„Księżycowy plecak” NASA może zapobiec zgubieniu się astronautów na Księżycu

Planetolog z NASA, Michael Zanetti, testuje plecak na polu wulkanicznym Potrillo w Nowym Meksyku.

Planetolog z NASA, Michael Zanetti, testuje plecak na polu wulkanicznym Potrillo w Nowym Meksyku.
zdjęcie: NASA/Michael Zanetti

Księżyc nie jest miejscem, w którym chcesz się zgubić, ale śledzenie zakurzonego kroku bez GPS może być trochę trudne. Na szczęście inżynierowie kosmiczni mogli znaleźć sposób na obejście tego ograniczenia, projektując przenośny plecak, którego celem było stworzenie trójwymiarowej mapy terenu księżyca w czasie rzeczywistym.

Kinetic Navigation and Mapping Bag (KNaCK) to wspólne przedsięwzięcie NASA i jej prywatnych partnerów branżowych, aby pomóc przyszłym odkrywcom odnaleźć mniej drogiPoznaj południowe regiony polarne Księżyca. KNaCK umożliwia nawigację w czasie rzeczywistym na żądanie i działa za pomocą lasera impulsowego, który mierzy odległości do pobliskich obiektów i charakterystykę powierzchni. Na Księżycu system mógłby zapewnić podróżującym z plecakiem astronautom obrazy 3D, Przeciętny-Dokładna mapa okolicy, według do NASA.

Technologia ta jest określana jako lidar fali ciągłej z modulacją częstotliwości i jest w stanie zapewnić prędkość i zakres milionów punktów pomiarowych na sekundę, w tym prędkość i odległość między turbulentnymi cząsteczkami pyłu. Krótko mówiąc, jest to imponujące.

Plecak łączy w sobie nagrywanie wideo HD w czasie rzeczywistym, pokazane w lewym górnym panelu, dane zasięgu lidaru, pokazane w prawym górnym panelu, oraz dane prędkości lidaru.
Rysunek: NASA/Michael Zanetti

„Zasadniczo czujnik jest narzędziem skanującym zarówno do nawigacji, jak i mapowania naukowego, zdolnym do tworzenia map 3D o ultrawysokiej rozdzielczości z centymetrową rozdzielczością i nadawania im bogatego kontekstu naukowego” – Michael Zanetti, który kieruje projektem KNaCK w Marshall Space NASA Centrum lotów, powiedział oświadczenie. „Pomoże to również zapewnić bezpieczeństwo astronautom i wędrującym pojazdom w ograniczonym środowisku za pomocą GPS, takiego jak księżyc, określając rzeczywiste odległości do odległych punktów orientacyjnych i pokazując odkrywcom w czasie rzeczywistym, jak daleko zaszli i jak daleko im zostało do przejścia dotrzeć do celu”.

NASA planuje powrót ludzi na Księżyc nie później niż w 2025 roku w ramach programu Artemis. Ale tym razem astronauci wylądują w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Obszar ten jest szczególnie interesujący dla naukowców, a dowody sugerują, że może je zawierać lód z wody podpowierzchniowej który może być wykorzystany jako cenny zasób do eksploracji Księżyca.

Jednak większość południowego bieguna Księżyca jest pokryta cieniami, co może utrudnić przyszłym astronautom oszacowanie odległości do przystanków Księżyca. Ponieważ czas na Księżycu jest cenny, KNaCK ułatwi zmierzenie dokładnej ilości tlenu potrzebnej do podróży bez pojazdu.

„Jako istoty ludzkie mamy tendencję do orientowania się w oparciu o punkty orientacyjne – konkretny budynek, zagajnik drzew” – powiedział Zanetti. „Te rzeczy nie istnieją na Księżycu. KNaCK będzie stale umożliwiał badaczom powierzchni określanie ich ruchu i kierunku oraz kierowanie ich do odległych szczytów lub ich bazy operacyjnej. Mogą nawet wskazać konkretne miejsca, w których znaleźli unikalne formacje mineralne lub skalne , aby inni mogli łatwo wrócić po więcej studiów”.

KNaCK przeszedł testy w listopadzie 2021 roku w starożytnym kraterze w Potrillo w stanie Nowy Meksyk, a kolejny test zaplanowano na koniec kwietnia w NASA Solar System Exploration Research Virtual Institute (SSERVI) w Kilburn Hall w Nowym Meksyku. Zespół odpowiedzialny za system nawigacyjny pracuje nad zmniejszeniem wagi plecaka, który obecnie waży około 40 funtów, oraz nad ochroną elektroniki przed ostrym promieniowaniem słonecznym i mikrograwitacją, na które narażony jest Księżyc.

jeszcze: NASA wybrała naprawdę fajne miejsce do lądowania nadchodzącego modułu księżycowego.

READ  Dziwna forma życia sprzed 500 milionów lat wcale nie była zwierzęciem: ScienceAlert

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *