Jak zobaczyć Jowisza z okolic SF Bay w poniedziałkową noc?

Jowisz będzie najbliżej Ziemi za prawie sześćdziesiąt lat w poniedziałkową noc, według A Nowa wersja Z NASA – Istnieje duża szansa, że ​​będziesz mógł zobaczyć piątą planetę ze słońca świecącą na nocnym niebie z San Francisco Obszar Zatoki.

To dlatego, że Jowisz będzie w opozycji, co oznacza, że ​​będzie po drugiej stronie Ziemi od Słońca, co zdarza się co 13 miesięcy i sprawia, że ​​planeta wydaje się większa na niebie niż w jakimkolwiek innym okresie roku, powiedział John Reese. wspierający astronoma w Lake Observatory na Mount Hamilton do SFGATE w e-mailu w poniedziałek rano.

Ale ten rok nie przypomina żadnego innego – Jowisz będzie bliżej niż zwykle około 367 milionów mil stąd, dodał Ben Bowers, astronom z Chabot Space and Science Center w Auckland. Ostatni raz planeta była tak blisko Ziemi w 1963 roku.

„Ponieważ ta opozycja jest bliżej niż większość, będzie trochę jaśniej” – powiedział Burse. „Dla ludzi patrzących na Jowisza przez teleskop, dysk Jowisza będzie miał największy widoczny rozmiar – rozmiar, którego nie można zobaczyć z Ziemi”.

Planeta wschodzi wraz z zachodem słońca i oczekuje się, że pojawi się o 19:45 czasu PT, chociaż można ją dostrzec o 19:00 i będzie stopniowo stawać się bardziej widoczna w ciągu nocy. Reese powiedział, że około pierwszej w nocy ruszy w kierunku południowym, zanim dotrze na zachód około 6:15.

„Na pierwszy rzut oka Jowisz wyglądałby jak bardzo jasna gwiazda” – powiedział Reese. „To musi być jeden z najjaśniejszych obiektów na nocnym niebie”.

Saturn i Mars będą również widoczne w poniedziałkową noc, a jeśli masz pod ręką lornetkę lub mały teleskop, będziesz w stanie zobaczyć trzy lub cztery księżyce Jowisza w Galilei. Jowisz ma 53 księżyce, którym Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała oficjalne nazwy, ale według NASA odkryto ich łącznie 79. Cztery, które powinny być widoczne, to największe i najjaśniejsze, zwane Io, Europa, Ganimedes i Callisto – czyli satelity Galilei, które otrzymały swoją nazwę po tym, jak włoski astronom Galileo Galilei zaobserwował je po raz pierwszy w 1610 roku. być w stanie zobaczyć te lunety Jupiter, jeśli masz stały statyw lub statyw.

READ  Skamieniałe zęby sprzed 439 milionów lat podważają dawne poglądy na ewolucję

Wszystko to pod warunkiem, że Mgła się oddalapowiedział David Prosper, dyrektor Night Sky Network w Pacific Astronomical Society w San Francisco. Niestety warunki oglądania nie będą idealne.

„Jeśli miałeś zachmurzenie zeszłej nocy, prawdopodobnie dostaniesz go ponownie dziś wieczorem” – powiedział telefonicznie Roger Gass, meteorolog z National Weather Service. „Wygląda na to, że letni wzór Stratos będzie kontynuowany od dzisiejszej nocy do jutra, gdy chmury pędzą w głąb lądu tego wieczoru w godzinach nocnych, ponieważ utrzymujemy dość twardą warstwę morza na miejscu. … Nie byłby odpowiedni do obserwowania gwiazd, lub wpatrywanie się w planety, to na pewno.

Jeśli jednak próbujesz zerkać w nocne niebo, im wyższa wysokość, tym lepiej. Zasugerował Mount Diablo lub Mount Tamalpais jako potencjalne miejsca do oglądania wczesnym wieczorem z ostrzeżeniem, że późną nocą mogą pojawić się chmury.

Ale dobrą wiadomością jest to, że chociaż Jowisz będzie najbliżej Ziemi w poniedziałkową noc, pozostanie podobnie blisko przez następne kilka tygodni, więc sceneria we wtorek lub później w tygodniu prawdopodobnie nie będzie się zbytnio różnić, powiedział.

Gass dodał, że mgliste warunki mają się rozwinąć w drugiej połowie tygodnia. Na razie warto zajrzeć.

„To musi być niesamowity widok”, powiedział Prosper.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *