USWNT pokonuje Kolumbię 3:0 i awansuje do półfinału Gold Cup

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych kobiet w niedzielę pokonała Kolumbię w ćwierćfinale Złotego Pucharu CONCACAF W, wygrywając 3:0 po bramkach Lindsey Horan, Jenny Nighswonger i Jaedyn Shaw.

Chociaż obie drużyny próbowały wcześnie zaznaczyć swoją obecność, USWNT było w stanie poradzić sobie zarówno z atakami Kolumbii, które opierały się głównie na Lindie Caicedo, jak i nagromadzeniem żółtych kartek za wyzwania fizyczne. To był kolejny dowód na to, że Naomi Kirma i Shaw są obowiązkowymi starterami USWNT.

Wczesna kara nadaje ton

W 11. minucie środkowy obrońca Kolumbii Zorelyn Caraballi uderzył Alexa Morgana na ramię, co skutkowało rzutem karnym dla Stanów Zjednoczonych i żółtą kartką dla Caraballi. Faul to dopiero początek gorącej rywalizacji. Jeśli nic więcej, było to przypomnienie, że Morgan miał swoje ciało dla tego zespołu przez długi czas.

W polu karnym Morgan przejął piłkę i przez dwie minuty Trinity Rodman i Sam Coffey zderzali się główkami, próbując opóźnić rzut karny Kolumbii.

W tym celu USWNT preferuje regularne przekazywanie uprawnień. Gdy Horan otrzymał piłkę od Morgana, nastąpiła ostatnia próba odwrócenia uwagi PK od Kolumbii (która nie dostała kartki). Ważny moment, w którym kapitan zespołu nadał ton niedzielnemu wieczorowi w Los Angeles. Horan sprawnie wykorzystał rzut karny i dał USWNT prowadzenie 1:0. Było to też trochę odwrócenie uwagi od tego, co miało się wydarzyć w dalszej części meczu.

Gry umysłowe

Po rzucie karnym Stany Zjednoczone zareagowały swoim własnym sposobem gry umysłowej, mocno naciskając na boisko i wymuszając straty w polu karnym, być może próbując wykorzystać ten moment taktycznie i emocjonalnie.

Morgan otrzymał żółtą kartkę w 18. minucie za pewne postawy w polu karnym Kolumbii, a Rodman poszedł w jego ślady w 20. minucie. Można zobaczyć Horana próbującego narzucić się walczącym żołnierzom; Ponieważ miała już cztery żółte kartki i jeden sędzia zaginął lub odmówił słuchania wezwań, jej obowiązkiem było utrzymać poziom wszystkich zawodników. Horan otrzymał żółtą kartkę w 67. minucie za podniesienie nogi pod zawodnika, który go zepchnął.

READ  Goldman planuje poważną restrukturyzację w celu konsolidacji jednostek podstawowych – zasobów

Szczerze mówiąc, napięcie mogło spowodować, że pomocnik Emilie Sonnet dostanie żółtą kartkę i rzuci się do Kolumbii. Jeśli jedynym czynnikiem branym pod uwagę jest jego zdolność do trollowania innych drużyn, Sonnett będzie niekwestionowanym starterem.

Bramka Jenny Nicewonker w 22. minucie uspokoiła sytuację, ale był to bardzo zacięty i pełen emocji mecz. Był to mocny sprawdzian zdolności zespołu do stawienia czoła przeciwnikowi, który nie tylko motywował ich, ale także dysponował technicznymi możliwościami, aby natychmiast ukarać każdą utratę koncentracji. Zwłaszcza umiejętna i zdecydowanie szczera reakcja Shawa na trzecią bramkę jest doskonałym przykładem bezwzględnej mentalności, która pomaga drużynie rozwijać się.

Amerykańska bramkarzka Alyssa Naher wspomniała o aspekcie mentalnym, zapytana, co jej zdaniem wyróżnia zespół: „Myślę, że była to intensywność, z jaką zaczynaliśmy od pierwszej do 90 minuty” – powiedziała.

Cel Nicewoker, kliknij nagrodę

Od Igrzysk Olimpijskich w Tokio wielu czekało na kolejną falę młodych zawodników, którzy będą mieli szansę zaistnieć na rynku USDNT. Być może proces ten nie nastąpił wystarczająco wcześnie, aby zwiększyć szanse drużyny na ubiegłoroczny Puchar Świata, ale niedzielny skład dał wschodzącym talentom sprawdzian w rywalizacji przez puchar.

Przez całą pierwszą połowę Shaw był niebezpieczny w obronie w pierwszej linii, a w pierwszych 20 minutach dobrze spisał się, podkręcając strzał, który przeleciał minimalnie nad poprzeczką. Na prawym skrzydle Rodman zdawał sobie sprawę z stawki w grze i dał znać o swojej obecności Kolumbii. Jednak to doświadczone, szybkie podanie Morgana dało Nicewongerowi kolejną świetną szansę, zdobywając jego drugiego gola w seniorskiej reprezentacji.

Ubiegły rok był rokiem sztandarowym dla Nighswongera, zdobywając tytuł Debiutanta Roku NWSL w ramach walki Gotham o tytuł NWSL. W kolejnych spotkaniach przedstawił już kilka najważniejszych wydarzeń, w tym swojego pierwszego gola w reprezentacji z rzutu karnego przeciwko Dominikanie w fazie grupowej. Dając jej szansę na zdobycie gola podczas niedzielnego meczu, wśliznęła się na główkę Morgana i idealnie uderzyła w pole karne, po czym trafiła do siatki z dalekiego słupka.

READ  Jaeger wygrywa Houston Open; Scheffler nie trafił 5 stóp 18

Młodość i wytrwałość USDNT pomogły Kolumbii nie stanąć na nogi, ponieważ polegała ona na swojej sprawnej obronie. Zamiast uspokoić Stany Zjednoczone, ciągłe próby gier umysłowych rozpaliły wysoce produktywną iskrę wśród młodszych graczy zespołu. Miało to kluczowe znaczenie dla zduszenia ataku Kolumbii od tyłu, wymuszania na przeciwnikach niechlujnych dotknięć i szybkich podań, które kończyły się obiecującymi stratami.

To zapał, który nie był często spotykany w tym zespole przez ostatnie dwa lata kadencji Vladko Antonovski'ego.

Shaw znów błyszczy

Jedną z najważniejszych wczesnych decyzji, jaką będzie musiała podjąć przyszła trenerka amerykańskiej drużyny Emma Hayes na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich, jest wybór zawodników z obiecującej linii ofensywnej, którzy pojadą do Paryża. Niektórzy wydają się zamknięci w sobie, inni zależą od formy i zdrowia: pozornie ożywiony Morgan i powracająca Mallory Swanson. Duet Lynn Williams i Midge Burse z Gotham również ma wiele do powiedzenia w swojej sprawie o włączenie.

Nie zapomnij zaliczyć Shaw San Diego Wave do grona pretendentów. W rzeczywistości może być bliżej dołączenia do grona „pewnych rzeczy”, niż niektórzy szacują.

Shaw, który w 2022 roku zdobył nagrodę dla młodego gracza roku amerykańskiej piłki nożnej, w San Diego był po prostu elektryzujący. W listopadzie skończył 19 lat i był zawsze obecny we wszystkich fazach gry jako niedzielny lewy obrońca. Jego pressing odegrał kluczową rolę w zakłóceniu kolumbijskiej obrony, a jego ruchy zsynchronizowane z Morganem i Rodmanem zaowocowały dobrym finiszem pod koniec pierwszej połowy.

Szczególnie pomocna w jej kampanii olimpijskiej jest jej wszechstronność, możliwość gry w obu drużynach oraz w roli środkowego ofensywnego pomocnika. Ten ostatni aspekt przyda się wraz z nadejściem lata, zwłaszcza po niedzielnej zmianie Corbyna Alberta, zależnej od stanu zdrowia Cateriny Macario i Rose Lavelle. Każdy fan będzie miał swój poziom preferencji, ale kompletność gry Shawa sprawi, że będzie on bardzo lekceważony, jeśli opuści drużynę olimpijską.

READ  Tom Brady ma ćwiczyć w poniedziałek

Oscylacja prędkości Nahara

Podczas swojego setnego występu w USA pomógł drużynie zachować czyste konto w meczu z Kolumbią, ale co ważniejsze, pomógł ustabilizować pozostałych graczy w swoim składzie i zmienić dynamikę emocji.

Już pierwszy (powyżej) przypomniał umiejętności Nehera, a drugi strzał Ilany Izquierdy wymagał rzutu obronnego z nurkowania, aby osłonić dalszy róg bramki.

Do tej pory widzieliśmy w turnieju dla USWNT zarówno Naeher, jak i Casey Murphy, ale w niedzielny wieczór Naeher przypomniała wszystkim o swoich umiejętnościach zatrzymywania strzałów. Była także gotowa grać nieszablonowo, aby zatrzymać biegaczy singlowych z Kolumbii. Ponieważ zespół wejdzie do półfinału z Kanadą w środę, powrót do zaplanowanej rotacji na pozycji bramkarza może być trudny, tak aby dynamika Nehera mogła utrzymać się przez pozostałą część Złotego Pucharu.

(Zdjęcie: Brad Smith/Getty Images dla USSF))