Intel ma nowe oznaczenia dla swojej kolejnej ważnej architektury procesorów – Ars Technica

Zbliżenie / Procesory Intel Core wkrótce otrzymają jeszcze więcej procesorów Ultra.

Intel

W ramach wysiłków zmierzających do „uproszczenia portfela marek Intela” Intel ogłosił pewne zmiany w swojej marce procesorów, począwszy od nowej generacji procesorów Meteor Lake.

Najmniejsza zmiana polega na tym, że flagowe procesory Intela tracą swoje „i”, przechodząc z Core i3/i5/i7/i9 na Core 3/5/7/9. Intel przestanie również używać liter „generacji” w brandingu swoich procesorów – żaden z jego nowych procesorów nie zostanie ogłoszony, wydany ani reklamowany jako „14. generacji”.

W każdym razie branding Intela z pokolenia na pokolenie zawsze był nieco arbitralny. Chipy Core „pierwszej generacji” następowały po kilku generacjach procesorów Core i Core 2, a markowy Intel zaczął używać ich w swoich chipach w połowie 2000 roku pod koniec ery Pentium 4. Marki Core 2 Duo i Core 2 zostały użyte Quad ma kilka różnych generacji chipów, które wykorzystywały różne technologie produkcji i zmienioną architekturę.

Aby zrekompensować słowa, które usuwa ze swojego znaku towarowego, Intel dodaje również nowe słowo. Jego flagowe procesory będą teraz znane po prostu jako Core 3, Core 5 i Core 7. Ale jego zaawansowane chipy będą się nazywać Core Ultra 5, Core Ultra 7 lub Core Ultra 9. Firma nie podała szczegółów na temat co sprawia, że ​​procesor Ultra, chociaż wiemy, że chipset Core 3 nie mogę Ultra jest, podczas gdy chipy Core 9 mogą Tylko być super.

Wizards nadal będą mieli rozszerzenie

Procesory nadal będą miały „14” w numerze modelu, aby wskazać ich generację.

Intel

Numery modeli procesorów firmy Intel będą nadal zawierać numerację generacji, aby ułatwić ich odróżnienie od siebie, a firma będzie nadal używać przyrostków literowych w celu odróżnienia różnych segmentów produktów od siebie. Więc to, co kiedyś było „procesorem Intel Core i7-14700K”, może teraz być „procesorem Intel Core Ultra 7 14700K” (Intel twierdzi, że woli, aby słowo „procesor” mieściło się między częścią „Core Ultra 7” a modelem procesora numer).

READ  God of War Ragnarok „nie jest gotowy na zaangażowanie”, gdy deweloper dostarcza aktualizację na PS5 i PS4 Sequel

Jest to część szerszej zmiany strategii marki procesorów firmy Intel; W zeszłym roku firma zrezygnowała z marek Pentium i Celeron na rzecz procesorów do laptopów z niższej półki. Odnosi się teraz do tych procesorów Intela jako procesorów Intela. AMD ponownie wyrównało numery modeli procesorów laptopów, aby wziąć pod uwagę fakt, że dostarczają kilka zupełnie różnych par procesorów i kart graficznych pod tym samym parasolem „Ryzen 7000”.

Co wiemy o Jeziorze Meteorytowym

Zmiana marki Meteor Lake jest prawdopodobnie najmniej znaczącą z wielu zmian w architekturze — jest tu kilka historycznych nowości, ukrytych wśród oczekiwanych ulepszeń wydajności procesora i karty graficznej.

Wiele z tego, co wyróżnia Meteor Lake, ma związek z tym, jak zjeżdżalnia jest produkowana i pakowana. Będzie to pierwszy konsumencki procesor Intela wykorzystujący konstrukcję opartą na chipie (Intel nazywa to „kafelkiem”). Oznacza to, że Intel podzieli swoje procesory na wiele form krzemowych, które wykorzystują różne techniki produkcji w celu poprawy wydajności i wydajności.

Wiąże się to z zaletami i wadami — musisz upewnić się, że te kwadraty mogą się łączyć tak szybko, jak to możliwe, jeśli wszystkie są częścią tego samego kawałka silikonu, ale możesz także mieszać i dopasowywać procesy produkcyjne, aby poprawić wydajność, wytrzymałość i wydajność przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Intel użyje technologii Foveros, aby Meteor Lake odniosło sukces; Foveros układa panele drewniane bezpośrednio jeden na drugim, ułatwiając szybkie łączenie między nimi, jednocześnie zmniejszając ilość miejsca potrzebnego do pakowania.

Główne kafelki procesora Meteor Lake będą nadal wykorzystywać podejście hybrydowe, łącząc duże, wysokowydajne rdzenie z małymi, wydajnymi rdzeniami elektronicznymi. Płytki te są produkowane przez samą firmę Intel w nowym procesie produkcyjnym firmy Intel 4; Obecne procesory 13. generacji są zbudowane przy użyciu Intel 7, którego Intel używa i udoskonala od mniej więcej 2019 roku. Ale inne, w tym płyta GPU, Jest produkowany przez TSMC, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia dla Intela. Firmowe procesory graficzne Arc są również produkowane przez TSMC.

READ  Plotka: Microsoft zaoferuje w tym roku cieszące się uznaniem krytyków ekskluzywne produkty dla „konkurencyjnego systemu”.

Intel twierdzi, że w ciągu najbliższych kilku lat przywróci produkcję na właściwe tory, po tym jak w dużej mierze zmarnował przewagę, którą miał dekadę temu z powodu problemu z procesami 14 nm i 10 nm (Intel 7 to inna nazwa wersji procesu 10 nm). . Ma również nadzieję, że przyciągnie klientów zewnętrznych do korzystania z producentów chipów, otwierając ważne i bardzo potrzebne nowe źródło przychodów. Na ile to jest warte, firma wydaje się być mniej więcej na dobrej drodze do dotrzymania pierwotnych terminów Procesu 4 Intela, nawet jeśli polegała na TSMC, aby pomóc jej wprowadzić rzeczywiste produkty na rynek.

Meteor Lake będzie pierwszym konsumenckim procesorem Intela wykorzystującym podejście oparte na chipie.

Meteor Lake będzie pierwszym konsumenckim procesorem Intela wykorzystującym podejście oparte na chipie.

Intel

Mówiąc o płytkach graficznych wykonanych przez TSMC, Meteor Lake będzie największą aktualizacją GPU Intela od lat, po zastosowaniu podobnych procesorów graficznych Iris Xe w układach 11., 12. i 13. generacji. Układ graficzny Meteor Lake jest Oparta na tej samej architekturze Alchemy Jako dedykowane karty graficzne z serii Arc A firmy Intel. Mamy nadzieję, że wśród innych ulepszeń wprowadzą one akcelerowane sprzętowo kodowanie wideo AV1 i zintegrowane dekodowanie grafiki Intela, a także obsługę ray tracingu i Lepsza aktualizacja XeSS.

Drugim dużym plusem byłoby Przyspieszenie sprzętowe dla obciążeń AI. Generatywna sztuczna inteligencja przyciągnęła ogromną ilość szumu w ciągu ostatniego roku, ale przyspieszenie sztucznej inteligencji w Meteor Lake będzie trochę bardziej przypominać „neuromotorycznyŻe Apple od lat buduje swoje chipsety z serii A i M, czyli czym jest i czym jest AMD Qualcomm Został dołączony do niektórych z jego najnowszych procesorów.

Chociaż może być używany do modeli językowych i Generuj obrazyApple używał tego urządzenia głównie do stosunkowo prostych i prostych czynności, takich jak dopasowywanie twarzy między zdjęciami w rolkach z aparatu użytkowników, pisanie wiadomości poczty głosowej oraz oddzielanie obiektów pierwszego planu i tła na zdjęciach i strumieniach wideo. Możliwość przyspieszenia tego typu obciążeń oznacza, że ​​więcej przetwarzania można wykonać lokalnie na komputerze bez wysyłania danych do rozwiązania przez jakiś serwer, chociaż ostatecznie prawdopodobnie to Microsoft określi dokładnie, w jaki sposób ta maszyna jest używana .

READ  Recenzja Diablo IV: dostosowywanie klas rządzi wszystkim wokół mnie
Nowe procesory Meteor Lake, nowe naklejki na etui.

Nowe procesory Meteor Lake, nowe naklejki na etui.

Intel

Użytkownicy komputerów stacjonarnych mogą potrzebować trochę czasu, aby skorzystać z tych zmian i ulepszeń. aktualne plotki Sugerować Wiele chipów 14. generacji do komputerów stacjonarnych będzie kolejną wersją architektury Alder Lake, pierwotnie wprowadzonej w 12. generacji. Czipy Raptor Lake 13. generacji poprawiły architekturę dzięki większej liczbie rdzeni elektronicznych, szybszym zegarom i większej pamięci podręcznej (w niektórych modelach). Kolejna wersja Alder Lake prawdopodobnie wykorzystałaby podobne metody w celu zwiększenia wydajności, chociaż wczesne plotki sugerowały, że chipy będą również miały zwiększone zużycie energii, a wydajność energetyczna jest już słabym punktem chipów Intela do komputerów stacjonarnych w porównaniu z AMD, a zwłaszcza Apple.

Nie wiemy również, czy nowe procesory do komputerów stacjonarnych będą kompatybilne z płytami głównymi poprzedniej generacji 600 i 700 lub czy Intel będzie potrzebował nowszej płyty głównej, aby spełnić swoje wymagania dotyczące zasilania. To właśnie zrobił Intel, przechodząc z siódmej na ósmą generację procesorów do komputerów stacjonarnych: nadal używał tego samego fizycznego gniazda dla procesorów, ale wymagał nowych płyt głównych z nowymi chipsetami, aby fizycznie go obsługiwać.

Oczekuje się, że Intel wypuści swoje pierwsze chipy Meteor Lake, wraz ze zmianami w swojej marce, W drugiej połowie 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *