Rodzina królowej Elżbiety biegnie do boku chorego króla

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Lekarze twierdzą, że 96-letnia królowa jest pod nadzorem lekarza
  • Następca tronu książę Karol z królową
  • Członkowie rodziny udają się do zamku Balmoral

BALMORAL, Szkocja (Reuters) – Brytyjska rodzina królewska pospieszyła, by zostać z królową Elżbietą po tym, jak w czwartek lekarze stwierdzili, że są zaniepokojeni zdrowiem 96-latka i powiedzieli, że powinna pozostać pod nadzorem lekarza.

Królowa, najdłużej panująca w Wielkiej Brytanii i najstarsza monarchini na świecie, od końca zeszłego roku cierpi z powodu tego, co Pałac Buckingham określił jako „epizodyczne problemy z mobilnością”.

„Po dalszej ocenie dzisiejszej rano, lekarze królowej są zaniepokojeni stanem zdrowia Jej Królewskiej Mości i zalecili jej pozostawanie pod nadzorem lekarskim” – czytamy w oświadczeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Królowa pozostaje wygodna w Balmoral”.

Jej najstarszy syn i spadkobierca, książę Karol i jego żona Camilla, udali się do jej szkockiego domu w zamku Balmoral, gdzie mieszkała z jego najstarszym synem, księciem Williamem, poinformowali urzędnicy. Jej pozostałe dzieci – Anna, Andrzej i Edward – również były na zamku.

Rzecznik księcia Harry’ego i jego żony Meghan, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii na wielu imprezach, powiedział, że pojadą również do Szkocji.

Takie rodzinne spotkanie, poza świątecznymi wydarzeniami, takimi jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy ważne imprezy publiczne, jest niezwykle rzadkie.

BBC skróciło swój zwykły harmonogram, aby przejść na ciągłe relacje z Królowej.

„Moje modlitwy oraz modlitwy ludzi w całej @chofengland i całym kraju są dzisiaj z Jej Wysokością” – powiedział na Twitterze Justin Welby, arcybiskup Canterbury. Czytaj więcej

W październiku ubiegłego roku Elżbieta spędziła noc w szpitalu i od tego czasu musiała ograniczyć swoje publiczne zaangażowanie. W środę odwołała wirtualne spotkanie z najwyższymi ministrami po tym, jak lekarze zalecili jej odpoczynek.

READ  Rosja wysyła eksponaty muzealne na wojnę, ale eksperci twierdzą, że nadal może to być skuteczne

Dzień wcześniej sfotografowano ją, mianując Liz Truss nowym premierem kraju w Balmoral, rekordowym 15. premierze pod jej rządami.

Źródło pałacowe odrzuciło spekulacje, że król upadł.

Era bicia rekordów

Elżbieta jest królową Wielkiej Brytanii i kilkunastu innych krajów od 1952 roku, w tym Kanady, Australii i Nowej Zelandii, a na początku tego roku obchodziła swoje 70. urodziny na tronie czterema dniami obchodów narodowych w czerwcu.

„Zainspirowała mnie życzliwość, radość i pokrewieństwo, które były tak widoczne w ostatnich dniach, i mam nadzieję, że to odnowione uczucie niewoli będzie odczuwane przez wiele lat” – powiedziała wtedy.

Elżbieta wstąpiła na tron ​​po śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI, 6 lutego 1952 roku, gdy miała 25 lat.

Została koronowana w czerwcu następnego roku. Pierwsza transmitowana w telewizji koronacja była preludium do nowego świata, w którym życie członków rodziny królewskiej znajdowało się pod coraz większą kontrolą mediów.

Została królową w czasie, gdy Wielka Brytania zachowała większość swojego imperium. Wyłonił się ze spustoszeń II wojny światowej, z racjonowaniem żywności nadal na miejscu, a klasami i przywilejami nadal powszechnymi w społeczeństwie.

Winston Churchill był pierwszym premierem, który jej służył, Józef Stalin był przywódcą Związku Radzieckiego, a wojna koreańska szalała.

„Moje myśli – i myśli ludzi w całej Wielkiej Brytanii – są w tym czasie z Jej Wysokością i jej rodziną” – powiedział premier.

Lindsey Hoyle, przewodniczący Izby Gmin, przerwał debatę energetyczną w Parlamencie, aby powiedzieć, że przesłał królowi swoje najlepsze życzenia.

„Wraz z resztą kraju jestem głęboko zaniepokojony wiadomościami napływającymi dziś po południu z Pałacu Buckingham” – powiedział opozycyjny lider Partii Pracy Keir Starmer.

READ  Gerhard Schroeder rezygnuje z Rosniefti

Szkocki premier Nicola Sturgeon powiedział na Twitterze: „Wszyscy jesteśmy głęboko zaniepokojeni doniesieniami dotyczącymi zdrowia Jej Królewskiej Mości. Moje myśli i najlepsze życzenia są obecnie z królową i wszystkimi członkami rodziny królewskiej”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raporty Michaela Holdena. Montaż przez Kate Holton i Janet Lawrence

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *