Kemi Badenoch zaprzecza spekulacjom na temat obalenia Rishiego Sunaka

  • Napisane przez Becky Morton
  • Korespondent polityczny BBC

Wyjaśnienie wideo,

Posłowie powiązani ze spekulacjami na temat przywództwa powinni „zaprzestać tego” – mówi Kemi Badenoch

Sekretarz ds. biznesu Kemi Badenoch powiedziała, że ​​parlamentarzyści konserwatywni spekulują na temat zwolnienia Rishiego Sunaka, gdyż premier powinien „powstrzymać to”.

W ostatnich dniach krążyły doniesienia, że ​​niektórzy parlamentarzyści z Partii Konserwatywnej chcą, aby zastąpiła go liderka Izby Gmin Penny Mordaunt.

Jednak pani Badenoch powiedziała BBC, że jest to jedynie „niewielka mniejszość parlamentarzystów”.

Zapytana o doniesienia o rosnącym poparciu dla Mordaunt jako potencjalnej następczyni premiera, Badenoch odpowiedziała: „Jestem pewna, że ​​gdyby Penny tu była, zdystansowałaby się od tych komentarzy”.

„Od dawna mówię, że niewielka mniejszość parlamentarzystów, którzy uważają, że jest to coś, o czym warto rozmawiać, powinna to powstrzymać”.

Dodała: „Nie sądzę, że jest wiele takich plotek… Musimy się upewnić, że jeden lub dwóch parlamentarzystów nie będzie mogło kontrolować narracji prasowej, gdy ponad 350 parlamentarzystów ma odmienne poglądy”.

Obecnie tylko dwóch parlamentarzystów torysów publicznie wezwało do rezygnacji Sunaka, Sir Simon Clarke i Dame Andrea Jenkins.

W odpowiedzi na pytanie o wezwania części konserwatystów do jego rezygnacji premier zapewnił, że jego partia „jest zjednoczona w pragnieniu zapewnienia naszemu krajowi lepszej przyszłości”.

„Nie interesuje mnie polityka Westminsteru, to nie ma znaczenia. Liczy się przyszłość naszego kraju” – dodał.

Mordaunt cieszy się ogromną popularnością wśród obywateli partii, a w 2022 r. sprawował jej przewodnictwo w obu konkursach.

Jako przewodnicząca Izby Gmin jej publiczny wizerunek zyskał na znaczeniu, gdy odegrała kluczową rolę w koronacji króla, niosąc ceremonialny miecz przez ponad godzinę.

Były sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że jest już za późno na zastąpienie Sunaka na stanowisku premiera.

Konserwatywny poseł powiedział Times Radio: „Przychodzi taki moment w cyklu wyborczym, kiedy zakładasz najlepszy garnitur, wstajesz i maszerujesz w rytm wystrzałów armatnich i idziesz dalej”.

Próbując skupić uwagę na gospodarce, Downing Street wydało w niedzielny wieczór oświadczenie Sunaka, w którym obiecał, że rok 2024 „będzie rokiem ożywienia Wielkiej Brytanii”.

Premier wyraził nadzieję, że w środę po opublikowaniu najnowszych oficjalnych danych nastąpi „dalszy postęp” w zakresie inflacji.

Dodał: „Obecnie można odnieść wrażenie, że gospodarka znajduje się w punkcie zwrotnym, ponieważ wszystkie wskaźniki gospodarcze wskazują we właściwym kierunku”.

Niektórzy konserwatyści obawiają się jednak, że wprowadzone w budżecie obniżki składek na ubezpieczenie społeczne nie poprawiły notowań partii w sondażach.

Skomentuj zdjęcie,

Penny Mordaunt odegrała kluczową rolę w ubiegłorocznej koronacji króla

Od 1 kwietnia rząd pokryje pełne koszty przygotowania zawodowego osób w wieku do 21 lat w małych firmach, korzystając z nowych inwestycji o wartości 60 milionów funtów na przyszły rok.

W zeszłym tygodniu premier znalazł się pod presją w związku ze swoją odpowiedzią na uwagi rzekomo poczynione przez darczyńcę torysów Franka Hestera na temat Diane Abbott.

Hester, który przekazał partii co najmniej 10 milionów funtów, podobno powiedział, że poseł sprawił, że zapragnął „nienawidzić wszystkich czarnych kobiet”.

Biznesmen przeprosił za „niegrzeczne” komentarze, ale stwierdził, że jego słowa „nie mają nic wspólnego z jej płcią ani kolorem skóry”.

Downing Street początkowo odmówiło określenia tych uwag jako rasistowskich, ale później to zrobiło.

Orzeczenie to nadeszło po tym, jak Badenoch, który jest także ministrem ds. równości, stwierdził, że komentarze są rzekomo rasistowskie i „przerażające”.

Premier odrzucił wezwania partii opozycji do zwrotu pieniędzy przekazanych przez Hestera Partii Konserwatywnej, argumentując, że przeprosił i „należy przyjąć jego wyrzuty sumienia”.

Zapytana, czy nie przeszkadza jej to, że jej partia przechowuje datki, Badenoch odpowiedziała: „Tak… myślałem, że te komentarze były rasistowskie, ale przeprosił. Myślę, że kiedy ludzie przepraszają, musimy to zaakceptować i iść dalej”.

Dodała, że ​​kontrowersje „odwracają uwagę” i „nie odpowiadają priorytetom żadnego z moich wyborców”.

READ  Europa jest w stanie czerwonego alarmu, ponieważ fala upałów przynosi ostrzeżenia zdrowotne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *