Inwestorzy tracą nadzieję na szybsze obniżki stóp procentowych w USA w tym roku

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Inwestorzy w dalszym ciągu zmniejszają swoje nastawienie na obniżki stóp procentowych amerykańskiej Rezerwy Federalnej w tym roku, ponieważ dobre dane ekonomiczne zwiększają nadzieje, że bank centralny będzie musiał utrzymać wysokie koszty finansowania zewnętrznego, aby ograniczyć inflację.

Rynki wyceniają dwie obniżki stóp procentowych przez bank centralny w 2024 r. i tylko 50-procentowe szanse na trzecią, co oznacza gwałtowne odwrócenie sytuacji z początku roku, kiedy oczekiwano sześciu i siedmiu obniżek.

„Wielu klientów pyta nas: «Dlaczego federalni zamierzają ciąć stopy procentowe?». Mniej więcej w ciągu ostatniego miesiąca sytuacja naprawdę wzrosła” – powiedział Evan Brown, zarządzający portfelem i szef strategii wielu aktywów w UBS Asset Management. „Przy tak silnej gospodarce polityka nie jest tak restrykcyjna, jak sądzi Fed”.

Piątkowe dane z Blockbuster dotyczące zatrudnienia wzmocniły rosnący optymizm, że bank centralny być może będzie musiał poczekać dłużej, zanim inflacja będzie bliższa celu 2%, zanim nastąpi obniżka.

Bank centralny spodziewa się obniżki podstawowej stopy procentowej od grudnia do obecnego przedziału 5,25–5,5 procent, co stanowi równowartość trzech kwartalnych obniżek punktów bazowych w tym roku.

Po piątkowych danych prezes Fed w Dallas Lori Logan stwierdziła, że ​​jest „za wcześnie”, aby myśleć o obniżkach stóp procentowych, natomiast gubernator Fed Michelle Bowman stwierdziła, że ​​postęp w ograniczaniu inflacji „ostatnio uległ stagnacji”.

W piątek firma zajmująca się funduszami obligacji Pimco obniżyła swoją prognozę w tym roku do dwóch z trzech wcześniejszych.

„Większość osób, z którymi rozmawiam, nie sądzi, że inflacja powróci do trwałego poziomu 2 procent” – powiedział John Day, zarządzający portfelem w Newton Investment Management.

READ  Westminster Dog Show 2022: Szczenięta i ludzie czekają na futrzany finał

W poniedziałek amerykańskie obligacje skarbowe kontynuowały wyprzedaż, a rentowność wrażliwych na stopy procentowe dwuletnich obligacji skarbowych wzrosła o 0,05 punktu procentowego do 4,79 procent, najwyższego poziomu od listopada. Rentowność referencyjnych 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 0,05 punktu procentowego do 4,43 procent.

„Dochodowość dziesięcioletnich obligacji jest wysoka. Myślę, że przez resztę roku powrócą do 5 procent” – powiedziała Laura Ramm, amerykańska ekonomistka w FS Investments, która zasugerowała, że ​​Fed dokona mniej cięć, niż zasygnalizował, lub nie w ogóle.

„Nie sądzę, że zobaczymy program obniżek stóp procentowych – powiedzmy kwartalnych – ale raczej podejście chirurgiczne, polegające na zaciskaniu i zakładaniu” – dodał.

Zmiana oczekiwań utrudni innym bankom centralnym wielokrotne obniżki stóp procentowych w tym roku bez osłabienia ich walut wobec dolara.

Inwestorzy twierdzą również, że rosnące rentowności mogą wykoleić amerykańskie akcje. Od początku roku indeks spółek blue chip S&P 500 wzrósł o ponad 9 procent.

Inwestorzy kapitałowi w większości bagatelizują zmianę oczekiwań dotyczących stóp procentowych, a mocne dane ekonomiczne pomagają złagodzić obawy, że stopy procentowe zbliżone do obecnego poziomu w dłuższej perspektywie zaszkodzą wzrostowi. Po piątkowych danych o zatrudnieniu, po spadku na początku tygodnia, indeks S&P wzrósł o 1,1 procent.

„Jeśli utrzyma się niedawna tendencja do wyższych cen energii i towarów, może to spowodować reaktywację otoczenia na rynku finansowym w roku 2022, który jest złym okresem dla obligacji i aktywów ryzykownych” – powiedział Mike Riddell, zarządzający portfelem funduszy obligacji. Menedżer w Alliance Global Investors.

Inwestorzy będą mogli uzyskać lepszy wgląd w perspektywy stóp procentowych w środę, kiedy Stany Zjednoczone opublikują dane o inflacji za marzec. Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewali się, że podstawowa roczna stopa procentowa wzrośnie do 3,4 proc. Odczyty za styczeń i luty są już powyżej prognoz analityków.

READ  Książę William, Harry Reunion potrzebuje „rozszerzonych negocjacji”

Uważnie obserwowana miara długoterminowych oczekiwań inflacyjnych w USA – znana jako pięcioletnia stopa rentowności z pięcioletnim wyprzedzeniem – wzrosła do 2,26% z 2,15% na początku roku. Niedawny wzrost cen ropy. Ropa Brent, międzynarodowy punkt odniesienia, notowana była po cenie 90 dolarów za baryłkę, w porównaniu z 87 dolarów na początku miesiąca.

Niektórzy urzędnicy banku centralnego sugerują, że niedawny wzrost inflacji może nie być trwały. Przewodniczący Jay Powell powiedział w zeszłym tygodniu, że „jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy najnowsze odczyty odzwierciedlają więcej niż tylko wzrost”.

Komentarze Powella stanowią podstawowy argument UBS za dwiema kolejnymi obniżkami w tym roku.

„Powell stanowczo upierał się, że wzrost gospodarczy i dobra sytuacja na rynku pracy nie są powodem do unikania obniżek stóp procentowych w przypadku spadku inflacji. Zatem dopóki nie podejmie takiej reakcji, w naszej prognozie nadal powinniśmy uwzględniać obniżki stóp” – stwierdził Brown.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *