Jest niedzielny wieczór w Kijowie. Oto, co musisz wiedzieć

Julianne Smith, ambasador USA przy NATO, rozmawiała z korespondentką CNN Daną Bach na temat „Stanu Unii” na temat rzekomego przesunięcia uwagi Rosji w niedzielę.

Smith powiedziała, że ​​nie sądzi, że „mamy jeszcze dowód”, że Kreml skupi się na regionie Donbasu, ale że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą tego szukać.

„Ale mamy dowód na to, że Rosjanom nie udało się osiągnąć swoich pierwotnych celów. I że, jak dobrze wiecie, zajęli Kijów w ciągu zaledwie dwóch dni” – dodała. „Więc z tego powodu myślę, że Rosja dokonuje ponownej oceny i zasygnalizowała, że ​​zamierza zmienić swoją taktykę, ale dajmy na to trochę czasu. W ciągu najbliższych kilku dni Stany Zjednoczone będą ściśle współpracować z sojusznikami i Ukraiński rząd będzie szukał dowodów na tę zmianę”.

Smith bronił także nowych środków podjętych przez NATO i Stany Zjednoczone w celu dalszego karania Rosji po podróży prezydenta USA, mimo że ukraińscy urzędnicy wyrazili rozczarowanie brakiem poparcia. Zapytany, czy NATO dałoby ukraińskiemu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu samoloty bojowe, Smith powiedział, że „to ewoluująca rozmowa”, ale ostatecznie nie.

„W ostatnich tygodniach kilkakrotnie rozmawialiśmy z prezydentem Zełenskim. Wysłuchaliśmy ich próśb o pomoc. W wielu przypadkach zapewnialiśmy te zdolności przeciwlotnicze i pancerne, a także oceniamy ich potrzeby w zakresie obrony przeciwlotniczej” – powiedziała. „Ale odpowiedź brzmi: nie, jeśli zapytać o samoloty z czasów sowieckich, Stany Zjednoczone uznały, że konkretna propozycja Polski jest nie do utrzymania. Ale szczerze mówiąc, jeśli któryś z sojuszników NATO chce dostarczyć tego rodzaju sprzęt, samoloty, MiG-i, to suwerenna decyzja, mogą podjąć suwerenną decyzję. Ale w tej chwili Stany Zjednoczone są bardzo skoncentrowane na potrzebach obrony powietrznej. Zapewniamy wiele możliwości, aby spróbować sprostać tym wymaganiom.

Jeśli chodzi o możliwość włączenia cyberataków do karty NATO, Smith odmówiła „przejrzenia założeń”, ale powiedziała, że ​​nie ma wątpliwości, że jeśli sojusznik powinien „wzmocnić się” i wezwać Artykuł 5Koalicja „będzie gotowa do reagowania i działania”.

READ  Asiana Airlines: Pasażer został aresztowany za otwarcie drzwi samolotu podczas lotu do Korei Południowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *