Halliburton i Schlumberger wycofują się z Rosji w obliczu amerykańskich sankcji energetycznych

Stoisko Halliburtona na Światowym Kongresie Naftowym w Houston w Teksasie, USA, 6 grudnia 2021 r. REUTERS / Sabrina Valley

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

18 marca (Reuters) – amerykańska firma usługowa Halliburton (HAL.N)Schlumberger powiedział w piątek, że zawiesili lub zawiesili rosyjskie operacje w odpowiedzi na sankcje USA związane z inwazją Moskwy na Ukrainę.

Ujawnienie nastąpiło po powszechnych wyjściach firm energetycznych, handlu detalicznego i dóbr konsumpcyjnych oraz serii zakazów w UE i USA dostarczania technologii naftowej do Rosji lub importu jej produktów energetycznych.

Halliburton powiedział, że natychmiast zawiesił swoją przyszłą działalność i zakończy działalność w Rosji po wcześniejszym zakończeniu dostaw do tego kraju części i produktów objętych sankcjami.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Schlumberger zatrzymał wdrażanie nowych inwestycji i technologii, kontynuując obecną działalność, zgodnie z międzynarodowymi przepisami i sankcjami, powiedział Schlumberger w oświadczeniu pod koniec piątku.

„Wzywamy do zaprzestania konfliktu i przywrócenia bezpieczeństwa w regionie” – powiedział Olivier Le Buch, dyrektor generalny Schlumberger.

Dostawca usług naftowych Baker Hughes odmówił komentarza na temat swojej działalności w Rosji.

Firmy energetyczne BP PLC, Shell i Equinor ASA (EQNR.OL)i Exxon Mobil albo zamknęły swoją działalność, albo ogłosiły plany wyjścia z operacji w Rosji.

Rosja, która opisuje swoją inwazję na Ukrainę jako „specjalną operację wojskową”, jest jednym z największych światowych producentów ropy i gazu i eksportuje od 7 do 8 milionów baryłek ropy naftowej i produktów naftowych dziennie.

Jej działalność energetyczna jest w dużej mierze uzależniona od lokalnych dostawców usług.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Shafi Mehta w Bengaluru, Gary McWilliams i Liz Hampton. Edytowanie przez Aarona Coeur

READ  Dyrektor generalny My Pillow, Mike Lindell, nakazał wypłatę 5 milionów dolarów ekspertowi, który ujawnił jego fałszywe dane wyborcze

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *