Izrael przeprowadził nocny atak na szpital Gaza al-Shifa

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Organizacje humanitarne twierdzą, że w ostatnich miesiącach szpital Al-Shifa (na zdjęciu w grudniu 2023 r.) miał trudności z dalszą działalnością.

Siły izraelskie przypuściły nocny atak na szpital Al-Shifa w Gazie, przy użyciu czołgów i ciężkiego ostrzału obiektu.

Rzecznik Sił Obronnych Izraela powiedział, że IDF przeprowadzają „operację o wysokiej precyzji w nisko położonych obszarach” szpitala.

IDF stwierdziło, że „starsi terroryści Hamasu przegrupowali się” w szpitalu i wykorzystują go do przeprowadzania ataków.

Świadkowie opisali stan paniki na terenie kompleksu w mieście Gaza.

„Otaczają nas czołgi. Ukrywamy się w namiocie. Słyszymy strzały czołgów w pobliżu kompleksu” – powiedział jeden z mężczyzn w nagranej rozmowie z bratem, opublikowanej w grupie WhatsApp i usłyszanej przez BBC.

W niezweryfikowanym materiale opublikowanym w mediach społecznościowych słychać było ciężkie strzały w całym szpitalu.

W innej wiadomości głosowej skierowanej do dziennikarzy ze szpitala Muhammad al-Sayed powiedział: „Żołnierze na terenie kompleksu są martwi i ranni, a żołnierze aresztowali kilku młodych ludzi. Sytuacja tutaj jest katastrofalna”.

IDF nie zasygnalizowały z wyprzedzeniem publicznie, że planują rozpocząć nową operację w Al-Shifa.

W wiadomości wideo opublikowanej wcześnie rano główny rzecznik IDF kontradmirał Daniel Hagari powiedział, że izraelskie wojsko reaguje na „jednoznaczne informacje wywiadowcze wymagające natychmiastowych działań”.

Powiedział, że szpital może nadal działać podczas okresu próbnego i powiedział pacjentom i personelowi, że nie będą musieli go opuszczać.

Powiedział, że wysiedleńcy ukrywający się na terenie kompleksu będą mogli opuścić szpital wyjściem, po czym wezwał Hamas do „natychmiastowego poddania się”.

W oświadczeniu kierowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia Gazy nazwano to posunięcie „rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego”.

Setki wysiedlonych Palestyńczyków znalazło schronienie w szpitalu, który został zaatakowany przez siły izraelskie podczas starć.

Szpital Al-Shifa był przed konfliktem główną placówką medyczną w Gazie, ale miesiące walk poważnie utrudniły jego funkcjonowanie.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Szpitale mają w czasie wojny status chroniony na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego, ale mogą utracić tę ochronę w ograniczonych okolicznościach, jeśli zostaną wykorzystane do popełnienia czynu „szkodliwego dla wroga”.

Izrael od dawna oskarża Hamas o wykorzystywanie obiektów medycznych do swoich operacji, czemu wspierana przez Iran grupa bojowników zaprzecza.

IDF oświadczyło, że pod szpitalem znalazło sieć tuneli i broń, z której korzystał Hamas podczas nalotu na al-Shifę w listopadzie 2023 r.

W lutym wojska izraelskie rozpoczęły poważną operację wojskową na terenie szpitala Nassera, drugiej co do wielkości placówki medycznej w Gazie.

IDF stwierdziło, że podczas nalotu na szpital Nasser znaleziono broń i dowody przechowywane w ośrodku przez zakładników.

Izraelskie wojsko rozpoczęło kampanię w Gazie po tym, jak 7 października bandyci Hamasu zabili około 1200 osób i wzięli 253 zakładników w południowym Izraelu. Według ministerstwa zdrowia Gazy do tej pory na terytoriach palestyńskich zginęło ponad 31 300 osób.

Dodatkowe raporty Rushdiego Abouloupe

READ  Finał następcy: Tom Wampskens Marks Bill Wampskens?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *