Jowisz i Saturn będą widoczne na nocnym niebie przez cały październik

NASA wzywa obserwatorów gwiazd, aby w tym miesiącu cieszyli się Wieczorami z Gigantami — masywne planety Jowisz i Saturn pojawią się na nocnym niebie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Wczesnym wieczorem znajdziesz je na południowym wschodzie, powoli przesuwając się na zachód wraz z gwiazdami przez całą noc.

„Tworzą trójkąt z jasną gwiazdą Fomalhaut” – wyjaśniła na swojej stronie internetowej amerykańska agencja kosmiczna.

Obserwując to trio, zauważ, jak planety błyszczą stałym światłem, podczas gdy gwiazda migocze. Może to być łatwy sposób na stwierdzenie, czy szukasz planety, czy gwiazdy.

Pod koniec ubiegłego miesiąca astronomowie ujawnili, że Jowisz pojawi się jako największy i najjaśniejszy od dziesięcioleci, gdy zbliża się do najbliższego punktu Ziemi od 59 lat.

To wciąż około 367 milionów mil od nas, ale od października 1963 roku obserwatorzy gwiazd nie mieli wielkiej szansy na dostrzeżenie ich na nocnym niebie.

Szukać! NASA wzywa obserwatorów gwiazd, aby w tym miesiącu cieszyli się Wieczorami z Gigantami — masywne planety Jowisz i Saturn pojawią się na nocnym niebie w ciągu najbliższych kilku tygodni. „Tworzą trójkąt z jasną gwiazdą Fomalhaut” – wyjaśniła na swojej stronie internetowej amerykańska agencja kosmiczna.

Astronomowie mogą również w tym miesiącu zaobserwować wsteczny ruch Marsa.  Powyższa mapa nieba pokazuje ścieżkę Czerwonej Planety na przestrzeni kilku miesięcy w 2022 i 2023 roku, gdy wchodzi, a następnie wychodzi, w ruchu wstecznym

Astronomowie mogą również w tym miesiącu zaobserwować wsteczny ruch Marsa. Powyższa mapa nieba pokazuje ścieżkę Czerwonej Planety na przestrzeni kilku miesięcy w 2022 i 2023 roku, gdy wchodzi, a następnie wychodzi, w ruchu wstecznym

Kupujący: podstawy

Jowisz to piąta planeta od Słońca i największa w naszym Układzie Słonecznym.

Jest to ogromna kula gazu składająca się głównie z wodoru i helu z kilkoma ciężkimi pierwiastkami.

„Smugi i zawirowania znane Jowiszowi są w rzeczywistości zimnymi, burzliwymi chmurami amoniaku i wody, unoszącymi się w atmosferze wodoru i helu” – powiedział NASA.

„Wielka Czerwona Plama Jowisza jest gigantyczną burzą większą niż Ziemia i wybucha od setek lat”.

READ  NASA przygotowuje się do testowania paliwa do rakiety księżycowej Artemis 1 w środę

Planeta jest dwa razy większa niż druga planeta razem wzięta, a sama Wielka Czerwona Plama jest wystarczająco duża, aby zmieścić w niej całą Ziemię.

Jeden statek kosmiczny – orbiter Juno NASA – bada obecnie ten gigantyczny świat.

Fakty i Liczby

odległość od słońca: 750 milionów km

orbitalny: 12 lat

powierzchnia: 61,42 miliarda kilometrów kwadratowych

promień: 69 911 km

Masa: 1,898 x 10^27 kg (317,8 m3)

Długość dnia: 0 dni 9 h 56 d

księżyce: 53 z oficjalnymi oznaczeniami; Nieograniczone dodatkowe satelity

Gazowy gigant zbliżył się do Ziemi prawie 60 lat temu 25 września, a po 24 godzinach osiągnął opozycję, co oznacza, że ​​planeta pojawiła się naprzeciw Słońca niż na Ziemi.

Najbliższe podejście do planety z Ziemi rzadko pasuje do opozycji, co według NASA oznacza, że ​​tegoroczne obserwacje będą „wyjątkowe”.

Nakładanie się tych dwóch wydarzeń, które nie powtórzy się przed rokiem 2139, oznacza, że ​​Jowisz będzie wydawał się jaśniejszy i większy na niebie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Jeśli chodzi o inne obserwacje na niebie w tym miesiącu, Mars przez cały rok stale posuwa się na wschód, tak jak zwykle, w stosunku do gwiazd tła.

Ale pod koniec października czerwona planeta zatrzymała ten pozorny ruch, a potem wydawała się odwrócić kurs.

Przez następne trzy miesiące, od listopada do końca stycznia, planeta przesuwa się każdej nocy na zachód, a następnie pod koniec stycznia ponownie zmienia kierunek i kontynuuje podróż na wschód.

NASA powiedziała, że ​​jest to tak zwany ruch wsteczny Marsa.

„Zdarza się to mniej więcej co dwa lata i wpędza pierwszych obserwatorów w błędne koło” – napisała amerykańska agencja kosmiczna.

Wydaje się, że Mars zmienia kierunek to iluzja spowodowana ruchami naszej planety na swojej orbicie, przechodzącej przez czerwoną planetę na swojej orbicie.

READ  Powrót dużej chińskiej rakiety, którą zauważono nad wyspą Borneo - Lot kosmiczny teraz

Ziemia i Mars poruszają się po niemal okrągłych torach wokół Słońca, jak samochody na torze wyścigowym, ale nasza planeta Ziemia znajduje się na najszybszym torze wewnętrznym.

Mniej więcej co 26 miesięcy mijamy Marsa, który porusza się wolniej po swojej orbicie. Podczas tego okresu, kiedy przelatujemy przez Marsa i zanim okrążymy zakręt na naszej orbicie, aby się od niego uciec, widzimy Marsa w retrogradacji i wydaje się, że zmienia kierunek, mimo że wciąż porusza się do przodu na swojej orbicie.

Astronomowie amatorzy zostali poproszeni o sporządzenie notatek o tym, jak w ciągu tygodni zmieniała się pozycja Marsa w odniesieniu do Betelgeuse, Aldebaran i Plejad.

„Będziesz świadkiem tego, co kiedyś było źródłem intensywnej ciekawości dla astronomów, ale teraz wiemy, że to tylko znak dwóch planet przechodzących w nocy” – dodała NASA.

Pod koniec zeszłego miesiąca astronomowie ujawnili, że Jowisz pojawi się jako największy i najjaśniejszy od dziesięcioleci, gdy zbliża się do najbliższego punktu Ziemi od 59 lat.

Pod koniec zeszłego miesiąca astronomowie ujawnili, że Jowisz pojawi się jako największy i najjaśniejszy od dziesięcioleci, gdy zbliża się do najbliższego punktu Ziemi od 59 lat.

Gwiazdy: wczesnym wieczorem na południowym wschodzie nieba zobaczysz Jowisza i Saturna (pokazane), które powoli przesuwają się w kierunku zachodnim wraz z gwiazdami przez całą noc

Gwiazdy: wczesnym wieczorem na południowym wschodzie nieba zobaczysz Jowisza i Saturna (pokazane), które powoli przesuwają się w kierunku zachodnim wraz z gwiazdami przez całą noc

Meteor Orionid jest również aktywny przez cały październik i listopad, osiągając szczyt w nocy 20 października.

Jest to umiarkowany deszcz, zwykle wytwarzający 10-20 meteorów na godzinę w szczycie, pod czystym i ciemnym niebem.

Zła wiadomość jest taka, że ​​w tym roku księżyc będzie w szczytowych nocach zapełniony w 20 procentach, więc będzie to trochę przeszkadzać, gdy wzejdzie na dwie godziny przed świtem.

Nie powinno to jednak całkowicie psuć widoku.

Nazwa prysznica wzięła się stąd, że można prześledzić ślady jego meteorów do obszaru na niebie w pobliżu Oriona.

Te meteoryty to fragmenty pyłu pozostawione przez kometę Halleya na ścieżce rozciągającej się wzdłuż jej orbity. Zwykle są jasne i szybko się poruszają, często pozostawiając statyczne ślady, które mogą świecić na niebie przez kilka sekund po ich minięciu.

READ  Zobacz, jak statek kosmiczny Artemis 1 Orion wchodzi na orbitę Księżyca w piątek

Do monitorowania deszczy meteorów nie jest potrzebny żaden specjalny sprzęt.

Tylko upewnij się, że jest Ci wystarczająco ciepło i patrz z bezpiecznego, ciemnego miejsca z dala od jasnych świateł. Wtedy wszystko, co musisz zrobić, to wyszukać i cieszyć się programem” – powiedziała amerykańska agencja kosmiczna.

Saturn: podstawy

Saturn to szósta planeta od Słońca i druga co do wielkości planeta w naszym Układzie Słonecznym po Jowiszu.

Jest uważany za „klejnot Układu Słonecznego” dzięki swoim pierścieniom nasłonecznienia.

To nie jedyna planeta z pierścieniami, ale żadna nie jest tak niesamowita ani złożona jak Saturn.

Podobnie jak Jowisz, Saturn jest ogromną kulą złożoną głównie z wodoru i helu z kilkoma ciężkimi pierwiastkami.

Jej rdzeń rozciąga się na 60 procent promienia świata.

Jest podobny do reszty planety, ale składa się z substancji podobnej do gazów, płynów mineralnych, skał i lodu.

Saturn gołym okiem odkrył najdalszą planetę od Ziemi i jest znana od czasów starożytnych.

Planeta nosi imię rzymskiego boga rolnictwa i bogactwa, który był także ojcem Jowisza.

Chociaż Saturn jest mało prawdopodobnym miejscem do zakorzenienia się żywych istot, to samo nie dotyczy niektórych z jego wielu księżyców.

Satelity, takie jak Enceladus i Titan, będące domem dla oceanów śródlądowych, mogą podtrzymywać życie.

Fakty i Liczby

odległość od słońca: 1,434 mld km

orbitalny: 29 lat

powierzchnia: 42,7 miliarda kilometrów kwadratowych

promień: 58232 km

Masa: 5,683 x 10^26 kg (95,16 m3)

Długość dnia: 0 dzień 10 h 42 d

księżyce: 82 z oficjalnymi oznaczeniami; Nieograniczone dodatkowe satelity

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *