Huragan Beryl uderza w wyspy jako zagrażający życiu huragan kategorii 4 już na niebezpiecznym początku sezonuCNN

Huragan Beryl ponownie przybrał na sile w poniedziałek rano i osiągnął kategorię 4, gdy uderzył w Wyspy Zawietrzne, narażając wiele społeczności wyspiarskich na ryzyko w postaci zagrażającej życiu fali sztormowej, gwałtownych wiatrów i gwałtownych powodzi.

Barbados, Grenada oraz Trynidad i Tobago to tylko kilka obszarów, które odczuły gniew Beryl wcześnie rano w poniedziałek. Najbardziej narażone na uderzenie okiem burzy są Saint Vincent oraz Grenadyny i Grenada. Prawdziwe wyjście na ląd może nie nastąpić – z okiem przelatującym nad wybrzeżem – ale mimo to Beryl zada niszczycielski cios najbliższym wyspom.

Beryl to najsilniejsza burza, jaką widziały Wyspy Na Zawietrze od czasu huraganu Ivan we wrześniu 2004 roku.

Przybycie Beryl oznacza wyjątkowo wczesny – i potencjalnie niszczycielski – początek sezonu huraganów na Atlantyku. W niedzielę stał się pierwszym huraganem kategorii 4 w historii na Atlantyku i jedynym huraganem kategorii 4 w czerwcu. Wanna – ciepła woda oceaniczna Czynniki, które ułatwiły alarmujące wzmocnienie Beryl, wyraźnie wskazują, że ten sezon huraganów będzie odbiegał od normalnego w świetle globalnego ocieplenia spowodowanego zanieczyszczeniem paliwami kopalnymi.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Burza na krótko osłabła do kategorii 3 wczesnym poniedziałkiem, przechodząc cykl wymiany oczu huraganu – proces, w którym silniejsze huragany mogą zrzucić ścianę oczu – pierścień intensywniejszych wiatrów otaczających spokojne oko huraganu – i jednocześnie budować większy mur. W trakcie tego procesu huragan słabnie, ale ostatecznie pojawia się jako potężniejsza burza.

Mieszkańcy wyspy robili, co w ich mocy, aby zakończyć ostatnie przygotowania do sytuacji kryzysowych w niedzielę wieczorem, mimo że zbliżał się sztorm tropikalny. Lokalni urzędnicy ostrzegają przed potencjalnie katastrofalnymi skutkami, w tym uszkodzeniami domów, powszechnymi przerwami w dostawie prądu i zagrożeniami dla bezpieczeństwa mieszkańców.

„Chcę, aby wszyscy na Saint Vincent i Grenadynach potraktowali tę kwestię poważnie” – powiedział premier Ralph Gonsalves. „Są ludzie, którzy mają nadzieję na najlepsze i wszyscy musimy to zrobić, ale wszyscy musimy przygotować się na najgorsze”.

READ  Indonezja potrzebuje domów odpornych na trzęsienia ziemi. Ich zbudowanie to nie lada wyzwanie

Międzynarodowe lotnisko Grantley Adams na Barbadosie zgłosiło w poniedziałek rano utrzymujący się wiatr o prędkości od 40 do 45 mil na godzinę, w porywach około 70 mil na godzinę.

• Beryl to niebezpieczny huragan: Burza znajduje się około 70 mil na wschód od Grenady, utrzymuje się na niej wiatr o prędkości 200 km/h i przemieszcza się na zachód z prędkością 30 km/h. Silne wiatry Beryl rozciągają się na odległość 55 mil od centrum, podczas gdy tropikalne wiatry sztormowe rozciągają się na odległość 200 km.

Chandan Khanna/AFP/Getty Images

W niedzielę pracownicy umieścili worki z piaskiem na tylnych drzwiach sklepu, przygotowując się na nadejście huraganu Beryl w Bridgetown na Barbadosie.

Zagrażające życiu burze i powodzie: Narodowe Centrum Huraganów przestrzec Władze ostrzegły również, że „poziom wody w Oceanie Spokojnym osiągnie od 6 do 9 stóp powyżej normalnego poziomu pływów”, jeśli sztorm Beryl dotrze na ląd. Wysokie fale mogą również powodować zagrażające życiu fale i prądy rozrywające, zagrażając małym statkom i rybakom. Gwałtowne powodzie stanowią również problem w niektórych częściach Wysp Na Zawietrze i Barbadosu, gdzie do poniedziałku oczekuje się od 3 do 6 cali deszczu, a w niektórych miejscach nawet do 30 cali, szczególnie na Grenadynach i Grenadzie. Premier Barbadosu Mia Amor Mottley ostrzegła obywateli, aby zachowali „niezwykłą czujność”.

• Ostrzeżenia przed huraganami: Saint Lucia, Martynika i Trynidad. Zegarki dotyczące burzy tropikalnej obowiązują na południowym wybrzeżu Dominikany od Punta Palenque na zachód do granicy z Haiti oraz na południowym wybrzeżu Haiti od granicy z Republiką Dominikany do Anse Daignault.

Setki ewakuowano: W niedzielny wieczór w schronach przed huraganami na Barbadosie umieszczono ponad 400 osób – powiedziała CBC News Ramona Archer-Bradshaw, dyrektor schronów w kraju. Dodała: „Cieszę się, że ludzie korzystają ze schronisk, a jeśli nie czują się komfortowo w swoich domach, to lepiej udać się do schroniska”.

READ  Erupcja wulkanu Sakurajima, zachodnia Japonia

Stan wyjątkowy na Grenadzie: Gubernator generalny Grenady Cécile LaGrenade ogłosił stan wyjątkowy, który będzie obowiązywać od niedzielnego wieczoru do wtorkowego poranka. Wszystkie firmy będą musiały zostać zamknięte, z wyjątkiem policji, szpitali, więzień, składowisk śmieci i portów.

Lotniska zamknięte: Lotniska na Barbadosie, Grenadzie i Saint Lucia zostały zamknięte w niedzielny wieczór w związku ze zbliżaniem się huraganu. Rzecznik lotniska powiedział, że międzynarodowe lotnisko Maurice Bishop na Grenadzie zostanie ponownie otwarte we wtorek rano. Międzynarodowe lotniska Grantley Adams na Barbadosie, międzynarodowe lotniska Hewanorra i George Charles Airport na Saint Lucia również zawiesiły działalność.

Fani Pucharu Świata w krykiecie utknęli: Barbados w dalszym ciągu gości fanów krykieta z całego świata, którzy przybyli na wyspę na Mistrzostwa Świata T20, a niektórzy z nich nie będą mogli ewakuować się przed przybyciem Birrella. „Nasi goście są tu z nami” – powiedziała premier Barbadosu Mia Amor Mottley. „Niektórzy z nich wyruszą dopiero w poniedziałek i wtorek, a niektórzy nigdy wcześniej nie doświadczyli huraganu ani burzy”. Zaapelowała do mieszkańców, aby w miarę możliwości wspierali przyjezdnych.

Chandan Khanna/AFP/Getty Images

Zamknięty budynek w Bridgetown na Barbadosie w sobotę.

Beryl zwiastuje alarmujący początek sezonu huraganów, który według prognostów będzie nadpobudliwy, a rekordowa aktywność Beryl może być oznaką tego, co ma nadejść.

Ten sezon rozpoczął się już intensywnie, gdy druga burza – burza tropikalna Chris – dotarła na ląd w pobliżu Tuxpan w Meksyku u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej wczesnym rankiem w poniedziałek.

Beryl to najstarszy poważny huragan – zdefiniowany jako huragan kategorii 3 lub wyższej – na Oceanie Atlantyckim od 58 lat. Zdaniem dyrektora Narodowego Centrum Huraganów, Mike’a Brennana, szybkie nasilenie się burzy jest czymś niezwykle niezwykłym tak wcześnie w sezonie huraganów. Rzadko zdarza się, aby w czerwcu na środkowoatlantyckim wschodzie Małych Antyli tworzyły się systemy tropikalne, szczególnie silne, ponieważ wystąpiło tylko kilka systemów tropikalnych. Według danych Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej.

READ  Grupa praw człowieka oskarża Izrael o bombardowanie budynków mieszkalnych białym fosforem w Libanie

Burza pojawiła się nie tylko wcześnie jak na sezon, ale jest obecnie trzecim najstarszym poważnym huraganem na Atlantyku. Pierwszym huraganem był huragan Alma, który miał miejsce 8 czerwca 1966 r., a następnie huragan Audrey, który osiągnął status poważnego huraganu 27 czerwca 1957 r.

Huragan Beryl ustanowił także rekord najbardziej wysuniętego na wschód huraganu, jaki uformował się w czerwcu na tropikalnym Atlantyku, pobijając poprzedni rekord ustanowiony w 1933 roku.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Środkowy i wschodni Atlantyk zwykle staje się bardziej aktywny w sierpniu, po części dlatego, że temperatury oceanów mają czas na wzrost i zasilenie rozwijających się systemów.

Jednak w tym roku w Basenie Atlantyku temperatura wody była wyższa od normalnej, a uskoki wiatru nie występowały w związku z przejściem od El Niño do La Niña, co napędza rozwój tropików.

„Beryl znalazła środowisko z bardzo ciepłymi wodami oceanu jak na tę porę roku” – powiedziała Brennan.

Według badaczy systemy te powstające wczesnym latem w tej części Atlantyku są oznaką nadchodzącego aktywnego sezonu huraganów. Szukaj od Zwykle temperatury oceanów w czerwcu i lipcu nie są wystarczająco wysokie, aby zapewnić rozwój systemów tropikalnych.

Krajowa Służba Meteorologiczna Meteorolodzy przewidują Oczekuje się, że w tym sezonie wystąpi od 17 do 25 nazwanych burz, z których 13 stało się huraganami.

„To wynik znacznie powyżej średniej” – zauważyła Brennan.

Monica Garrett, Jane Norman, Michael Rios, Marlon Sorto, Sandy Sidhu, Melissa Alonso, Isaac Yee, Eric Zirkle, Mary Gilbert i Brandon Miller z CNN wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *