Hongkong uznaje kardynała Josepha Zena za winnego prodemokratycznego funduszu protestacyjnego


Hongkong
CNN

90-letni były biskup i zdeklarowany krytyk rządzącej w Chinach Partii Komunistycznej został w piątek skazany za zarzuty związane z jego rolą w funduszu pomocowym. Prodemokratyczne protesty w Hongkongu w 2019 r.

Kardynał Joseph Zinn i pięciu innych, w tym piosenkarka Cantopop Denise Ho, złamali zarządzenia stowarzyszeń, nie rejestrując „Funduszu Pomocy Humanitarnej 612”, który wygasł częściowo w celu opłacenia opłat prawnych i medycznych dla protestujących, West Kowloon Magistrates. Orzekły sądy.

Siwowłosy kardynał, który pojawił się przed sądem z laską, oraz współoskarżeni, wszyscy zaprzeczyli oskarżeniu.

Sprawa jest wskaźnikiem wolności politycznej w Hongkong Podczas trwającej rozprawy z ruchem prodemokratycznym przychodzi to w newralgicznym momencie dla Watykanu, który przygotowuje się do odnowienia kontrowersyjnego porozumienia z Pekinem w sprawie mianowania biskupów w Chinach.

Poza sądem Zain powiedział dziennikarzom, że ma nadzieję, że ludzie nie będą kojarzyć jego wyroku z wolnością religijną.

Widziałem wielu ludzi, którzy martwili się o aresztowanie kardynała. Nie ma to nic wspólnego z wolnością religijną. Jestem częścią funduszu. Zen powiedział, że (Hongkong) nie widział żadnej szkody (dla swojej wolności religijnej).

Zen i czterech innych powierników trustu – piosenkarka Ho, prawniczka Margaret Ng, badaczka Hwi Bo-keung i polityk Sid Ho – zostali ukarani grzywną w wysokości 4000 HK $ (510 $).

Szósty oskarżony, Sze Cheng Wei, który był sekretarzem trustu, został ukarany grzywną w wysokości 2500 HKD (320 USD).

Wszyscy zostali początkowo oskarżeni w ramach kontrowersyjnej, wspieranej przez Pekin zmowy z prawem bezpieczeństwa narodowego sił obcych, za które grozi dożywocie. Zarzuty te zostały wycofane i zamiast tego postawiono mniejsze zarzuty na mocy Ustawy o stowarzyszeniach, stuletniego prawa z epoki kolonialnej, które przewiduje grzywny w wysokości do 10 000 HK $ (1274 USD), ale nie karę więzienia dla przestępców po raz pierwszy.

Sąd usłyszał we wrześniu, że statutowy fundusz zebrał równowartość 34,4 miliona dolarów poprzez 100 000 depozytów.

READ  Raport: Produkcja i eksport gazu w Rosji kurczą się z powodu presji ze strony sankcji

Oprócz pomocy finansowej dla protestujących, fundusz był również wykorzystywany do sponsorowania wieców prodemokratycznych, takich jak płacenie za używany sprzęt audio. W 2019 podczas ulicznych protestów przeciwko zacieśniającemu się uściskowi Pekinu.

Chociaż Zen i pięciu innych oskarżonych zostało uniewinnionych z zarzutów na mocy ustawy o bezpieczeństwie narodowym, ustawodawstwo, które Pekin nałożył na Hongkong w czerwcu 2020 r. w celu stłumienia protestów, było wielokrotnie wykorzystywane do stłumienia sprzeciwu.

Od czasu wprowadzenia ustawy większość czołowych działaczy prodemokratycznych w mieście została aresztowana lub zesłana, a wiele niezależnych mediów i organizacji pozarządowych zostało zamkniętych.

Rząd Hongkongu wielokrotnie zaprzeczał krytyce, że prawo – które kryminalizuje akty secesji, działalności wywrotowej, terroryzmu i zmowy z obcymi siłami – dławi wolności, twierdząc zamiast tego, że przywróciło porządek w mieście po ruchu protestacyjnym w 2019 roku.

Proces wysokiego rangą duchownego z Azji w Hongkongu rzucił światło na relacje między Pekinem a Stolicą Apostolską. CNN skontaktowało się w czwartek z Watykanem w celu uzyskania komentarza w sprawie Zaina, ale nie otrzymało odpowiedzi.

Zen stanowczo sprzeciwiał się a Kontrowersyjne porozumienie zawarte w 2018 r Między Watykanem a Chinami o mianowaniu biskupów. Wcześniej obie strony miały ostatnie słowo w nominacjach biskupów w Chinach kontynentalnych, gdzie działalność religijna jest ściśle monitorowana, a czasem zakazana.

Urodzony w katolickiej rodzinie w Szanghaju w 1932 roku, Zhen uciekł wraz z rodziną do Hongkongu, aby uciec przed nadciągającymi rządami komunistycznymi, gdy był nastolatkiem. Został wyświęcony na kapłana w 1961 roku i wyświęcony na biskupa Hongkongu w 2002 roku, przed przejściem na emeryturę w 2009 roku.

Znany wśród swoich zwolenników jako „Sumienie Hongkongu”, Zen od dawna jest wybitnym orędownikiem demokracji, praw człowieka i wolności religijnej. Był na pierwszej linii najbardziej znaczących protestów w mieście, od masowego marszu przeciwko ustawodawstwu dotyczącemu bezpieczeństwa narodowego w 2003 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *