Księżyc w pobliżu Plejad przed świtem 13 i 14 lipca

Ci, którzy chcą wstać wcześnie, mogą podziwiać piękne widoki na ubywający półksiężyc w pobliżu pięknej otwartej gromady gwiazd znanej jako Plejady. Szukaj także blasku ziemskiej jasności na ciemnej części księżyca.

Rankiem 13 i 14 lipca 2023 r. Ubywający półksiężyc minie gromadę gwiazd Plejady, jeden z wielu klejnotów Byka Byka. Jasna pomarańczowa gwiazda Aldebaran będzie świecić w pobliżu. Przeczytaj więcej o księżycu w pobliżu Plejad poniżej. Wykres za pośrednictwem Johna Jardine Gossa/Earthsky’ego.

Księżyc w pobliżu Plejad i Aldebarana

Dla wszystkich na świecie słabnący półksiężyc będzie w pobliżu migoczącej gromady gwiazd Plejady w godzinach porannych 13 i 14 lipca 2023 r. Plejady, w kształcie małego wózka, są również nazywane Siedem Sióstr lub Messier 45 (M45) . To prawdziwa rodzina gwiazd, urodzonych razem i wciąż poruszających się razem w kosmosie jako rodzina. I świetnie nadają się do oglądania przez lornetkę!

Również w pobliżu znajdziesz jasną czerwoną gwiazdę. To Aldebaran, ogniste oko Byka Byka. Aldebaran jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie. Jest częścią grupy gwiazd w kształcie litery V – Hiad – tworzących twarz Byka. Na wystarczająco ciemnym niebie hiady powinny być łatwe do zauważenia.

Nawiasem mówiąc, chociaż Aldebaran pojawia się wśród nich, nie jest członkiem gromady gwiazd Hiady. Faktem jest, że w rzeczywistości jest znacznie bliżej nas w kosmosie niż inne gwiazdy z grupy Hiady.

Kiedy można je zobaczyć?

Księżyc i Byk wzejdzie nad wschodnim horyzontem krótko po drugiej w nocy (czasu lokalnego). Szukajcie go więc na ciemnym porannym niebie, zanim niebo zacznie świecić, zwiastując nadejście porannego słońca.

Ponieważ wyświetlanie gwiazd, księżyca i planet różni się w zależności od Twojej lokalizacji na kuli ziemskiej, sugerujemy wypróbowanie tej funkcji Stellarium Aby uzyskać dokładny wykres gwiezdny dla Twojej witryny.

Sekret „zaginionej” gwiazdy

Thuraya jest również znana jako Siedem Sióstr. Jednak wielu ludzi widzi tylko sześć gwiazd samymi oczami. Ile gwiazd widzisz? Niektórzy uważni obserwatorzy donoszą, że widzieli 11 gwiazd. Oczywiście będziesz potrzebować ciemnego nieba, aby zobaczyć niektóre słabsze gwiazdy.

W lornetce te sześć gwiazd nagle zmieniło się z 30 do 70 gwiazd. A lornetka jest idealna do patrzenia na żyrandol. Gromada jest tak szeroka, że ​​wylewa się poza pole widzenia teleskopu. Bez względu na to, ile gwiazd widzisz, Plejady są powszechnym układem gwiazd i warte wysiłku wstania wcześnie w letni poranek, aby złapać je i księżyc.

Konkluzja: Obserwuj księżyc w pobliżu Plejad – pięknej otwartej gromady gwiazd – rano 13 i 14 lipca 2023 r. W pobliżu znajdziesz jasną gwiazdę Aldebaran.

Więcej wspaniałych wydarzeń obserwacyjnych w nadchodzących tygodniach znajdziesz w przewodniku po nocnym niebie EarthSky

Więcej filmów z niesamowitych wydarzeń na nocnym niebie można znaleźć na stronie Strona EarthSky na YouTube.

READ  Astronauta NASA ustanowi nowy rekord USA w najdłuższym czasie przebywania w kosmosie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *