HSBC ratuje brytyjskie ramię dotkniętego kryzysem banku w Dolinie Krzemowej

  • Władze USA wspierają deponentów
  • Umowa w Wielkiej Brytanii kończy gorączkowe weekendowe rozmowy
  • Brytyjski minister finansów: depozyty są bezpieczne

LONDYN (Reuters) – HSBC (HSBA.L) kupił w poniedziałek brytyjskie ramię dotkniętego kryzysem banku w Dolinie Krzemowej za symboliczny 1 funt, ratując głównego pożyczkodawcę brytyjskim startupom technologicznym i pomagając ograniczyć skutki największych z nich. Upadek banku od czasu krachu finansowego.

Posunięcie to jest konsekwencją działań władz USA w celu wzmocnienia depozytów i powstrzymania szerszej zarazy spowodowanej nagłym upadkiem macierzystego banku Silicon Valley Bank (SIVB.O).

Umowa, w ramach której jeden z największych banków na świecie, dysponujący aktywami o wartości 2,9 biliona dolarów, bierze pod swoje skrzydła dotknięte brytyjskie ramię pożyczkodawcy technologicznego i kończy gorączkowe weekendowe rozmowy między rządem, organami regulacyjnymi i potencjalnymi nabywcami.

Minister finansów Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt, powiedział: „HSBC jest największym bankiem w Europie, a klienci SVB w Wielkiej Brytanii powinni czuć się pewniej dzięki sile, bezpieczeństwu, jakie im zapewnia”.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

„Mieliśmy sytuację, w której mogliśmy zobaczyć, jak niektóre z naszych najważniejszych firm – naszych najbardziej strategicznych firm – zostały zniszczone, a to byłoby bardzo poważne” – powiedział dziennikarzom Hunt.

Zapytany o rolę białego rycerza HSBC, Hunt powiedział, że priorytetem Skarbu Państwa jest unikanie wykorzystywania pieniędzy brytyjskich podatników. Jeden funt to 1,21 dolara.

Bank of England powiedział, że zorganizował sprzedaż, aby zwiększyć zaufanie do systemu finansowego i zmniejszyć wszelkie skutki dla brytyjskich firm technologicznych.

Powiedział, że depozyty w banku są bezpieczne w wyniku sprzedaży i że szerszy system bankowy jest bezpieczny.

Brytyjski indeks blue chipów FTSE 100 spadł o 1% na początku handlu, po spadku aż o 1,7% w piątek w związku z szerszymi zawirowaniami na światowym rynku wywołanymi upadkiem SVB. Akcje HSBC spadły o 1,7 proc.

READ  Berkshire Hathaway Warren Buffett chwali Charliego Mungera

„Na pierwszy rzut oka wygląda to na dobrą ofertę” – powiedział Richard Marwood, starszy zarządzający funduszem i inwestor HSBC w Royal London Asset Management. „SVB nie ma płynności i zaufania deponentów – HSBC ma jedno i drugie”.

SVB UK jest odporne na amerykańską grupę, a HSBC powiedział, że aktywa i pasywa spółki macierzystej zostały usunięte z transakcji.

„To przejęcie ma doskonały strategiczny sens dla naszej działalności w Wielkiej Brytanii” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny HSBC Noel Cowen.

HSBC powiedział, że SVB UK ma pożyczki w wysokości około 5,5 miliarda funtów i depozyty w wysokości około 6,7 miliarda funtów, dodając, że przejęcie zostało natychmiast zakończone.

Bank of England podał, że całkowity bilans SVB UK wynosi około 8,8 miliarda funtów.

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, Wielka Brytania nie ogłosiła szerszych środków płynności dla systemu bankowego.

Dziesiątki spółek giełdowych w Wielkiej Brytanii wydało w poniedziałek oświadczenia na temat ich zaangażowania w SVB UK, starając się uspokoić, a w niektórych przypadkach ostrzec inwestorów, właśnie w momencie, gdy pojawiły się wieści o umowie ratunkowej.

Internetowa platforma detaliczna THG (THG.L), producent kart Moonpig (MOONM.L) i Naked Wines (WINEW.L) wydali oświadczenia, że ​​albo nie zostali ujawnieni, albo nie spodziewali się, że zostaną naruszeni. Diaceutics (DXRX.L) ostrzegł, że wpłynie to na jego płynność.

Inni też rozważali zakup banku. W niedzielę Bank of London poinformował, że złożył formalną ofertę. Osoba zaznajomiona z rozmowami powiedziała Reuterowi, że pożyczkodawca, Oak North Bank, należący do SoftBanku, przestudiował ofertę.

Według doniesień medialnych, wehikuł inwestycyjny ADQ wspierany przez stan Abu Zabi również nie mógł się doczekać.

(1 USD = 0,8273 funta)

Dodatkowe raporty Sinead Cruz, Sarah Young i Kate Holton w Londynie oraz Yadarissa Shapong w Bengaluru. Montaż przez Johna O’Donnella, Jasona Neely’ego i Catherine Evans

READ  Dyrektor generalny Twittera odpowiedzialny za bezpieczeństwo treści rezygnuje po krytyce ze strony Elona Muska

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *