Huragan Beryl zabija 2 osoby na Jamajce i przecina ścieżkę zniszczenia, a Meksyk przygotowuje się na uderzenie

Huragan Beryl pozostawił w czwartek ścieżkę zniszczeń na południowej Jamajce i uderzył w Kajmany i Meksyk, zabijając co najmniej dwie osoby w tym wyspiarskim kraju, zrywając linie energetyczne, a setki osób pozostawiło bez dachu nad głową i w schroniskach.

Policja jamajska powiedziała NBC News, że w wyniku burzy w ciągu ostatnich 24 godzin zginęli jeden mężczyzna i jedna kobieta. W środę wieczorem w stolicy Kingston gwałtowna powódź porwała 26-letniego mężczyznę.

„Grał w piłkę nożną z przyjaciółmi na ministadionie, kiedy piłka wyleciała w powietrze, a on próbował ją odzyskać” – podała policja. Trwają poszukiwania kolejnej osoby, którą porwała powódź.

To zwiększa łączną liczbę zgonów w tym tygodniu w wyniku berylu na Karaibach do dziewięciu.

Burza została obniżona do kategorii 2 z wiatrem o prędkości 180 km/h i oddaliła się od obszaru Kajmanów, a ostrzeżenie przed huraganem zostało anulowane w czwartek, gdy Beryl przemieszczała się na zachód.

Silne wiatry, wezbrania sztormowe, niszczące fale, opady deszczu o grubości od 4 do 6 cali i powodzie spodziewane są od czwartkowego wieczoru na Kajmanach oraz w niektórych częściach Meksyku i Belize.

Ewakuowano także niektóre społeczności na karaibskim wybrzeżu Meksyku Jaja żółwi morskich zostały przeniesione z plaż, zanim zniszczy je fala sztormowa. Wydano ostrzeżenie przed huraganem dla półwyspu Jukatan, wzdłuż wybrzeża od Cancun po Costa Maya.

Urzędnicy meksykańskiej marynarki wojennej powiedzieli mieszkańcom obszarów turystycznych po hiszpańsku i angielsku, aby przygotowali się na nadejście burzy.

Zniesiono ostrzeżenie przed cyklonem na Jamajce, ale ostrzeżenie przed powodzią obowiązywało do godziny 5 rano, gdy po przejściu burzy nadal padały ulewne deszcze.

„To okropne. Wszystko zniknęło. Jestem w domu, przestraszona” – powiedziała agencji Reuters Amoy Wellington, 51-letnia kasjerka mieszkająca w Top Hill, wiejskiej społeczności rolniczej w południowej parafii św. Elżbiety katastrofa.”

Nowożeńcy Casey i Warner Haley z Knoxville w stanie Tennessee powiedzieli NBC News, że po sobotnim ślubie kazano im zaszyć się w ich kurorcie w Montego Bay.

READ  Protestujący olej pojawiają się w sądzie po wylaniu zupy na obraz Van Gogha

„Wczoraj rano pogoda była idealna. Nurkowaliśmy z rurką, pływaliśmy kajakiem, a kiedy wróciliśmy, prognoza się zmieniła” – powiedziała 23-letnia Casey w środowej rozmowie telefonicznej.

Para oświadczyła, że ​​natychmiast skontaktowała się ze swoim biurem podróży, ale żaden lot nie był dostępny. To samo powiedziano im na lotnisku.

Pracownicy ratują fragmenty blaszanego ogrodzenia, gdy huragan Beryl przeszedł w środę przez Kingston na Jamajce. Joe Radle/Getty Images

„To naprawdę scenariusz przypominający dzień zagłady” – stwierdziła Casey. „Poszliśmy do wszystkich stanowisk obsługi lotów i powiedzieliśmy: «Hej, czy możesz nas dowieźć wszędzie, szczególnie w USA, ale naprawdę wszędzie?». Wszyscy powiedzieli: „Nie, wszyscy jesteśmy zajęci”.

Oczekuje się, że Beryl dotrze w piątek na półwysep Jukatan w Meksyku, a następnie w sobotę rano wpłynie do Zatoki Meksykańskiej. Nie jest jasne, jaki wpływ będzie to miało na wybrzeże Zatoki Teksasskiej, ponieważ mieszkańcy wybrzeża proszeni są o zwracanie uwagi na pogodę w świąteczny weekend.

Narodowe Centrum ds. Huraganów ostrzegło w czwartek, że burza będzie się nasilać nad ciepłymi wodami Zatoki Perskiej i osiągnie siłę huraganu lub w pobliżu Stanów Zjednoczonych.

Oficjalna prognoza głosi, że w miarę jak Beryl zbliża się do zachodniego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, prawie wszystkie wytyczne modelowe wskazują, że siła systemu jest bliska huraganu – podała oficjalna prognoza z czwartku.

Centrum dodało, że niezależnie od trasy huraganu, prądy rozrywające mogą powodować „zagrażające życiu warunki na wybrzeżu” od późnego piątku i na całym wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej aż do weekendu.

Zniszczenia były ogromne na niektórych mniejszych wyspach Karaibów. Michelle Forbes, dyrektor Krajowej Agencji Zarządzania Kryzysowego na Saint Vincent i Grenadynach, powiedziała, że ​​95% domów na marihuanie i na Wyspach Union zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

Premier St. Vincent Ralph Gonsalves powiedział w środowym wywiadzie radiowym, że odbudowa Union Island będzie wymagała „dużego wysiłku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *