Minister spraw zagranicznych Chin, nie widziany od tygodni, jest nieobecny w ASEAN

11 lipca (Reuters) – Chiński minister spraw zagranicznych Chen Gang nie weźmie udziału w spotkaniu dyplomatycznym w Indonezji zgodnie z oczekiwaniami w tym tygodniu, podają źródła zaznajomione z tą sprawą, przedłużając niewyjaśnioną publiczną nieobecność, która trwała ponad dwa tygodnie.

Trzy źródła, które poprosiły o zachowanie anonimowości, ponieważ nie są upoważnione do rozmawiania z mediami, powiedziały, że zamiast tego starszy dyplomata Wang Yi będzie reprezentował Chiny na spotkaniach w Dżakarcie.

Ministrowie spraw zagranicznych Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) i Chin mają się spotkać w czwartek, przed piątkowym szczytem Azji Wschodniej i Forum Regionalnym ASEAN.

57-letni Chen przejął stanowisko ministra spraw zagranicznych od Wanga w grudniu i ostatni raz był widziany publicznie 25 czerwca w Pekinie po spotkaniu z urzędnikami ze Sri Lanki, Rosji i Wietnamu.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odpowiedziało na zapytanie o miejsce pobytu Chena.

Jego nieobecność nie przeszła niezauważona.

Rzecznik MSZ Wang Wenbin został zapytany w zeszły piątek o artykuł w amerykańskim serwisie politycznym Politico, w którym zacytowano spekulacje, że przyczyną nieobecności Chena mogą być problemy zdrowotne. Powiedział, że „nie słyszał” o raporcie.

Rzecznik UE powiedział, że Chen miał spotkać się z szefem unijnej polityki zagranicznej Josepem Borrellem w zeszłym tygodniu w Pekinie, ale spotkanie zostało przełożone po tym, jak Chiny powiedziały UE, że daty „nie są już możliwe”.

UE została poinformowana o opóźnieniu zaledwie dwa dni przed planowanym przybyciem Borrella na 5 lipca, zgodnie ze źródłem zaznajomionym z planami.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ma wziąć udział w spotkaniach w Dżakarcie w tym tygodniu, co stanowi kolejną okazję do rozmów z Chinami, podczas gdy Waszyngton stara się położyć podwaliny pod napięte stosunki między głównymi mocarstwami.

READ  Putin twierdzi, że wspierał wymianę więźniów z Nawalnym na kilka dni przed śmiercią

Blinken spotkał się z Chenem i Wang Yi w Pekinie w zeszłym miesiącu, podczas pierwszej wizyty sekretarza stanu USA w Chinach od pięciu lat.

Wang Yi, szef polityki zagranicznej Komunistycznej Partii Chin, plasuje się wyżej niż Chen, który jako szef polityki zagranicznej rządu zajmuje stanowisko ministra spraw zagranicznych.

Dodatkowe raporty autorstwa Yu Lun Tian w Pekinie, Karen Lima w Manili i Stanleya Widianto w Dżakarcie; Napisane przez Martina Beatty’ego i Johna Geddy’ego; Pod redakcją Roberta Purcella

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *