Małżeństwo ze stanu Maryland „szedło godzinami”, zanim zmarło w ferworze pielgrzymki

Wyjaśnienie wideo, Ostatnia bolesna wiadomość od mojej matki przed śmiercią z powodu upału pielgrzymki

  • autor, Caitriona Perry, Anna Fajoy i Bernd Debusmann Jr
  • Rola, BBC News, Waszyngton

Jak powiedziała BBC ich córka, amerykańskie małżeństwo, które zmarło podczas pielgrzymki hadżdż do Arabii Saudyjskiej, spacerowało przez ponad dwie godziny w niezwykle wysokich temperaturach, zanim doznało udaru cieplnego.

Alhaji Aliu Dawsi Wori (71 l.) i Hajja Isatou Wori (65 l.) z Bowie w stanie Maryland znaleźli się wśród około 1300 osób, które zmarły podczas corocznej pielgrzymki hadżdż do Arabii Saudyjskiej.

Temperatury podczas tegorocznego zgromadzenia czasami przekraczały 50 stopni Celsjusza.

Saeeda Wori powiedziała BBC, że grupa wycieczkowa jej rodziców nie zapewniła wielu obiecanych produktów, w tym żywności i odpowiedniej ilości wody.

Urodzone w Sierra Leone małżeństwo zaginęło w niedzielę 16 czerwca, dwa tygodnie po przybyciu do Arabii Saudyjskiej.

Kilka dni później młodsza pani Woori została poinformowana o ich śmierci.

Pogrążona w żałobie córka powiedziała BBC, że pielgrzymka była „bardzo ważna” dla jej rodziców i każde z nich zapłaciło po 11 500 dolarów (9 000 funtów) za jej odbycie.

„To coś, czego chcieli robić przez całe życie” – dodała. „Byli bardzo podekscytowani”.

Para udała się na Bliski Wschód z grupą prawie 100 innych pielgrzymów za pośrednictwem amerykańskiej firmy turystycznej działającej z Maryland.

Zdaniem pani Woori „wiele obiecanych rzeczy nie zostało dostarczonych”.

„Spędzili kilka dni na poszukiwaniu jedzenia dla siebie, mimo że paczka miała być codziennie dostarczana z posiłkami”.

Przy minimalnych zapasach w obliczu ekstremalnego upału para powiedziała pani Woori, że „biorą to jeden dzień na raz” i upewniają się, że pozostają nawodnieni.

BBC skontaktowało się z firmą w celu uzyskania komentarza.

Skomentuj zdjęcie, Wuries wysłali ostatnią wiadomość SMS do swojej córki

W ich ostatniej wymianie SMS-ów – po kilku nieodebranych połączeniach – pani Woori powiedziała, że ​​jej rodzice powiedzieli im, że „szli ponad dwie godziny”.

Niedługo potem urzędnicy konsularni i członek tej samej grupy wycieczkowej potwierdzili śmierć pary.

Z pomocą urzędników konsularnych pani Woori była w stanie zidentyfikować cmentarz, na którym pochowani są jej rodzice, chociaż nie określili jeszcze lokalizacji na terenie pochówku.

„Nie mają przy sobie rzeczy osobistych” – dodała. „To wiele pytań i musimy znaleźć odpowiedzi”.

Pani Woori powiedziała, że ​​planuje udać się do Arabii Saudyjskiej, aby dowiedzieć się, gdzie pochowani są jej rodzice.

Powiedziała także BBC, że biuro podróży zapewniało, że zapewni odpowiednie wizy i rejestrację na podróż, ale tego nie zrobiło.

Według oficjalnej saudyjskiej agencji prasowej większość pielgrzymów do Mekki nie posiadała oficjalnych zezwoleń. Jednakże proces uzyskiwania oficjalnych zezwoleń na pielgrzymkę może być kosztowny lub skomplikowany.

Hadżdż to coroczna pielgrzymka muzułmanów do świętego miasta Mekka. Oczekuje się, że ci, którzy będą w stanie finansowo i fizycznie ukończyć tę podróż, zrobią to przynajmniej raz w życiu.

Arabia Saudyjska podała, że ​​w tym roku w pielgrzymce wzięło udział około 1,8 miliona osób.

Minister zdrowia kraju Fahd Al-Jalajel powiedział, że urzędnicy rozpoczęli ostatnio wysiłki mające na celu podniesienie świadomości na temat stresu cieplnego.

Arabia Saudyjska spotkała się ostatnio z krytyką za to, że nie zapewniła bezpieczeństwa pielgrzymce, zwłaszcza dla niezarejestrowanych pielgrzymów.

Osoby nieposiadające odpowiednich zezwoleń mają trudności z dostępem do miejsc zapewniających klimatyzację i inne udogodnienia dla podróżnych oficjalnych.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Hadżdż to coroczna pielgrzymka muzułmanów do świętego miasta Mekka
READ  Rodzina zdruzgotana atakiem z kuszy – John Hunt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *