Liz Truss obiecuje obniżki podatków po tym, jak wygrała głosowanie na kolejnego premiera Wielkiej Brytanii

  • Truss pokonuje byłego ministra finansów Sunaka na nowego premiera
  • Boris Johnson oficjalnie ustępuje we wtorek
  • Nowy lider mierzy się z kosztami życia i kryzysem cen energii

LONDYN (Reuters) – Liz Truss zostanie kolejnym premierem Wielkiej Brytanii po wygraniu w poniedziałek wyścigu o przywództwo dla rządzącej Partii Konserwatywnej, zobowiązując się do kontynuowania obiecanych obniżek podatków i środków mających na celu rozwiązanie kryzysu energetycznego i rosnących kosztów życia.

Po tygodniach często słabej i dzielącej rywalizacji o przywództwo, Truss, obecny i faworyt do zwycięstwa, pokonał byłego ministra finansów Rishi Sunaka w głosowaniu członków Partii Konserwatywnej, zdobywając 81 326 głosów do 60 399.

„Zaprezentuję odważny plan obniżenia podatków i rozwoju naszej gospodarki” – powiedział Truss po ogłoszeniu wyników. „Zajmę się kryzysem energetycznym, zajmę się rachunkami za energię, ale zajmę się także długoterminowymi problemami, jakie mamy w zakresie dostaw energii”. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Truss przejmuje władzę, gdy kraj zmaga się z kryzysem finansowym gospodarstw domowych, zawirowaniami przemysłowymi, recesją i wojną w Europie, a Wielka Brytania jest głównym zwolennikiem Ukrainy. Wydawało się, że wyklucza kolejne wybory krajowe przed 2024 r., kiedy obiecała wielkie zwycięstwo swojej partii.

Ale na znak głębokich podziałów w jej partii, jej margines zwycięstw był znacznie węższy niż oczekiwano i był to najwęższy ze wszystkich wyborów do przywództwa konserwatywnego, które odbyły się w tym stuleciu. Truss zyskał także poparcie mniej niż 50% członków, a prawie co piąty nie głosował.

„Jesteśmy teraz zjednoczeni za nową premier Liz Truss, która prowadzi kraj przez trudne czasy” – powiedział Sunak na Twitterze.

Truss zastąpi Borisa Johnsona, który został zmuszony do rezygnacji w lipcu po miesiącach skandali, w których poparcie dla jego administracji spadało, a ministrowie odeszli, aby zmusić go do ustąpienia.

READ  „Biurokratyczne uproszczenie”: Wielka Brytania przeciwstawia się UE z nowym prawem Irlandii Północnej

Johnson pojedzie do Szkocji na spotkanie z królową Elżbietą we wtorek, aby oficjalnie złożyć rezygnację. Trus podąży za nim, a król poprosi go o utworzenie rządu.

„Wiem, że ma właściwy plan, aby poradzić sobie z kosztami życia w kryzysie, zjednoczyć naszą partię i kontynuować wspaniałą pracę jednoczenia i wyrównywania naszego kraju” – powiedział Johnson na Twitterze. „Teraz nadszedł czas, aby wszyscy gubernatorzy poparli go w 100 procentach”.

Truss, od dawna faworyt, który go zastąpił, zostanie czwartym konserwatywnym premierem od czasu wyborów w 2015 r. Od tego czasu Wielka Brytania przechodziła od kryzysu do kryzysu i teraz w lipcu staje w obliczu przedłużającej się recesji i dwucyfrowej inflacji.

W ciągu kilku minut od jej zwycięstwa liderzy biznesu, od branży hotelarskiej po przemysł wytwórczy i chemiczny, wezwali do pomocy w radzeniu sobie z rosnącymi kosztami energii i napiętymi rynkami pracy, aby zapobiec bankructwu firm.

47-letnia Truss obiecała działać szybko, mówiąc, że w ciągu tygodnia wymyśli plan poradzenia sobie z rosnącymi rachunkami za energię i zabezpieczenia przyszłych dostaw paliwa.

Podczas swojej kampanii wyborczej wskazała, że ​​przeciwstawi się tradycji, znosząc podwyżki podatków i inne opłaty, co zdaniem niektórych ekonomistów podniesie inflację.

To, a także zobowiązanie do przeglądu transferów Banku Anglii przy jednoczesnej ochronie jego niezależności, skłoniły niektórych inwestorów do porzucenia funta i obligacji rządowych.

odpowiedzialny finansowo

Kwasi Quarting, która prawdopodobnie będzie jej ministrem finansów, starała się w poniedziałek uspokoić rynki, mówiąc w artykule Financial Times, że chociaż w ramach Truss nastąpi „pewny stopień złagodzenia polityki fiskalnej”, jej administracja będzie działać „w sposób odpowiedzialny pod względem fiskalnym”. sposób”. Czytaj więcej

READ  Oto, co wiemy o 40-milowym rosyjskim konwoju poza stolicą Ukrainy

Zapytany, czy zostanie ministrem finansów, Courting powiedział Reuterowi, że nie wie.

Truss stoi przed długą, kosztowną i trudną do zrobienia listą, która według partii opozycyjnych odzwierciedla 12 lat słabego rządu konserwatywnego. Kilku z nich wezwało do przedterminowych wyborów – coś, co firma Truss odrzuciła.

Weteran konserwatystów David Davis określił wyzwania, przed którymi stanęła, jako „prawdopodobnie drugie najtrudniejsze powojenne odprawę premiera” po konserwatywnej Margaret Thatcher w 1979 roku.

Truss powiedziała, że ​​wyznaczy silny rząd, rezygnując z tego, co bliskie jej źródło określiło jako „prezydencki styl” zarządzania i będzie musiała pozyskać konserwatywnych prawodawców, którzy poparli Sunaka.

„Było bliżej niż oczekiwano” – powiedział konserwatywny poseł Andrew Bridgen. „Do końca tygodnia utworzymy nowy rząd i będziesz zdumiony, jak ta partia może się zjednoczyć i zjednoczyć”.

słaby punkt wyjścia

Jednak Instytut Studiów Rządowych powiedział, że Truss miałaby słabszy punkt wyjścia niż którykolwiek z jej poprzedników, ponieważ nie była pierwszym wyborem wśród prawodawców swojej partii.

Na pierwszym miejscu na liście będą rosnące ceny energii, które według oczekiwań podniosą średnie roczne rachunki za media domowe o 80% w październiku do 3549 funtów i 6000 funtów w 2023 roku.

Wielka Brytania pozostała w tyle za innymi ważnymi krajami europejskimi we wspieraniu swoich konsumentów, za co opozycja obwinia rząd „zombi”, niezdolny do działania podczas konkursu przywództwa Partii Konserwatywnej. Czytaj więcej

„Od ostatniego premiera słyszeliśmy więcej o obniżkach podatków od osób prawnych w okresie letnim niż o kosztach kryzysu” – powiedział opozycyjny lider Partii Pracy Keir Starmer.

Jedną z obecnie analizowanych opcji jest zamrożenie rachunków na obecnym poziomie. Czytaj więcej

Podczas gdy Truss opłakiwał, jak Johnson przeciwstawił się rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi i był podziwiany na Ukrainie, Kreml ostrzegł, że rozpadające się stosunki między dwoma krajami mogą się pogorszyć. Czytaj więcej

READ  Najnowsze informacje o wojnie rosyjsko-ukraińskiej - The Washington Post

(1 dolar = 1,0049 euro)

(dolar = 0,8715 funta)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Dodatkowe raporty Kate Holton, William James, Alistair Smoot, Sachin Ravikumar, Andrew McCaskill, Michael Holden, Farouk Suleiman i Movija M. Montaż: Frances Kerry, Emilia Sithole Mataris, Angus McSwan, Frank Jack Daniel i Thomas Janowski

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *