Macron czy Le Pen: Francja stoi przed trudnym wyborem na stanowisko prezydenta

Oficjalne plakaty kampanii francuskich kandydatów na prezydenta Marine Le Pen, przywódczyni skrajnie prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe, oraz prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kandydata do reelekcji, są wywieszone na oficjalnym billboardzie w Montchevre we Francji, kwiecień 2022 r. REUTERS/ Benoit Tessier

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Szacunkowe pierwsze wyniki o 1800 GMT
  • Macron z niewielką przewagą w sondażach
  • Wybór między proeuropejskim centrystą a eurosceptyczną skrajną prawicą

PARIS (Reuters) – Francuzi rozpoczęli głosowanie w niedzielę w wyborach, które zadecydują, czy centrowy proeuropejski prezydent Emmanuel Macron utrzyma urząd, czy zostanie usunięty przez skrajnie prawicową twardogłową Marine Le Pen, co może oznaczać polityczne trzęsienie ziemi.

Sondaże opinii publicznej w ostatnich dniach dały Macronowi solidną i nieco większą przewagę, a analitycy twierdzą, że Le Pen – pomimo jej wysiłków na rzecz wygładzenia swojego wizerunku i złagodzenia niektórych polityk RNP – pozostaje dla wielu niesmaczna.

Nie można jednak wykluczyć niespodziewanego zwycięstwa Le Pen, biorąc pod uwagę dużą liczbę wyborców niezdecydowanych lub niepewnych, czy kiedykolwiek zagłosują w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ponieważ sondaże pokazują, że żaden z kandydatów nie może liczyć na zagorzałych zwolenników, wiele będzie zależeć od grupy wyborców, którzy rozważą zaniepokojenie konsekwencjami skrajnie prawicowej prezydentury i gniewem na wyniki Macrona od czasu jego wyborów w 2017 roku.

Jeśli Le Pen wygra, prawdopodobnie będzie miała takie samo poczucie oszałamiających zawirowań politycznych, jak brytyjskie głosowanie za opuszczeniem Unii Europejskiej lub wybór Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku.

Sondaże otwierają się o 8 rano (0600 GMT) i zamykają o 20:00 (1800 GMT). Wstępne prognozy organizatorów ankiet są oczekiwane po zakończeniu ankiet.

READ  Dwie osoby zginęły, a ponad milion straciło prąd po burzy śnieżnej, która nawiedziła Kanadę

W Douai, średniej wielkości mieście w północnej Francji, gdzie dwa tygodnie temu Le Pen poprowadził Macrona w pierwszej turze głosowania, 69-letnia emerytka Andre Lhuillier powiedziała, że ​​głosowała na Macrona, podobnie jak 10 kwietnia.

„Ma swoje wady, ale ma też zalety. Jest najlepszym, który może iść dalej, przechodzimy przez trudne czasy” – powiedziała.

44-letni Macron, zwycięzca tego samego meczu pięć lat temu, ostrzegał przed „wojną domową”, jeśli Le Pen – którego polityka obejmuje zakaz noszenia islamskich chust w miejscach publicznych – i wezwał Demokratów wszelkiego rodzaju, by go poparli. .

53-letnia Le Pen skoncentrowała swoją kampanię na rosnących kosztach życia w siódmej co do wielkości gospodarce świata, które według wielu Francuzów pogorszyły się wraz ze wzrostem światowych cen energii. Skupiła się również na szorstkim stylu przywództwa Macrona, który, jak twierdzi, pokazuje elitarną pogardę dla zwykłych ludzi.

„Pytanie w niedzielę jest proste: Macron czy Francja” – powiedziała w czwartek na wiecu w północnym mieście Arras.

Wśród pierwszych wyborców w wiosce Souil, niedaleko północno-zachodniego miasta Le Mans, 56-letni urzędnik Pascal Paulin powiedział, że głosował na Le Pen z powodu rozczarowania Macronem.

„Szczerze, jestem bardzo rozczarowany”, powiedział. „Francja nie radziła sobie dobrze od lat. Macron nie zrobił nic dla klasy średniej, a przepaść między bogatymi powiększa się bardziej niż kiedykolwiek”.

Le Pen, krytykowana również przez Macrona za dawny podziw dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, odrzuca oskarżenia o rasizm. Powiedziała, że ​​jej plany, aby priorytetowo traktować obywateli francuskich w zakresie mieszkań socjalnych i miejsc pracy oraz wyeliminować szereg świadczeń socjalnych dla obcokrajowców, przyniosłyby korzyści wszystkim Francuzom, niezależnie od ich religii lub pochodzenia.

Jean-Daniel Levy, ankieter w Harris Interactive, powiedział, że sondaże wykazały, że Le Pen prawdopodobnie nie wygra, ponieważ wymagałoby to ogromnych zmian w intencjach wyborców.

READ  Indie, największy eksporter ryżu, zakazują większości dostaw po tym, jak późny monsun uderzył w uprawy

Jeśli Macron wygra, czeka go trudna druga kadencja, bez okresu karencji, jakim cieszył się po pierwszym zwycięstwie, i prawdopodobnie zaprotestuje przeciwko planowi przeprowadzenia reform pro-biznesowych, w tym podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 65 lat.

Jeśli go usunie, Le Pen będzie dążył do drastycznych zmian we francuskiej polityce wewnętrznej i międzynarodowej, a protesty uliczne mogą rozpocząć się natychmiast. Fale uderzeniowe można odczuć w całej Europie i poza nią.

Niezależnie od tego, kto jest na szczycie listy, pierwszym poważnym wyzwaniem będzie wygranie czerwcowych wyborów parlamentarnych, aby zapewnić praktyczną większość do realizacji ich programów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Michelle Rose, Lee Thomasa, Juliette Jabkeiro i Josa Tropemeza. Pisanie przez Ingrid Melander; Montaż: Mark John, Frances Kerry i Raisa Kasulowski

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *