Dwie osoby zginęły, a ponad milion straciło prąd po burzy śnieżnej, która nawiedziła Kanadę

OTTAWA (Reuters) – Dwie osoby zginęły, a ponad milion zostało pozbawionych prądu w czwartek po burzy śnieżnej, która nawiedziła dwie najbardziej zaludnione prowincje Kanady przed weekendem, przynosząc marznący deszcz i silne wiatry, które przewracały i obciążały drzewa. linie energetyczne.

Według Poweroutage.com prawie milion ludzi nie miało elektryczności w Quebecu i około 110 000 w Ontario o godzinie 16:00 (2000 GMT). Łączne awarie w obu prowincjach przekroczyły co najmniej 1,3 miliona wcześniej tego dnia.

Te dwie prowincje stanowią ponad połowę całkowitej populacji Kanady, liczącej około 39 milionów.

Dostawcy energii elektrycznej w obu prowincjach pracowali nad przywróceniem zasilania, ale naprawa miała potrwać kilka dni, co oznacza, że ​​wielu Kanadyjczyków może spędzić weekend wielkanocny w ciemności.

Mężczyzna zginął w Quebecu, gdy spadło na niego drzewo, powiedział premier Francois Legault na konferencji prasowej i ostrzegł ludzi, aby uważali na przewody pod napięciem i wrażliwe drzewa. CTV News poinformowało, że inny mężczyzna zmarł we wschodnim Ontario, kiedy został uderzony spadającą gałęzią.

Premier Justin Trudeau, który został wybrany do parlamentu w okręgu wyborczym w Montrealu, zaoferował pomoc federalną w razie potrzeby.

Trudeau powiedział dziennikarzom na ulicy w jego okolicy, gdy ekipy sprzątały za nim powalone drzewo.

Montreal jest jednym z najbardziej dotkniętych przerw w Quebecu, odpowiadając za około połowę całkowitych przerw w dostawie prądu w tej w większości francuskojęzycznej prowincji.

„Widząc powalone wszystkie te piękne drzewa, zakłócone życie, podobne wyzwania… (To) będzie trudny weekend wielkanocny dla wielu rodzin” – powiedział Trudeau.

Hydro-Quebec miał nadzieję przywrócić zasilanie do około 70% klientów do północy w piątek, powiedział dyrektor obiektu podczas odprawy telewizyjnej.

READ  Kim z Korei Północnej domaga się więcej ziemi uprawnej, aby zwiększyć produkcję żywności

„Niestety, to początek długiego weekendu, a niektóre obszary są bardziej złożone i nie będziemy mogli od razu ponownie się połączyć” — powiedział Regis Tellier, wiceprezes ds. operacji i konserwacji Hydro-Quebec.

Burmistrz Ottawy Mark Sutcliffe powiedział, że oczekuje się, że ekipy elektryczne w mieście Ottawa przywrócą zasilanie dużej części z około 65 000 dotkniętych klientów do południa.

Niektóre obszary stolicy kraju „pozostają niebezpieczne z powodu spadających gruzu i przerw w dostawie prądu wpływających na sygnalizację świetlną” – powiedział Sutcliffe.

(Raport) Ismail Shakil. Montaż autorstwa Marka Heinrichsa, Suzanne Fenton, Deepy Babbington i Richarda Changa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *