Hamas rozważa trzyetapowy plan rozejmu w Gazie, podczas gdy izraelscy bojownicy ostrzegają premiera Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Hamas potwierdził, że rozważa trzyetapową propozycję rozejmu w Gazie, podczas gdy twardogłowi członkowie izraelskiego rządu grozili rozpadem koalicji, jeśli nie spodoba im się żadne porozumienie.

Przywódca polityczny ruchu palestyńskiego Ismail Haniyeh potwierdził we wtorek, że studiuje przedstawioną w weekend w Paryżu propozycję zaprzestania wojny i umożliwienia wymiany jeńców izraelskich i palestyńskich.

Haniyeh oświadczyła w oświadczeniu, że grupa „jest otwarta na dyskusję nad wszelkimi poważnymi i praktycznymi inicjatywami lub pomysłami, pod warunkiem, że doprowadzą one do całkowitego zaprzestania agresji”.

Hamas powiedział także, że plan powinien zapewniać „całkowite wycofanie sił okupacyjnych ze Strefy Gazy”.

Dodał, że przywódcy grupy otrzymali zaproszenie do odwiedzenia Kairu w celu osiągnięcia „zintegrowanej wizji” dotyczącej porozumienia ramowego.

Trzy etapy

W oświadczeniu przesłanym agencji Reuters Hamas oświadczył, że propozycja obejmuje trzy etapy. Plan wysłano do Gazy w celu uzyskania tam opinii przywódców Hamasu.

W oświadczeniu napisano: „Przywódcy Hamasu spotkają się, aby omówić dokument i wyrazić ostateczną opinię na jego temat”.

Źródła podały agencji prasowej, że pierwsza faza obejmie zaprzestanie walk i uwolnienie zakładników osób starszych, cywilów, kobiet i dzieci.

Zaplanowano wznowienie dostaw dużych ilości żywności i leków do Strefy Gazy, która stoi w obliczu wyniszczającego kryzysu humanitarnego.

W drugiej fazie uwolnione zostaną izraelskie żołnierki, dalsze zwiększenie dostaw pomocy i przywrócenie usług użyteczności publicznej w Gazie. Dwa źródła podały, że w trzeciej fazie uwolnione zostaną ciała martwych żołnierzy izraelskich w zamian za uwolnienie więźniów palestyńskich.

W oświadczeniu Hamasu stwierdzono, że drugi etap obejmie także uwolnienie rekrutów wojskowych.

Dodała: „Operacje wojskowe po obu stronach zostaną zatrzymane na trzech etapach”. Dodała, że ​​liczba zwolnionych więźniów palestyńskich zostanie pozostawiona procesowi negocjacji „na każdym etapie, gdy strona izraelska przygotowuje się do uwolnienia tych, którzy zostali skazani na wysokie wyroki”.

READ  Putin mówi o przywódcach wojskowych Ukrainy

Ostatecznym celem tego etapowego podejścia jest zakończenie wojny i uwolnienie żołnierzy płci męskiej przetrzymywanych w Gazie w zamian za uwolnienie przez Izrael większej liczby więźniów palestyńskich przetrzymywanych w więzieniach.

Urzędnik powiedział agencji Reuters, że jeśli Hamas zgodzi się na propozycję ramową, dopracowanie szczegółów logistycznych rozejmu oraz uwolnienia zakładników i więźniów może zająć dni lub tygodnie.

postęp

Premier Kataru szejk Mohammed bin Abdul Rahman bin Jassim Al Thani powiedział, że ramy omawiane w Paryżu opierają się na elementach pierwotnej propozycji przedstawionej przez Izrael i kontrpropozycji przedstawionej przez Hamas.

„Próbowaliśmy połączyć różne rzeczy, aby znaleźć jakąś rozsądną podstawę, która zjednoczy wszystkich” – powiedział w poniedziałek w ośrodku doradczym Rady Atlantyckiej w Waszyngtonie.

Dodał, że podczas weekendowych spotkań urzędników wywiadu z Egiptu, Izraela i Stanów Zjednoczonych poczyniono „znaczny postęp” w sprawie potencjalnego porozumienia.

Premier Kataru zwrócił uwagę, że Hamas już wcześniej żądał trwałego zawieszenia broni jako warunku wstępnego rozpoczęcia negocjacji. Zaznaczył jednak, że jest nadzieja, że ​​jej stanowisko się zmieniło.

„Myślę, że przenieśliśmy się z tego miejsca do miejsca, które może w przyszłości doprowadzić do trwałego zawieszenia broni” – powiedział.

Ruch Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Gazie ogłosił, że nie zawrze żadnego porozumienia w sprawie izraelskich zakładników bez zapewnienia wszechstronnego zawieszenia broni i wycofania sił izraelskich ze Strefy Gazy, powiedział sekretarz generalny ruchu Ziad al-Nakhalah w przemówieniu oświadczenie we wtorek.

„Podział rządowy”

Premier Benjamin Netanjahu powiedział we wtorek, że Izrael będzie kontynuował wojnę w Gazie aż do „całkowitego zwycięstwa” nad Hamasem.

Wykluczył uwolnienie „tysięcy” więźniów palestyńskich w ramach jakiegokolwiek porozumienia o zaprzestaniu walk i powiedział, że armia nie wycofa się z Gazy.

„Chciałbym jasno powiedzieć… nie wycofamy IDF [army] Ze Strefy Gazy i nie wypuścimy tysięcy terrorystów. „Nic takiego się nie stanie” – powiedział w przemówieniu w osadzie Eli na okupowanym Zachodnim Brzegu.

READ  Rzecznik Kremla twierdzi, że lider opozycji Aleksiej Nawalny przeprowadził się do arktycznej kolonii karnej, ale radzi sobie dobrze.

Netanjahu znajduje się pod ogromną presją ze strony rodzin pozostałych więźniów przetrzymywanych przez Hamas, aby osiągnąć porozumienie zapewniające ich uwolnienie.

Według izraelskich danych Hamas zabił co najmniej 1139 osób w Izraelu i wziął do niewoli około 240 więźniów 7 października.

Jednak Netanjahu jest również naciskany przez twardych partnerów koalicyjnych w swoim rządzie do kontynuowania wojny.

Komentując ogłoszone wcześniej we wtorek negocjacje w sprawie rozejmu, skrajnie prawicowy izraelski minister Itamar Ben Gvir zdawał się sugerować, że osiągnięcie porozumienia z Hamasem doprowadzi do upadku rządu.

„Pochopne porozumienie = podział w rządzie” – napisał Ben Gvir w X.

Minister Bezpieczeństwa Wewnętrznego znany jest ze swoich podburzających komentarzy na temat konfliktu. Jednakże jego partia Siła Żydowska (Otzma Yehudit) jest głównym graczem w izraelskiej koalicji rządzącej.

Muhammad Jamjoom z Al Jazeery, relacjonujący z Tel Awiwu, powiedział, że anonimowi urzędnicy izraelscy potwierdzili, że rząd podpisał porozumienie, które zostało przedstawione Hamasowi. Obejmuje to zaprzestanie walk i uwolnienie izraelskich więźniów w Gazie w zamian za uwolnienie tysięcy więźniów palestyńskich.

Jamjoom powiedział, że chociaż członkowie prawicowego rządu sprzeciwiają się porozumieniu, Yair Lapid, przywódca izraelskiej opozycji i były premier, powiedział, że poprze rząd, jeśli będzie to oznaczać powrót więźniów do domów.

Oczekuje się, że sekretarz stanu USA Antony Blinken przybędzie do Izraela w sobotę w ramach swojej szóstej podróży do regionu, odkąd zaczęła się wojna, aby omówić powojenne scenariusze w Gazie, poinformował Jamjoom.

eskalacja

W miarę nasilania się walk w Gazie propozycje przekazano Hamasowi.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w ciągu nocy w ciężkich izraelskich atakach i walkach miejskich w zablokowanej enklawie zginęło kolejnych 128 osób.

Izraelski „oddział uderzeniowy” zabił także trzech mężczyzn, których określił jako „terrorystów” podczas tajnej operacji w szpitalu na okupowanym Zachodnim Brzegu.

READ  Urzędnik amerykański twierdzi, że sześciotygodniowe zawieszenie broni jest „w zasadzie akceptowane” przez Izrael do czasu zawieszenia działań Hamasu

Haniyeh powiedział: „Świat musi wywrzeć presję na okupantów, aby zaprzestali tych masakr i zbrodni wojennych, w tym polityki tortur, jakim poddawani są nasi ludzie na obszarach Zachodniego Brzegu, egzekucji i aresztowań”.

W obliczu nasilających się walk Izrael oskarżył kilkunastu pracowników Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców dla Palestyny ​​(UNRWA) o udział w ataku z 7 października, co skłoniło głównych krajów-darczyńców, w tym Stany Zjednoczone i Niemcy, do zawieszenia finansowania.

Haniyeh powiedział, że decyzja obu krajów o zawieszeniu wpłat stanowi „wyraźne naruszenie” tymczasowego orzeczenia wydanego w zeszłym tygodniu przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, w którym wezwano do zwiększenia pomocy humanitarnej dla Gazy.

Przywódca Hamasu podkreślił, że kraje, które ograniczają pomoc, wspierają „izraelską okupację poprzez głód i oblężenie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *