Zełenski z Ukrainy przemawia do Kongresu Meksyku i potępia swoich krytyków | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Prezydent Ukrainy skrytykował polityków, którzy szukają „rodzaju populizmu”, odrzucając wysiłki pokojowe jego kraju.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał meksykańskich prawodawców do wsparcia wojny jego kraju przeciwko inwazji sił rosyjskich i zganił tych, których oskarżył o zaprzeczanie dążeniu Ukrainy do pokoju.

„Są przywódcy, którzy nigdy nie byli na Ukrainie i nie widzieli, co przyniosła brutalna agresja Rosji” – powiedział Zełenski Grupie Przyjaźni Meksyk-Ukraina za pośrednictwem łącza wideo w czwartek.

Dodał, że niektórzy z tych przywódców starali się „osiągnąć rodzaj populizmu”, mówiąc, że „Ukraina podobno nie jest gotowa na pokój”.

Przemówienie to było pierwszym przemówieniem Zełenskiego do meksykańskich prawodawców od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 roku.

Nastąpiło to po kontrowersyjnych komentarzach prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy, który przypisał wojnę „decyzjom podjętym przez dwa kraje” – najwyraźniej zaangażowaniu Ukrainy w decyzję Rosji o inwazji.

Lula odwołał te komentarze w środę, potępiając „naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy”. Brazylia starała się zająć pozycję pośrednika pokojowego między Rosją a Ukrainą.


Podobnie Meksyk zasygnalizował, że pozostanie neutralny w wojnie na Ukrainie, odmawiając przystąpienia do sankcji wobec Rosji.

Niemniej jednak Meksyk poparł kilka rezolucji ONZ na rzecz Ukrainy, w tym potępienie rosyjskiego ataku w marcu 2022 r. oraz tekst z października potępiający „próbę nielegalnej aneksji terytorium”.

W czwartkowym przemówieniu Zełenski podziękował Meksykowi za wsparcie w ONZ. Ale naciskał na meksykańskich prawodawców, aby wykazali się „przywództwem” w dążeniu do pokoju i skłonili Rosję do wycofania swoich sił.

„Myślę, że z pomocą Meksyku może to nastąpić znacznie szybciej” – powiedział Zełenski. Ponowił apel do krajów regionu o zorganizowanie szczytu w tej sprawie.

Powiedział: „Ukraina już zaproponowała społeczności latynoamerykańskiej zorganizowanie specjalnego szczytu i pokazanie swojej jedności i stanowiska w sprawie ważnych uniwersalnych zasad integralności terytorialnej, pokoju i szacunku między narodami”.

READ  Stany Zjednoczone oskarżają Iran o „głębokie zaangażowanie” w ataki Houthi na Morzu Czerwonym | Wiadomości kryminalne


Przemówienie Zełenskiego w meksykańskiej Izbie Deputowanych, niższej izbie parlamentu, zostało wyemitowane na zaproszenie Grupy Przyjaźni Kongresu, złożonej w większości z polityków partii opozycyjnych.

W następstwie przemówienia partia Moreny, lewicowa partia prezydenta Meksyku Andrésa Manuela Lópeza Obradora, starała się zdystansować od audycji.

„Spotkanie Grupy Przyjaźni Meksykańsko-Ukraińskiej nie reprezentuje zgodnego stanowiska Izby Reprezentantów” – napisała w oświadczeniu. Jednak niektórzy z członków założycieli Friendship Group wywodzą się z partii Moreny.

López Obrador skrytykował wysiłki Stanów Zjednoczonych i ich zachodnich sojuszników w zakresie dostarczania broni Ukrainie, podsumowując ich politykę w następujący sposób: „Ja dostarczę im broni, a wy zaopatrujecie zmarłych”.

W uwagach z czerwca zeszłego roku meksykański prezydent nazwał stanowisko sojuszników „niemoralnym”, choć unikał wymieniania konkretnie Stanów Zjednoczonych lub jakiegokolwiek innego kraju.

Spekulował wówczas: „Czy wojny na Ukrainie nie można było uniknąć? Oczywiście, że można”.

Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador skrytykował zachodnich sojuszników za dostarczanie broni Ukrainie [File: Henry Romero/Reuters]

Czwartkowe przemówienie Zełenskiego zbiega się z końcem wizyty rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w Ameryce Łacińskiej w tym tygodniu.

Ławrow spotkał się w poniedziałek z Brazylijką Lulą, w środę odwiedził prezydenta Nikaragui Daniela Ortegę, aw czwartek był na Kubie, aby porozmawiać z nowym prezydentem Miguelem Diaz-Canelem.

W swoim czwartkowym przemówieniu prezydent Ukrainy ubolewał nad firmami i branżami, które chciały „zarabiać miliony na handlu z Rosją”.

„Niestety, świat jest pełen hipokryzji” – powiedział Zełenski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *