mocy, która według SRAM dodaje mniej niż 40 gramów dodatkowej wagi.

 • Cena licznika energii (bez BB): 565 GBP / 585 USD / 632 EUR
 • Cena licznika energii elektrycznej (bez BB): 295 GBP / 275 USD / 330 EUR

Mechanizm korbowy/wskaźnik mocy SRAM Force 1 AXS

1x wał korbowy jest dostępny z miernikiem mocy lub bez.
SRAM

Podobnie jak opcja podwójnej tarczy, mechanizm korbowy Force 1 AXS (standardowy rozstaw) jest dostępny z miernikiem mocy lub bez i wykorzystuje połączony łańcuch bez pająka.

Jest dostępny w seriach 38t, 40t, 42t, 44t, 46t, 48t lub 50t. Opcje 48t i 50t są profilami pneumatycznymi. W przeciwieństwie do dwułańcuchowego miernika mocy, wyposażona wersja mierzy tylko moc po lewej stronie.

 • Cena licznika energii (bez BB): 565 GBP / 585 USD / 632 EUR
 • Cena licznika energii elektrycznej (bez BB): 295 GBP / 275 USD / 330 EUR

Jednołańcuchowy mechanizm korbowy/miernik mocy SRAM Force 1 AXS

Ten wał korbowy przesuwa linię łańcucha w prawo.
SRAM

Wreszcie, szeroki mechanizm korbowy SRAM Force 1 AXS, podobnie jak opcja z podwójną tarczą, przesuwa linię łańcucha w prawo. Jest kompatybilny z tylną osią rozstawem 135 mm lub 142 mm lub wzmocnioną oraz z suportami szosowymi lub MTB. Opcja miernika mocy jest jednostronna i mierzy tylko moc lewej strony. Dostępne rozmiary łańcuchów to 38t, 40t, 42t, 44t i 46t.

 • Cena licznika energii (bez BB): 565 GBP / 585 USD / 632 EUR
 • Cena licznika energii elektrycznej (bez BB): 295 GBP / 275 USD / 330 EUR
READ  Nowy iPhone 15 Pro Max pokazuje większy guzek aparatu

Przerzutki SRAM Force AXS HRD

Najeźdźcy otrzymują zaktualizowaną ergonomię.
Felix Smith/Nasze media

SRAM odchudził manetki Force AXS, a nowa generacja otrzymała bardziej kompaktową obudowę z żebrowanymi nakładkami na uchwyty. SRAM twierdzi, że dzięki temu są łatwiejsze w użyciu w szerszym zakresie rozmiarów dłoni. Zasięg można również regulować, chociaż usunięto regulację punktu zgryzu hamulca, którą można znaleźć w wyciągarkach poprzedniej generacji.

Nowy projekt jest podobny do Rival AXS, ale z dźwignią hamulca z włókna węglowego zamiast wersji ze stopu Rival.

Karbonowe dźwignie hamulca.
Felix Smith/Nasze media

Łopatka zmiany biegów została przeprojektowana, aby była łatwiejsza w użyciu i zmniejszała ryzyko przycięcia palców, a dźwignia ma nową grafikę Force. Jest zasilany jedną baterią pastylkową CR2032 na dźwignię zmiany biegów, co według SRAM pozwoli zaoszczędzić około dwóch lat zmiany biegów.

Podobnie jak w przypadku Rival AXS, SRAM ograniczył również zakres dodatków, z którymi można współpracować manetkami, więc nie można używać przewodowych satelitarnych manetek Blips, tylko wersję bezprzewodową, z maksymalnie trzema grupami, które można połączyć z prowadnicami .

Zacisk hamulca pozostaje niezmieniony.
Felix Smith/Nasze media

Zacisk hamulca i przewód elastyczny, ale nie tarcza, są dołączone do zespołu manetki/dźwigni hamulca. SRAM zrewidował sposób, w jaki zbudował nową generację zacisków, wprowadzając stopniową zmianę na początku 2020 r. Poza tym projekt się nie zmienił.

Jest teraz wykonany z dwóch części, zamiast z jednego kawałka, co według SRAM pozwala na bardziej precyzyjną obróbkę otworu tłoka. Mówi, że to z kolei prowadzi do lepszego cofania tłoka po dłuższym hamowaniu i że powinno to prowadzić do mniejszego tarcia hamulca.

 • cena za sztukę): 228 GBP / 350 USD / 255 EUR

Tylna przerzutka SRAM Force AXS

Przerzutka tylna pozostaje niezmieniona mechanicznie.
Felix Smith/Nasze media

Oprócz nowej grafiki, przerzutka tylna jest taka sama jak w poprzedniej generacji, ze zintegrowanym płynnym amortyzatorem Orbit, który według SRAM zapewnia trzymanie łańcucha i cichszą pracę. Jest kompatybilna z pojedynczymi i podwójnymi tarczami oraz z kasetami, które mają większą zębatkę między 28 a 36 zębami.

Podobnie jak w przypadku starszego układu napędowego, jest mózgiem wyglądu, z przyciskami umożliwiającymi dostęp do ustawień trymowania i konfigurowania grupy osprzętu z aplikacji AXS na telefon.

 • Cena (bez baterii): 302 GBP / 377 USD / 360 EUR

Przerzutka tylna SRAM Force XPLR AXS

Przerzutka XPLR przenosi technologię swojego poprzednika.
SRAM

Tylna przerzutka XPLR zachowuje również funkcjonalność swojego poprzednika, umożliwiając korzystanie z kasety 10-36t lub 10-44t z jednotarczowym mechanizmem korbowym.

 • Cena (bez baterii): 306 GBP / 369 USD / 343 EUR
READ  Kupony online na gry Nintendo Switch mogą wrócić do Ameryki Północnej

SRAM Force AXS z przodu, aby zejść z toru

Zaktualizowano konstrukcję przedniej przerzutki.
Felix Smith/Nasze media

Oprócz przeprojektowanego podwójnego mechanizmu korbowego, SRAM wprowadził również niewielkie zmiany w profilu przedniej klatki. Nadal ma konstrukcję odchylającą, co oznacza, że ​​w przeciwieństwie do przerzutek przednich Shimano Di2, przerzutka nie musi przycinać swojej pozycji podczas przesuwania kasety w górę iw dół.

SRAM twierdzi, że nowa konstrukcja klatki powinna również zmniejszyć tarcie łańcucha i sprawić, że zmiana biegów będzie cichsza.

 • Cena (bez baterii): 198 GBP / 243 USD / 222 EUR

Szeroka przednia przerzutka SRAM Force AXS

Do Force AXS Wide potrzebny jest specjalny przedni ogranicznik kierunku.
SRAM

Jeźdźcy korzystający z szerokiego podwójnego mechanizmu korbowego będą potrzebować szerokiej przedniej przerzutki, aby pasowała do szerszej linii łańcucha. Szeroka przerzutka przednia pozwala na większy prześwit na opony i jest przeznaczona do pracy z zębatkami o szerokości 43/30 ton.

 • Cena (bez baterii): 198 GBP / 243 USD / 222 EUR

Cztery nowe ładowarki do akumulatorów

Blok ładowania wykorzystuje kabel USB-C.
SRAM

Standardowa ładowarka baterii SRAM AXS mieści tylko jedną baterię, ale dla tych, którzy potrzebują zasilania, dostępna jest nowa opcja z czterema kieszeniami ze złączem USB-C, która ładuje cztery baterie w 60 minut, jednocześnie dla jednej ładowarki. Jest szybszy, jeśli nie używasz wszystkich czterech gniazd, a dostępna jest opcja szybkiego ładowania, która pozwala naładować akumulatory do 75 procent pojemności.

 • cena: 130 GBP / 120 USD / 145 EUR

Waga grupy SRAM Force AXS

Cały zestaw waży na naszej wadze około 2,7 funta.
Felix Smith/Nasze media

Oto wagi każdego komponentu i kompletnej grupy osprzętu, w oparciu o zespół podwójnej zębatki ze standardowym rozstawem< ومقياس طاقة >> i> Kaseta i para<خط>><مم>> Wirniki.

 • Przerzutka tylna (wraz z akumulatorem): 328 gramów
 • Przerzutka przednia (wraz z akumulatorem): 182 gramy
 • wał korbowy: 746 gramów
 • Manetki (para): 468 gramów
 • kaseta: 273 gramy
 • seria: 241 gramów
 • Tarcze hamulcowe (para): 320 gr
 • suma: 2,7 kg

Informacje o cenach grup osprzętu SRAM Force AXS

Przy tak wielu możliwych konfiguracjach istnieje szeroki zakres cen. W przypadku roweru szosowego z podwójnym mechanizmem korbowym i bez miernika mocy, oto ceny komponentów i całkowity koszt nowej grupy osprzętu Force AXS.

Uważamy, że łączna cena komponentów zestawu wynosi 1728 GBP w Wielkiej Brytanii, 2176 USD w USA i 1952 EUR w Europie. Jest to porównywalne z pełną sugerowaną ceną detaliczną 12-rzędowego Shimano 105 Di2 i znacznie obniża cenę 12-rzędowego Shimano Ultegra R8170.

Dodaj miernik mocy, a suma cen komponentów wzrośnie do 2205 GBP / 2701 USD / 2478 EUR.

SRAM podaje cenę podwójnej zębatki 1751 GBP / 2115 USD / 1980 EUR za kompletną grupę osprzętu bez miernika mocy i 2228 GBP / 2640 USD / 2515 EUR z miernikiem mocy, bez suportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *