Foxconn protestuje: fabryka iPhone’ów płaci pracownikom za wyjście i opuszczenie kampusu Zhengzhou


Hongkong
Biznes CNN

Foxconn zaoferował nowo zatrudnionym pracownikom 10 000 juanów (1400 USD), aby uniemożliwić im opuszczenie największej na świecie fabryki iPhone’ów. Setki świadków starć z siłami bezpieczeństwa kampus w środkowych Chinach.

Dostawca Apple złożył ofertę w wiadomości tekstowej do pracowników działu kadr w środę, po dramatycznych scenach gwałtownych protestów na kampusie w Zhengzhou, stolicy prowincji Henan.

W wiadomości widzianej przez CNN firma wezwała pracowników do „powrotu do swoich akademików” na terenie kampusu. Obiecał im zapłacić 8 000 juanów, jeśli zgodzą się opuścić Foxconn, oraz 2000 juanów po wejściu do autobusów i całkowitym opuszczeniu rozległego terenu.

Awantura wybuchła we wtorek wieczorem w sprawie warunków pakietów płacowych dla nowych rekrutów i Covid. Obawy o warunki ich życia. W środę sceny stawały się coraz bardziej gwałtowne, gdy robotnicy starli się z dużymi tłumami sił bezpieczeństwa, w tym funkcjonariuszy zespołu SWAT.

Filmy krążące w mediach społecznościowych pokazywały zespoły funkcjonariuszy organów ścigania kopiących i bijących protestujących ubranych w kombinezony ochronne pałkami i metalowymi prętami. Widziano, jak niektórzy pracownicy burzyli ogrodzenia, rzucali butelkami i blokami w funkcjonariuszy oraz rozbijali i przewracali pojazdy policyjne.

Pracownicy wrócili do swoich akademików około 22:00 w środę po otrzymaniu oferty zapłaty od Foxconn, obawiając się ostrej represji ze strony władz, powiedział CNN świadek.

Zakład w Zhengzhou został uderzony przez a Covid Erupcja w październiku wymusiła blokadę i doprowadziła do masowego exodusu pracowników uciekających przed erupcją. Po Foxconnie Rozpoczęła się masowa akcja rekrutacyjna, w ramach której Zarejestrowało się ponad 100 000 osób obsadzić ogłoszone stanowiska, podały chińskie media państwowe.

Pracownicy otrzymają premię w wysokości 3000 juanów po 30 dniach pracy i kolejne 3000 juanów po łącznie 60 dniach, zgodnie z dokumentem określającym pakiet wynagrodzeń dla nowych pracowników, do którego dotarło CNN.

READ  Biden przedłuża zawieszenie kredytu studenckiego do 1 maja

Jednak według jednego z pracowników, po przybyciu do fabryki, Foxconn powiedział, że nowi pracownicy otrzymają pierwszą premię 15 marca, a drugą ratę dopiero w maju — co oznacza, że ​​będą musieli przepracować święto Księżycowego Nowego Roku, aby otrzymać premię. pierwsza z wypłat premii, począwszy od stycznia 2023 r.

„Nowi pracownicy musieli pracować dodatkowe dni, aby otrzymać obiecane premie, więc czuli się oszukani” – powiedział CNN pracownik.

Robotnicy rzucają w policję częściami metalowych barier, które zerwali.

W czwartkowym oświadczeniu Foxconn powiedział, że w pełni rozumie obawy nowych pracowników dotyczące „potencjalnych zmian w polityce subsydiów”, za które obwiniał „błąd techniczny (który) wystąpił podczas procesu wdrażania”.

„Przepraszamy za błąd w systemie komputerowym i gwarantujemy, że rzeczywista wypłata będzie zgodna z ustaleniami” – napisano.

Foxconn komunikował się z pracownikami i zapewniał ich, że pensje i premie będą wypłacane „zgodnie z polityką firmy”.

Apple, który produkuje szereg produktów Foxconn, powiedział CNN Business, że jego pracownicy są na miejscu w zakładzie w Zhengzhou.

„Analizujemy sytuację i ściśle współpracujemy z Foxconn, aby upewnić się, że obawy ich pracowników zostaną uwzględnione” – napisano w oświadczeniu.

W czwartek rano niektórzy pracownicy, którzy zgodzili się wyjść, otrzymali pierwszą część swoich zarobków, powiedział pracownik w transmisji na żywo, która pokazała pracowników ustawiających się w kolejce na zewnątrz. przeprowadzać testy covidowe w oczekiwaniu na odjeżdżające autobusy. Później w ciągu dnia transmisje na żywo pokazały długie kolejki pracowników wsiadających do autobusów.

Ale dla niektórych problemy nie są rozwiązane. Po przewiezieniu na dworzec kolejowy w Zhengzhou wielu nie dostało biletów do domu, powiedział inny pracownik w transmisji na żywo w czwartkowe popołudnie. Podobnie jak on, tysiące pracowników zostało uwięzionych na stacji, powiedział, obracając kamerę, aby pokazać ogromny tłum.

Władze wcześniej ogłosiły, że Zhengzhou ma wprowadzić pięciodniową blokadę w swoich dzielnicach miejskich, w tym na dworcu kolejowym, od północy w piątek.

READ  Oceny z 16 tygodnia NFL: Patrioty dominują, rachunki otrzymują „A”, ładowarki otrzymują „F” za brzydkie straty

Pracownicy mają do czynienia z odpowiednimi funkcjonariuszami ds. bezpieczeństwa.

Protesty rozpoczęły się przed akademikami pracowników w rozległym kompleksie Foxconn we wtorek wieczorem, a setki ludzi maszerowały i skandowały hasła, w tym „Precz z Foxconnem”, zgodnie z filmami w mediach społecznościowych i relacjami świadków. Filmy pokazują, jak pracownicy ścierają się z ochroniarzami i walczą, gdy policja strzela gazem łzawiącym.

Protest trwał do środowego poranka. Sytuacja szybko się pogorszyła, gdy na miejsce wysłano dużą liczbę sił bezpieczeństwa, większość w białych kombinezonach ochronnych, a niektórzy z tarczami i pałkami. Filmy pokazywały kolumny pojazdów policyjnych, niektóre oznaczone „SWAT”, przybywające do kampusu, w którym zwykle mieszka około 200 000 pracowników.

Pracownik powiedział CNN, że więcej pracowników dołączyło do protestu po obejrzeniu transmisji na żywo w chińskiej wersji witryn wideo TikTok, Guisho i Douin. Wiele transmisji na żywo zostało wyciętych lub ocenzurowanych. Wyszukiwanie online hasła „Foxconn” w języku chińskim jest ograniczone.

Robotnik powiedział, że część protestujących przemaszerowała pod główną bramę kompleksu zakładów produkcyjnych, która znajduje się w oddzielonej części od hostelu robotniczego, próbując zakłócić prace montażowe.

Inni protestujący podjęli dalsze kroki w celu wejścia na teren zakładu produkcyjnego. Według pracownika rozbili punkty kontrolne Covid, szklane drzwi i billboardy w restauracjach w obszarze produkcyjnym.

Pracując w fabryce w Zhengzhou przez sześć lat, powiedział, że jest teraz bardzo rozczarowany Foxconnem i planuje odejść. Z podstawową miesięczną pensją w wysokości 2300 juanów zarabiał od 4000 do 5000 juanów miesięcznie, w tym wynagrodzenie za nadgodziny, za pracę 10 godzin dziennie i siedem dni w tygodniu podczas pandemii.

„Foxconn to tajwańska firma” – powiedział. „Nie tylko nie rozpowszechnił tajwańskich wartości demokracji i wolności na kontynencie, ale został zasymilowany przez Komunistyczną Partię Chin i stał się bardzo okrutny i nieludzki. Jest mi z tego powodu bardzo smutno.

Chociaż nie był jednym z nowych rekrutów, protestował w ich obronie: „Jeśli dzisiaj będę milczeć o cierpieniach innych, kto jutro będzie przemawiał w moim imieniu?”

READ  Mówi się, że siedziba Twittera w San Francisco jest epicentrum Total Scent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *