Liz Truss z Wielkiej Brytanii uwolni miliardy funtów, aby obniżyć rachunki za energię

Nowo wybrana premier Wielkiej Brytanii Liz Truss ma ogłosić wielomiliardowy pakiet stymulacyjny, aby pomóc ludziom dotkniętym rosnącymi cenami energii.

Carl Kort/personel/Getty Images

LONDYN – Nowa premier Anglii Liz Truss ma w czwartek ogłosić pakiet wart dziesiątki miliardów funtów, aby pomóc ludziom w opłaceniu rachunków za energię, ale istnieją obawy co do sposobu jego sfinansowania.

Oczekuje się, że ogłoszenie polityki zamrozi ceny energii na obecnym poziomie, czyli 2500 GBP (2 870 USD). Obecny limit, który wejdzie w życie w przyszłym miesiącu, zwiększy średni rachunek za energię z 1971 GBP do 3549 GBP rocznie.

W swoim pierwszym przemówieniu jako premier we wtorek wieczorem Truss powiedział, że „poradzi sobie z kryzysem energetycznym spowodowanym wojną Putina”. „W tym tygodniu podejmę działania w celu rozwiązania rachunków za energię i zabezpieczenia przyszłych dostaw energii” – powiedział.

Ogłoszenie dociera do ponad 170 000 osób w Wielkiej Brytanii Planują anulować rachunki za energię W opozycji do Podwyższony limit cen energii.

The Liczba osób żyjących w ubóstwie energetycznym W Wielkiej Brytanii, która jest definiowana jako niezdolna do odpowiedniego ogrzania domu, jeśli nie zostanie zapewnione wsparcie finansowe, tej zimy dotknie 12 milionów gospodarstw domowych (42 proc.), według grupy kampanijnej End Fuel Poverty Coalition.

Wsparcie warte 180 miliardów funtów?

Dokładne szczegóły pakietu nie zostały jeszcze ujawnione. Wczesne szacunki sugerowały, że wsparcie może być warte około 100 miliardów funtów, ale ostatnie szacunki Deutsche Bank mówią, że może to być bliższe 200 miliardów funtów.

Bank podniósł swoje oczekiwania, ponieważ raporty sugerowały, że zamrożenie rachunków za energię wyniesie około 2500 funtów, „znacząco niższą kwotę” niż oczekiwał bank, podał w notatce badawczej w środę.

Według banku pakiet 40 miliardów funtów zostanie ustawiony na wsparcie firm w kosztach energii, co według raportów zwiększy łączne oczekiwane środki wsparcia do 180 miliardów funtów.

READ  James Webb wprowadza paliwo do startu rakiety kosmicznej

Początkowo oczekiwano, że wsparcie otrzymają tylko domy.

Według Deutsche Bank, liczba ta stanowi prawie połowę tego, co wydano na pomoc finansową podczas pandemii Covid-19 i zaledwie 8% PKB. Oczekuje się, że zamrożenie wejdzie w życie od października.

Rachunek ostatecznie spada na podatników

Pakiet zadeklarowany przez kratownicę nie różni się zbytnio od a Plan zaproponowany przez opozycyjną Partię Pracy 14 sierpnia

Główna różnica polega na tym, że Partia Pracy zaproponowała sfinansowanie przejścia poprzez podatek od nieoczekiwanych zysków od spółek naftowych i gazowych – coś, co nowy premier odrzucił.

„Jestem przeciwna podatkowi liniowemu”, powiedziała Truss w Izbie Gmin podczas swojej pierwszej sesji pytań z kolegami prawodawcami w środę.

„Uważam, że zniechęcanie firm do inwestowania w Wielkiej Brytanii jest złą rzeczą, ponieważ musimy rozwijać gospodarkę” – powiedział.

Wzmocnienie brytyjskiej gospodarki poprzez „obniżki podatków i reformy” było jednym z trzech kluczowych mandatów, które nowa premier przedstawiła w swoim dziewiczym przemówieniu we wtorek wieczorem.

Inni zajęli się kryzysem energetycznym i poprawili brytyjską Narodową Służbę Zdrowia.

Według Christophera Dembiga, szefa makroanalizy w Saxo Bank, nowy pakiet energetyczny będzie finansowany z dodatkowego długu publicznego, ale reperkusje wsparcia finansowego będą odczuwalne przez dziesięciolecia.

„Ma tylko jedną ścieżkę, którą musi podążać: otworzyć drzwi do ogromnego pakietu stymulacyjnego, a po rozwiązaniu kryzysu zwiększyć opodatkowanie” – powiedział Dembig.

„To świetna wiadomość na krótką metę, ale w dłuższej perspektywie rachunek spadnie na podatników i może kosztować pokolenia” – powiedział CNBC.

„Nie pomoże nam to w nadchodzących zimach”

Według ekonomisty Jeevana Chandera pakiet bodźców energetycznych byłby krótkoterminowym rozwiązaniem długoterminowego problemu dla mieszkańców Wielkiej Brytanii.

„Obecnie proponowany plan zapobiegnie katastrofie, ale kryzys wciąż trwa” – powiedział, odnosząc się do kryzysu związanego z kosztami życia, który już dotyka wiele rodzin. Firmy w Wielkiej Brytanii.

READ  Bears LB Roquan Smith prosi o handel z Chicago

„To zamrożenie cen energii może zatrzymać katastrofę tej zimy, ale nie pomoże nam w nadchodzących zimach” – powiedział.

Sektor gazowy może również odczuć efekty domina wynikające z pakietu stymulacyjnego, powiedział Solomon Fiedler, ekonomista Berenberg Investment Bank.

„Nawet jeśli zasiedziałe firmy użyteczności publicznej zamrożą ceny teraz, jeśli utrzymają je oddzielnie powyżej kosztów w przyszłości, nie będą musiały w przyszłości odzyskiwać swoich bieżących strat od nowych podmiotów, a tym samym je redukować” – powiedział Fiedler.

„Kolejnym problemem jest to, że ogólne zamrożenie cen energii usunęłoby zachęty dla gospodarstw domowych do zmniejszania zużycia gazu” – powiedział Fiedler w rozmowie z CNBC. „To sprawi, że polityka będzie droższa i jeszcze bardziej zwiększy niedobory gazu w sektorach nieobjętych zamrożeniem”.

Pojawiają się również spekulacje na temat wpływu na całą gospodarkę. Chociaż polityka niskich podatków i deregulacji Truss pobudzi gospodarkę, korzyści nie będą odczuwalne przez lata, a nawet dziesięciolecia, powiedział Fiedler.

„W krótkim okresie dodatkowe bodźce fiskalne, czy to w postaci obniżek podatków, czy środków wsparcia, zwiększą presję inflacyjną (ogłaszane stopy inflacji będą zależeć od szczegółów tych środków), jeśli nie będą one finansowane…” – napisał.

Wielka Brytania potrzebuje wsparcia kryzysu energetycznego na skalę Covida, mówi Brytyjska Izba Handlowa

Chris Curtis, szef sondażu politycznego w Opinium Research, powiedział, że koszty rachunków za energię są „zdecydowanie najważniejszą kwestią w tej chwili dla wyborców”. powiedział CNBC.

„Ważne jest, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie jako nowy premier, a Liz Truss wierzy, że mając duży wpływ na jeden z największych priorytetów wyborców, zrobi to w jakiś sposób pozytywne pierwsze wrażenie” – powiedział Curtis. .

„Większość wyborców mówi nam, że wciąż niewiele o niej wiemy i że ich opinie na jej temat są bardzo słabe, więc jest to dla niej bardzo ważny moment, aby nawiązać dobre relacje z opinią publiczną” – powiedział.

READ  Sarah Pauline ogłosiła, że ​​wystartuje w Kongresie na Alasce

„Niemożliwe wyzwania” dla najsłabszych

Ostrzeżenie, że następna dekada zimy Może „straszne” Niektórzy pytają, czy nadchodzący pakiet wystarczy do ochrony najsłabszych, o ile nie zostaną podjęte poważne działania w celu kontroli cen gazu.

Według notatki badawczej Sarah Coles, starszego analityka finansów osobistych w Hargreaves Launceston, zamrożenie obecnych cen zwiększy zapotrzebowanie na energię i pogorszy sytuację.

„Każdy, kto płaci za pomocą polecenia zapłaty, technicznie już rozłożyłby wyższe koszty w ciągu roku, podczas gdy ci o niższych dochodach korzystaliby z liczników przedpłaconych, gdzie płaciliby za energię, którą zużywają, gdy z niej korzystają” – powiedział Coles. .

„Jeśli ceny zostaną zamrożone na nieco wyższym poziomie, zwiększy to szanse na najsłabszych tej zimy” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *