Indie, największy eksporter ryżu, zakazują większości dostaw po tym, jak późny monsun uderzył w uprawy

  • Zakazał większości eksportu ryżu po wzroście cen detalicznych
  • Indie stanowią 40% światowego eksportu ryżu
  • Rice Export Group porównuje wpływ wojny na Ukrainie
  • Ryż jest podstawą życia trzech miliardów ludzi

NEW DELHI (Reuters) – Największy na świecie eksporter ryżu powiedział w czwartek, że Indie zakazały eksportu białego ryżu innego niż basmati ze skutkiem natychmiastowym, co według jednej z grup eksportowych może mieć podobny skutek jak Ukraina. Wojna o dostawy pszenicy.

Rząd powiedział, że wprowadził zakaz po tym, jak ceny detaliczne ryżu wzrosły o 3% w ciągu jednego miesiąca, ponieważ późne deszcze monsunowe zniszczyły uprawy. Podczas gdy późny monsun spowodował znaczny brak opadów do połowy czerwca, ulewne deszcze od tego czasu spowodowały poważne szkody.

Indie odpowiadają za ponad 40% światowego eksportu ryżu, ale niskie zapasy oznaczają, że jakiekolwiek zmniejszenie dostaw spowoduje wzrost cen żywności z powodu inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku i zmiennej pogody.

„Aby zapewnić wystarczającą dostępność białego ryżu innego niż basmati na rynku indyjskim i złagodzić wzrost cen na rynku krajowym, rząd Indii zmienił swoją politykę eksportową” – poinformował rząd w oświadczeniu. Wzrost o 11,5% w ciągu 12 miesięcy.

Posunięcie to pokazuje wrażliwość rządu premiera Narendry Modiego na inflację cen żywności w okresie przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

Jego administracja rozszerzyła zakaz eksportu pszenicy po ograniczeniu dostaw ryżu we wrześniu 2022 r. Wstrzymała również eksport cukru w ​​tym roku, ponieważ plony trzciny cukrowej gwałtownie spadły.

„Indie zakłócą globalny rynek ryżu znacznie szybciej niż zrobiła to Ukraina na rynku pszenicy poprzez inwazję na Rosję” – powiedział Reuterowi PV Krishna Rao, prezes Stowarzyszenia Eksporterów Ryżu.

Ryż jest podstawowym pożywieniem dla ponad 3 miliardów ludzi, a prawie 90% wodochłonnych upraw uprawia się w Azji, gdzie wzór pogodowy El Niño zwykle skutkuje niższymi opadami deszczu. Światowe ceny już teraz są najwyższe od 11 lat.

READ  21 maja Siły Zbrojne Ukrainy odparły 9 rosyjskich ataków i zniszczyły 21 sztuk rosyjskiego sprzętu

„Nagły zakaz eksportu będzie bardzo bolesny dla kupujących, którzy nie mogą zastąpić dostaw z żadnego innego kraju” – powiedział Rao.

Chociaż w Tajlandii i Wietnamie nie ma wystarczającej ilości zapasów, aby wypełnić niedobór, afrykańscy nabywcy zostaną najbardziej dotknięci decyzją Indii, powiedział Rao, dodając, że wiele krajów będzie nakłaniać New Delhi do wznowienia dostaw.

Uszkodzenia atmosferyczne

Ulewne deszcze w północnych częściach Indii w ciągu ostatnich kilku tygodni zniszczyły nowo zasiane uprawy w stanach takich jak Pendżab i Haryana, a wielu rolników zostało zmuszonych do ponownego sadzenia.

Pola ryżowe w północnych stanach są zalewane od ponad tygodnia, niszcząc nowo posadzone sadzonki i zmuszając rolników do czekania, aż wody opadną, aby mogli je przesadzić.

W innych głównych stanach, w których uprawia się ryż, w tym Bengal Zachodni, Bihar, Chhattisgarh, Andhra Pradesh i Telangana, rolnicy przygotowali szkółki ryżu, ale nie byli w stanie zasadzić sadzonek z powodu niewystarczających opadów.

Oczekiwano, że obszar uprawy ryżu wzrośnie po tym, jak New Delhi podniosło cenę zakupu ryżu, ale przedstawiciele branży szacują teraz marginalny spadek. Do tej pory rolnicy uprawiali pola ryżowe na obszarze o 6% mniejszym niż w 2022 r.

W tym tygodniu ceny ryżu eksportowanego z Wietnamu, trzeciego co do wielkości eksportera na świecie po Indiach i Tajlandii, wzrosły do ​​najwyższych poziomów od ponad dekady w związku z rosnącymi obawami o dostawy z powodu El Nino.

Ryż łamany 5% był oferowany w Wietnamie po cenie od 515 do 525 USD za tonę metryczną – najwyższy poziom od 2011 r. Ryż łamany 5% w Indiach oscyluje blisko pięcioletniego szczytu na poziomie 421–428 USD za tonę metryczną.

Kupujący mogą przenieść się do Tajlandii i Wietnamu, ale 5% łamanego ryżu może kosztować 600 dolarów za tonę, powiedział europejski handlowiec.

READ  Siły izraelskie szturmują główny szpital Khan Yunis po wydaniu rozkazu jego ewakuacji

Inny europejski handlowiec powiedział, że Chiny i Filipiny, które na ogół kupują ryż wietnamski i tajski, musiałyby zapłacić znacznie wyższe ceny.

Dodatkowe raporty Michaela Hogana w Hamburgu. Montaż autorstwa Jana Harveya, Davida Evansa i Connora Humphreysa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *