Hongkong uznaje kardynała Josepha Zena za winnego prodemokratycznego funduszu protestacyjnego


Hongkong
CNN

90-letni były biskup i zdeklarowany krytyk rządzącej w Chinach Partii Komunistycznej został w piątek skazany za zarzuty związane z jego rolą w funduszu pomocowym. Prodemokratyczne protesty w Hongkongu w 2019 r.

Kardynał Joseph Zinn i pięciu innych, w tym piosenkarka Cantopop Denise Ho, złamali zarządzenia stowarzyszeń, nie rejestrując „Funduszu Pomocy Humanitarnej 612”, który wygasł częściowo w celu opłacenia opłat prawnych i medycznych dla protestujących, West Kowloon Magistrates. Orzekły sądy.

Siwowłosy kardynał, który pojawił się przed sądem z laską, oraz współoskarżeni, wszyscy zaprzeczyli oskarżeniu.

Sprawa jest wskaźnikiem wolności politycznej w Hongkong Podczas trwającej rozprawy z ruchem prodemokratycznym przychodzi to w newralgicznym momencie dla Watykanu, który przygotowuje się do odnowienia kontrowersyjnego porozumienia z Pekinem w sprawie mianowania biskupów w Chinach.

Poza sądem Zain powiedział dziennikarzom, że ma nadzieję, że ludzie nie będą kojarzyć jego wyroku z wolnością religijną.

Widziałem wielu ludzi, którzy martwili się o aresztowanie kardynała. Nie ma to nic wspólnego z wolnością religijną. Jestem częścią funduszu. Zen powiedział, że (Hongkong) nie widział żadnej szkody (dla swojej wolności religijnej).

Zen i czterech innych powierników trustu – piosenkarka Ho, prawniczka Margaret Ng, badaczka Hwi Bo-keung i polityk Sid Ho – zostali ukarani grzywną w wysokości 4000 HK $ (510 $).

Szósty oskarżony, Sze Cheng Wei, który był sekretarzem trustu, został ukarany grzywną w wysokości 2500 HKD (320 USD).

Wszyscy zostali początkowo oskarżeni w ramach kontrowersyjnej, wspieranej przez Pekin zmowy z prawem bezpieczeństwa narodowego sił obcych, za które grozi dożywocie. Zarzuty te zostały wycofane i zamiast tego postawiono mniejsze zarzuty na mocy Ustawy o stowarzyszeniach, stuletniego prawa z epoki kolonialnej, które przewiduje grzywny w wysokości do 10 000 HK $ (1274 USD), ale nie karę więzienia dla przestępców po raz pierwszy.

Sąd usłyszał we wrześniu, że statutowy fundusz zebrał równowartość 34,4 miliona dolarów poprzez 100 000 depozytów.

READ  Pływający tankowiec po tym, jak zepsuł się w egipskim Kanale Sueskim

Oprócz pomocy finansowej dla protestujących, fundusz był również wykorzystywany do sponsorowania wieców prodemokratycznych, takich jak płacenie za używany sprzęt audio. W 2019 podczas ulicznych protestów przeciwko zacieśniającemu się uściskowi Pekinu.

Chociaż Zen i pięciu innych oskarżonych zostało uniewinnionych z zarzutów na mocy ustawy o bezpieczeństwie narodowym, ustawodawstwo, które Pekin nałożył na Hongkong w czerwcu 2020 r. w celu stłumienia protestów, było wielokrotnie wykorzystywane do stłumienia sprzeciwu.

Od czasu wprowadzenia ustawy większość czołowych działaczy prodemokratycznych w mieście została aresztowana lub zesłana, a wiele niezależnych mediów i organizacji pozarządowych zostało zamkniętych.

Rząd Hongkongu wielokrotnie zaprzeczał krytyce, że prawo – które kryminalizuje akty secesji, działalności wywrotowej, terroryzmu i zmowy z obcymi siłami – dławi wolności, twierdząc zamiast tego, że przywróciło porządek w mieście po ruchu protestacyjnym w 2019 roku.

Proces wysokiego rangą duchownego z Azji w Hongkongu rzucił światło na relacje między Pekinem a Stolicą Apostolską. CNN skontaktowało się w czwartek z Watykanem w celu uzyskania komentarza w sprawie Zaina, ale nie otrzymało odpowiedzi.

Zen stanowczo sprzeciwiał się a Kontrowersyjne porozumienie zawarte w 2018 r Między Watykanem a Chinami o mianowaniu biskupów. Wcześniej obie strony miały ostatnie słowo w nominacjach biskupów w Chinach kontynentalnych, gdzie działalność religijna jest ściśle monitorowana, a czasem zakazana.

Urodzony w katolickiej rodzinie w Szanghaju w 1932 roku, Zhen uciekł wraz z rodziną do Hongkongu, aby uciec przed nadciągającymi rządami komunistycznymi, gdy był nastolatkiem. Został wyświęcony na kapłana w 1961 roku i wyświęcony na biskupa Hongkongu w 2002 roku, przed przejściem na emeryturę w 2009 roku.

Znany wśród swoich zwolenników jako „Sumienie Hongkongu”, Zen od dawna jest wybitnym orędownikiem demokracji, praw człowieka i wolności religijnej. Był na pierwszej linii najbardziej znaczących protestów w mieście, od masowego marszu przeciwko ustawodawstwu dotyczącemu bezpieczeństwa narodowego w 2003 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *