Jordan wezwał byłego starszego prawnika w biurze prokuratora okręgowego na Manhattanie w związku z dochodzeniem w sprawie impeachmentu TrumpaCNN

Przewodniczący Izby Reprezentantów Jim Jordan wezwał do sądu byłego zastępcę prokuratora okręgowego hrabstwa Nowy Jork, Marka Pomeranza, w związku z jego rolą w śledztwie dotyczącym Donalda Trumpa i jego imperium biznesowego — podczas gdy republikanie w Izbie Reprezentantów próbują sformułować ostatnie oskarżenie przeciwko byłemu prezydentowi jako motywowane politycznie.

Ten ruch pojawia się, gdy Jordan pozostawił otwartą kwestię, czy podejmie bezprecedensowy krok, polegający na wezwaniu prokuratora okręgowego Manhattanu Alvina Brocka w ramach wysiłków głównych republikanów Izby Reprezentantów, aby zdyskredytować jego sprawę przeciwko Trumpowi.

Pomerantz zrezygnował z urzędu prokuratury na Manhattanie w 2022 roku i powiedział w liście z rezygnacją, że były prezydent jest „winny wielu naruszeń karnych” dotyczących jego rocznych sprawozdań finansowych. Zrezygnował dzień po tym, jak Bragg powiedział, że nie jest wtedy gotowy do postawienia zarzutów karnych.

„Publiczne oświadczenia Pomerantza na temat dochodzenia zdecydowanie sugerują, że ściganie prezydenta Trumpa przez Bragga jest motywowane politycznie” – napisała komisja w oświadczeniu ogłaszającym wezwanie do sądu.

Jordan początkowo poprosił Pomerantza o dobrowolną współpracę 22 marca, ale Pomerantz powiedział, że nowojorskie biuro prokuratora okręgowego odradzało mu współpracę.

Zgodnie z kopią wezwania do sądu przejrzaną przez CNN wyznaczono datę złożenia zeznania na 20 kwietnia.

CNN skontaktowało się z Pomerantzem w celu uzyskania komentarza.

Jordan wysłał telegraficznie swoją decyzję o wezwaniu do sądu Pomerantza podczas występu w Fox News w środę, mówiąc: „Uważamy, że chcemy z nim porozmawiać i uzyskać kilka odpowiedzi. To może być łatwiejsza ścieżka niż pan Brock”. Praskie biuro odpowiedziało na prośby Jordana i oświadczyło, że jest gotowe na spotkanie.

Wezwanie do sądu dla Pomerantza jest ostatnim, które usuwa Jordana ze stanowiska przewodniczącego potężnego Komitetu Sądownictwa Izby Reprezentantów. Jordan uniknął wezwania do sądu w Kongresie, kiedy poprzedni Komitet 6 stycznia wezwał go na ostatni Kongres w ramach śledztwa.

READ  Niebezpieczne siły pożaru w Teksasie ewakuują i niszczą 50 domów

W wezwaniu Jordan pisze, że ze względu na książkę Pomerantza i wystąpienia w mediach publicznych „nie ma podstaw do odmowy składania zeznań w sprawach przed panelem”.

„Wydałeś w tym miesiącu książkę, w której piętnujesz Bragga za brak agresywnego ścigania prezydenta Trumpa, ujawniając wewnętrzne dyskusje w biurze na temat śledztwa i twoją osobistą wrogość do prezydenta Trumpa” – napisał Jordan.

„Wydaje się, że twoje wysiłki mające na celu zdyskredytowanie Brocka opłaciły się, gdy wskrzesza tak zwaną sprawę„ zombie ” przeciwko prezydentowi Trumpowi, używając wątłej i niesprawdzonej teorii prawnej” – dodał. „Twoja książka po raz kolejny niesprawiedliwie zdyskredytowała prezydenta Trumpa, a teraz otwiera drzwi do kontroli zaangażowania biura prokuratora okręgowego na rzecz sprawiedliwości”.

Jordan dodał: „Kongres może rozważyć reformy legislacyjne dotyczące specjalnych prokuratorów i ich relacji z innymi organami ścigania”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *