Inflacja konsumencka w USA wzrosła w zeszłym roku do 6,8%, najwyższego od 1982 r.

WASZYNGTON (AP) – Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły w listopadzie o 6,8 procent, ponieważ wzrosły wydatki na żywność, energię, mieszkania i inne dobra.

ten Departament Pracy również powiedział w piątek Ceny wzrosły o 0,8% od października do listopada – znaczny wzrost, choć nieco poniżej 0,9% od września do października.

Inflacja stanowi ogromne obciążenie dla konsumentów, zwłaszcza rodzin o niskich dochodach, a zwłaszcza dla codziennych potrzeb. Zbiega się to z odrzuceniem wysokich płac otrzymywanych przez wielu pracowników, komplikacją planów Rezerwy Federalnej dotyczących ograniczenia pomocy dla gospodarki oraz publicznym poparciem dla wysiłków prezydenta Joe Bidena w celu zmniejszenia presji inflacyjnej..

Bodźcem do inflacji jest kombinacja czynników wynikających z szybkiego wychodzenia z epidemii recesji: powódź rządowych zachęt, bardzo niskie ceny projektowane przez bank centralny oraz niedobór podaży w fabrykach w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Producenci byli spowolnieni ze względu na wyższy popyt klientów, pożądane strajki oraz przepełnione porty i stocznie towarowe.

Pracodawcy borykający się z brakiem siły roboczej również podnoszą płace, a wielu z nich podnosi ceny, aby zrekompensować wysokie koszty pracy, zwiększając w ten sposób inflację.

W rezultacie wzrosły ceny wszystkiego, od żywności i używanych pojazdów po elektronikę, sprzęt AGD i wynajem samochodów. Według danych zebranych przez Edmunds.com średnia cena używanego pojazdu wzrosła o prawie 28% od listopada 2020 r. – do 29 011 USD.

Przyspieszenie cen, które zaczęło się od zalewu zamówień na towary w fabrykach, w których Amerykanie utknęli w domu, rozprzestrzeniło się na usługi, od wynajmu mieszkań i jedzenia w restauracjach po usługi medyczne i rozrywkę. Niektórzy detaliści zaczęli nawet budować swoje biznesy na uroku bardzo niskich cen..

Według obliczeń Jasona Furmana, ekonomisty z Harvardu i byłego doradcy Białego Domu Obamy, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wydatki typowej amerykańskiej rodziny wzrosły o około 4000 dolarów.

READ  USA rozluźniają zasady kontroli zanieczyszczeń w przypadku emisji pojazdów

Chociaż ogólny dochód Amerykanów wzrósł od czasu epidemii, nowy sondaż pokazuje, że więcej osób zwraca większą uwagę na inflację niż na płace. Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań Spraw Publicznych The Associated Press-NRC, dwie trzecie osób twierdzi, że wydatki gospodarstw domowych wzrosły po epidemii, w porównaniu do jednej czwartej, która twierdzi, że ich dochody wzrosły.

Wzrost cen o 6,8% za 12 miesięcy kończących się w listopadzie był największym wzrostem rok do roku od 7,1% wzrostu w roku zakończonym w czerwcu 1982 roku. Skok nastąpił w czasie, gdy Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe. Stopy wzrosły dwucyfrowo, aby powstrzymać falę szoków cen ropy w latach 70. XX wieku.

Stabilność wysokiej inflacji zaskoczyła bank centralny, a jego prezes Jerome Powell od kilku miesięcy klasyfikuje inflację jako „pośrednią”, będącą krótkoterminowym efektem nieskrępowanych łańcuchów dostaw. Dwa tygodnie temu Powell zasygnalizował zmianę, pośrednio przyznaje, że wysoka inflacja trwała dłużej niż się spodziewał. Zasugerował, aby bank centralny działał szybciej, niż wcześniej planowano, w celu wycofania swojej polityki bardzo niskich stóp procentowych.

Większość inflacji z ubiegłego miesiąca była napędzana przez ceny energii, w szczególności ceny pomp benzynowych, o 58,1% więcej niż rok wcześniej. Do wzrostu w listopadzie znacząco przyczyniły się również ceny domów, żywności, pojazdów, biletów lotniczych, odzieży i mebli domowych.

Inflacja zasadnicza wzrosła w listopadzie do 0,5%, z wyłączeniem zmiennych cen żywności i energii. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny bazowe wzrosły o 4,9%, największy wzrost od 1991 roku.

Niektórzy ekonomiści mają nadzieję, że inflacja osiągnie szczyt w nadchodzących miesiącach, a następnie będzie stopniowo spadać, co przyniesie pewną ulgę konsumentom. Wskazują, że niedobory podaży w niektórych branżach zaczęły się zmniejszać. Podczas gdy wysokie koszty energii będą nadal obciążać konsumentów w nadchodzących miesiącach, Amerykanie zostaną oszczędzeni przed wcześniejszymi przewidywaniami, że ceny energii osiągną rekordowo wysoki poziom w zimie.

READ  Archiwa narodowe kwestionują bezpodstawne twierdzenia Trumpa dotyczące akt Obamy

Ceny ropy spadły umiarkowanie, co doprowadziło do nieznacznej obniżki cen benzyny. Co bardziej dramatyczne, ceny gazu ziemnego spadły o prawie 40% od czasu osiągnięcia w październiku najwyższego poziomu od siedmiu lat. W rezultacie średnie koszty ogrzewania domu będą wyższe niż w ubiegłym roku, ale nie tak wysokie, jak się obawiano. Ceny żywności prawdopodobnie również spadną w wyniku gwałtownego spadku cen kukurydzy i pszenicy na początku roku.

Co więcej, pojawienie się wariantu wirusa koronowego Omigron odnowiło możliwość większej liczby odwołanych lub przełożonych wycieczek oraz mniejszej liczby posiłków w restauracjach i zakupów. Wszystko to, jeśli tak się stanie, zmniejszy wydatki konsumentów i przedsiębiorstw oraz ograniczy inflację.

Jednak analitycy ostrzegają, że nieprzewidziane wydarzenia, w tym silne zimowe burze, mogą zwiększyć popyt na energię i ponownie podnieść ceny energii. Wskazują, że ogólne złagodzenie presji inflacyjnej zależy od dalszych postępów w normalizacji globalnych łańcuchów dostaw. Urzędnicy Białego Domu uważają, że szereg środków podjętych przez kierownictwo, od zwiększenia przetwarzania ładunków z portów Los Angeles i Long Beach po uwolnienie ropy naftowej z rezerw ropy naftowej, pomoże złagodzić presję inflacyjną.

Niektórzy ekonomiści za granicą również zaczęli powtarzać ten pogląd.

„Listopad może być szczytem złych wiadomości dla inflacji”, powiedział Gus Foucher, główny ekonomista PNC Financial. „Już zaczynamy dostrzegać niższe ceny energii. Mamy do czynienia z przemieszczeniem od czasu ponownego otwarcia gospodarki, ale spodziewam się, że problemy w łańcuchach dostaw i niedobory siły roboczej w niektórych branżach ulegną poprawie w przyszłym roku.

Faucher powiedział, że 12-miesięczna inflacja konsumencka spadnie w przyszłym roku i do końca 2022 r. osiągnie roczną stopę 3%, znacznie bliżej celu banku centralnego na poziomie 2%.

Na razie, w związku z utrzymującą się wysoką inflacją, Fed ma ogłosić w przyszłym tygodniu po spowolnieniu miesięcznych zakupów obligacji. Zakupy te mają na celu zmniejszenie długoterminowych kosztów kredytu.

READ  Boulder, Kolorado, Area Wildfires: Setki utraconych domów i dziesiątki tysięcy ewakuowanych z Superior i Louisville

W ten sposób bank centralny byłby na dobrej drodze do podniesienia kluczowych krótkoterminowych stóp procentowych w pierwszej połowie przyszłego roku. Od marca 2020 r., kiedy korona wirus wprawił gospodarkę w głęboką recesję, wskaźnik ten utrzymywał się na poziomie niemal zerowym.

___

Raport był współautorami pisarzy AP Josha Boke’a i Christophera Rugbera z Waszyngtonu, Toma Chryslera z Detroit oraz Anne de Innocencio i Stana Cho z Nowego Jorku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *