Konserwatyści wygrywają, ale nie zdobywają większości – DW – 24.07.2023

Hiszpania Prawicowa opozycyjna Partia Ludowa wygrała niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne, zdobywając ponad 99,8% głosów, ale brakuje jej większości parlamentarnej.

Wyniki pokazały, że Socjalistyczna Partia Robotnicza i premier Pedro Sánchez otrzymali odpowiednio 33% i 31,7% głosów.

Dałoby to Partii Ludowej, kierowanej przez lidera Alberto Núñez Figo, 136 miejsc w 350-osobowej Izbie Deputowanych, Izbie Deputowanych, a socjalistom 122.

Partie chcą teraz stworzyć rząd koalicyjny

Partia Ludowa potrzebuje teraz poparcia kilku mniejszych partii, aby osiągnąć większość rządzącą wynoszącą 176 mandatów, więc wynik prawdopodobnie przyniesie tygodnie manewrów politycznych.

Skrajnie prawicowa partia Vox, która zaoferowała partnerstwo PP, miała zdobyć 33 mandaty. Ale nawet przy 169 mandatach liczba ta nadal byłaby mniejsza o siedem.

Ale jeśli to partnerstwo zostanie potwierdzone później, wraz z osobą trzecią, będzie to pierwszy raz, kiedy plik skrajnie prawicowa partia Rządzi w Hiszpanii od końca dyktatury Francisco Franco w latach 70.

Radykalna lewicowa partia Somar, skupiająca 15 małych partii lewicowych i wspierająca socjalistów, zdobyła 31 mandatów, dając swojemu sojuszowi zaledwie 153 mandaty.

Pozostałe strony są w większości specyficzne dla regionu. Dwójka kataloński Partie niepodległościowe, które wcześniej głosowały za rządem kierowanym przez Sancheza, odnotowały spadek liczby mandatów, ale nadal mogą odgrywać rolę króla, jeśli Sanchez spróbuje pozostać premierem.

Sanchez i Figo ogłaszają zwycięstwo

Lider Partii Ludowej powiedział zwolennikom w Madrycie w niedzielę wieczorem, że jego partia spróbuje teraz utworzyć rząd.

„Jako kandydat partii, która zdobyła najwięcej mandatów, uważam, że moim obowiązkiem jest próba utworzenia rządu” – powiedział Figo.

Zaapelował, by „nikt nie uległ pokusie utrudniania tworzenia nowego rządu”, dodając, że Hiszpanii nie potrzebny jest okres niepewności.

Sanchez świętował również wynik z balkonu swojej siedziby w późną niedzielę, kiedy socjaliści zdobyli więcej mandatów i wyższy procent głosów niż w wyborach w 2019 roku.

READ  Szef bezpieczeństwa publicznego w Teksasie zeznaje, że funkcjonariusze mogli zatrzymać bandytę Yuvaldiego trzy minuty po tym, jak wszedł do szkoły
Sanchez świętował po tym, jak jego partia odnotowała dwukrotny wzrost liczby miejsc w parlamencieZdjęcie: Emilio Morenatti/AP Photo/picture Alliance

Powiedział swoim zwolennikom, że oczekiwane zwycięstwo bloku konserwatywnego i skrajnej prawicy nie powiodło się.

Powiedział swoim zwolennikom, że „zacofany blok, który proponował całkowite zniesienie całego postępu, jaki poczyniliśmy w ciągu ostatnich czterech lat, poniósł porażkę”.

Reakcyjny blok Partii Ludowej i Foxa został pokonany.

„Jest więcej ludzi, którzy chcą, aby Hiszpania nadal się rozwijała, niż tych, którzy chcą się wycofać” – dodał Sanchez.

Dlaczego Hiszpania przeprowadziła przedterminowe wybory?

Sanchez ogłosił wybory Tuż po tym lewica poniosła porażkę w majowych wyborach samorządowych

Pierwotnie głosowanie miało odbyć się w grudniu. Ale jego gra na błędach przeciwników zdawała się przynosić odwrotny skutek.

Wybory odbyły się zaledwie trzy tygodnie po objęciu przez Hiszpanię rotacyjnej prezydencji w Unii Europejskiej, a zwycięstwo Partii Ludowej było nowym ciosem dla europejskiej lewicy po podobnych posunięciach w innych krajach Unii Europejskiej – Szwecji, Finlandii i we Włoszech.

Mniejszościowy socjalistyczny rząd premiera jest obecnie w koalicji ze skrajnie lewicową partią Unidas Podemos, która startowała w niedzielnych wyborach z programu Sumara.Zdjęcie: Emilio Morenatti Alliance/AP/zdjęcie

Wybory odbyły się również w środku lata, kiedy duża liczba wyborców może być poza swoimi zwykłymi lokalami wyborczymi z powodu świąt i pod koniec miesiąca. fale gorąca.

Urzędnicy spodziewali się jednak 70% udziału.

Rekordowa liczba 2,47 miliona z 37,5 miliona zarejestrowanych wyborców oddała głosy korespondencyjne jeszcze przed otwarciem lokali wyborczych.

Mała impreza przygotowuje się do zabawy w króla

Sondaże przedwyborcze przewidywały większą większość dla Partii Ludowej, ale aby utworzyć rząd, musiałaby ona polegać na poparciu Vox.

Núñez Figo musi teraz negocjować ze znacznie mniejszymi partiami, aby spróbować osiągnąć cel numer 176.

W wywiadzie opublikowanym w piątek przez El MundoFeijoo stwierdził, że kandydat nie powinien ujawniać swoich sojuszy na dwa dni przed wyborami. Dodał, że tworzenie rządu z Voxem „nie jest idealne”.

Jednak PP i Vox już połączyły siły, aby rządzić dziesiątkami regionów i miast od czasu wyborów lokalnych w maju.

READ  Daniel zostaje pierwszym huraganem sezonu atlantyckiego 2022

Poparcie dla antyislamskiej i antyfeministycznej partii maleje. W ostatnich wyborach w listopadzie 2019 r. Vox zdobył 52 mandaty. Ale w niedzielnych wyborach udział skrajnie prawicowej partii spadł do 33.

Skrajnie prawicowy Vox nie był w stanie zebrać wystarczającej liczby głosów, aby utworzyć dwupartyjny rząd koalicyjny z Partią LudowąZdjęcie: Andrea Comas/AP Sojusz zdjęć/zdjęć

mm, LOW/GCG (AP, AFP, EFE, Reuters)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *