Mars: Hałas wykryty przez sondę Insight NASA może wskazywać na aktywną planetę z aktywnością wulkaniczną

Naukowcy wiedzą teraz, że na Marsie wszystko przebiega dość regularnie, co jest kolejnym dowodem na to, że Czerwona Planeta jest daleka od śmierci.

Nowe badania ujawniły wcześniej niewykryte trzęsienia ziemi pod powierzchnią Marsa, co zdaniem ekspertów jest tego dowodem W swoim płaszczu kryje morze magmy.

Uważają, że „trzęsienia ziemi na Marsie” najlepiej można wytłumaczyć ciągłą aktywnością wulkaniczną pod zakurzoną i jałową powierzchnią Marsa i uważają, że planeta jest bardziej aktywna wulkanicznie i sejsmicznie niż początkowo sądzono.

Eksperci od dawna sądzili, że na Marsie niewiele się dzieje, ale naukowcy z Australian National University dokonali odkrycia po przejrzeniu danych z sondy Mars Insight.

Nowe badania ujawniły wcześniej niewykryte trzęsienia ziemi pod powierzchnią Marsa, co zdaniem ekspertów jest dowodem na to, że w jego płaszczu znajduje się morze magmy. Na zdjęciu artystyczna wizualizacja lądownika InSight, który „bije serce Marsa” od czasu lądowania na planecie w 2018 roku.

Korzystając z dwóch niekonwencjonalnych metod, ostatnio zastosowanych w geofizyce, eksperci wykryli 47 nowych zdarzeń sejsmicznych pochodzących z obszaru na Marsie zwanego Cerberus Fossae (na zdjęciu)

Korzystając z dwóch niekonwencjonalnych metod, ostatnio zastosowanych w geofizyce, eksperci wykryli 47 nowych zdarzeń sejsmicznych pochodzących z obszaru na Marsie zwanego Cerberus Fossae (na zdjęciu)

Naukowcy z Australian National University dokonali swojego odkrycia po przejrzeniu danych z sondy NASA Mars Insight.  Na zdjęciu miejsce lądowania Insight i przebiegi dwóch trzęsień ziemi na Marsie

Naukowcy z Australian National University dokonali swojego odkrycia po przejrzeniu danych z sondy NASA Mars Insight. Na zdjęciu miejsce lądowania Insight i przebiegi dwóch trzęsień ziemi na Marsie

Czy Mars był domem dla wody w stanie ciekłym?

Dowody na obecność wody na Marsie pochodzą z misji Mariner 9, która przybyła w 1971 roku. Ujawniła ona dowody na erozję wodną w korytach rzek i dolinach, a także na fronty pogodowe i mgłę.

Wikingowie, którzy pojawili się później, zrewolucjonizowali nasze wyobrażenia o wodzie na Marsie, pokazując, jak powodzie przedzierały się przez tamy i rzeźbiły głębokie doliny.

Mars znajduje się obecnie w środku epoki lodowcowej, a przed tymi badaniami naukowcy sądzili, że woda w stanie ciekłym nie może istnieć na jego powierzchni.

READ  Sonda Perseverance NASA odkrywa dziwną plątaninę

W czerwcu 2013 r. Curiosity znalazł mocne dowody na to, że woda była zdatna do picia, gdy wpłynęła na Marsa.

We wrześniu tego samego roku pierwsza miarka gleby przeanalizowana przez Curiosity ujawniła, że ​​mikroelementy na powierzchni planety zawierały 2% wody.

W 2017 roku naukowcy podali swoje najlepsze szacunki dotyczące wody na Marsie, twierdząc, że zawiera ona więcej ciekłej H2O niż Ocean Arktyczny – a planeta utrzymuje te oceany przez ponad 1,5 miliarda lat.

Wyniki sugerują, że na Marsie jest mnóstwo czasu i wody, aby życie mogło się rozwijać, ale w ciągu ostatnich 3,7 miliarda lat Czerwona Planeta straciła 87% wody, pozostawiając ją jałową i suchą.

„Świadomość, że płaszcz Marsa jest nadal aktywny, ma kluczowe znaczenie dla naszego zrozumienia ewolucji Marsa jako planety” – powiedział geofizyk Hrvuje Takalić z Australian National University w Australii.

Może nam pomóc odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące Układu Słonecznego i stanu jądra Marsa, płaszcza oraz ewolucji pola magnetycznego, którego obecnie brakuje.

Mars ma bardzo małe pole magnetyczne, co wskazuje na brak aktywności wewnętrznej.

Planetarne pola magnetyczne są zwykle generowane na planecie przez coś, co nazywa się dynamem – obracającym się, konwekcyjnym, przewodzącym elektrycznie płynem, który przekształca energię kinetyczną w energię magnetyczną i wyrzuca pole magnetyczne w przestrzeń kosmiczną.

Pole magnetyczne Ziemi chroni nas przed promieniowaniem kosmicznym, które może zniszczyć życie, ale poziom promieniowania na Marsie jest znacznie wyższy, mimo że planeta jest daleko od Słońca.

„Całe życie na Ziemi jest możliwe dzięki ziemskiemu polu magnetycznemu i jego zdolności do ochrony przed promieniowaniem kosmicznym, więc bez pola magnetycznego życie, jakie znamy, po prostu nie byłoby możliwe” – powiedział Tkalči.

Jednak, gdy sonda InSight NASA przybyła w listopadzie 2018 roku i zaczęła „brać puls Marsa” Odkryłem, że planeta bulgocze.

READ  Zobacz, jak uciekająca czarna dziura rozdziera przestrzeń w tej chwili

Do tej pory wykryto setki trzęsień ziemi na Marsie, ale Tkalči i jego kolega, geofizyk Weijia Sun z Chińskiej Akademii Nauk, chcieli poszukać trzęsień ziemi, które mogły pozostać niezauważone w danych InSight.

Używając dwóch niekonwencjonalnych technik, ostatnio zastosowanych w geofizyce, duet wykrył 47 nowych zdarzeń sejsmicznych pochodzących z obszaru na Marsie zwanego Cerberus Fossae.

Większość z nich przypomina przebiegi dwóch trzęsień ziemi Cerberus Fossae, które miały miejsce w maju i lipcu 2019 roku, co wskazuje, że mniejsze trzęsienia ziemi są powiązane z większymi.

Szukając przyczyny trzęsień ziemi, naukowcy odkryli, że nie było żadnego wzorca w ich czasie, co wyklucza wpływ marsjańskiego księżyca Fobosa.

„Odkryliśmy, że te marsjańskie trzęsienia ziemi występowały często we wszystkich porach marsjańskiego dnia, podczas gdy trzęsienia ziemi na Marsie, które NASA wykryła i zgłosiła w przeszłości, wydają się mieć miejsce tylko w nocy, kiedy planeta jest spokojniejsza” – powiedział Tkalči.

Od czasu przybycia w listopadzie 2018 r. sonda InSight współpracowała z kilkoma misjami, które orbitują wokół Marsa i wędrują po powierzchni planety: w tym z łazikiem Curiosity

Od czasu przybycia w listopadzie 2018 r. sonda InSight współpracowała z kilkoma misjami, które orbitują wokół Marsa i wędrują po powierzchni planety: w tym z łazikiem Curiosity

Dlatego możemy postawić hipotezę, że ruch stopionej skały w płaszczu Marsa jest przyczyną tych 47 nowo odkrytych trzęsień ziemi pod regionem Cerberus Fosai.

Wcześniejsze badania w Cerberus Fossae wykazały już, że obszar ten był aktywny wulkanicznie przez ostatnie 10 milionów lat.

Tkalčić i Sun uważają, że jeśli Mars będzie bardziej aktywny wulkanicznie i sejsmicznie niż początkowo sądzono, zmieni to sposób, w jaki naukowcy postrzegają jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Tkalči powiedział, że trzęsienia ziemi na Marsie pośrednio pomagają nam zrozumieć, czy konwekcja zachodzi we wnętrzu planety, a jeśli taka konwekcja ma miejsce, a wydaje się, że jest to oparte na naszych wynikach, musi istnieć inny mechanizm, który zapobiega rozwojowi pola magnetycznego na Marsie.

READ  Większość „cichych” mutacji jest w rzeczywistości szkodliwa

Oczywiste jest, że „zrozumienie pola magnetycznego Marsa, tego, jak ewoluował i w którym momencie historii planety się zatrzymało, jest wyraźnie ważne dla przyszłych misji i ma kluczowe znaczenie, jeśli naukowcy mają kiedykolwiek nadzieję na ustanowienie ludzkiego życia na Marsie”.

Wyszukiwanie zostało opublikowane w Komunikacja przyrodnicza.

Jakie są 3 główne narzędzia INSIGHT?

Lądownik, który może ujawnić, jak powstała Ziemia: Lądownik InSight ma wylądować na Marsie 26 listopada

Lądownik, który może ujawnić, jak powstała Ziemia: Lądownik InSight ma wylądować na Marsie 26 listopada

Trzy główne instrumenty pozwalają lądownikowi InSight „zabrać bicie serca” Czerwonej Planety:

sejsmometr: Lądownik InSight z sejsmometrSEIS, który nasłuchuje pulsu Marsa.

Sejsmometr rejestruje fale, które przechodzą przez wewnętrzną strukturę planety.

Badanie fal sejsmicznych mówi nam, co może powodować fale.

Naukowcy uważają, że na Marsie winowajcami mogą być trzęsienia ziemi lub meteory uderzające w powierzchnię.

sonda ciepła: Sonda przepływu ciepła HP3 penetruje głębiej niż jakiekolwiek inne łopaty, wiertła lub sondy na Marsie przed nią.

Przyjrzy się, ile ciepła nadal płynie z Marsa.

Anteny radiowe: Mars kołysze się nieco jak Ziemia, gdy obraca się wokół własnej osi.

Aby to zbadać, dwie anteny radiowe, będące częścią instrumentu RISE, bardzo dokładnie śledzą lokalizację sondy.

Pomaga to naukowcom testować reakcje planety i mówi im, jak głęboka struktura wewnętrzna wpływa na ruch planety wokół Słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *