Prawie wszystkie klasyczne amerykańskie gry wideo są „zagrożone” • The Register

Wiele wydanych w USA gier, z którymi dorastaliśmy i które kochamy, jest wyczerpanych, co stanowi problem dla tych, którzy chcą zachować i kronikować przeszłość komputerową kraju.

Po kilku badaniach Fundacja Historii Gier Wideo opublikowała w tym tygodniu skończyłem 87 procent klasycznych gier wydanych w Ameryce jest „poważnie zagrożonych”. Stawką jest wczesna historia informatyki – nie wspominając o niektórych grach komputerowych – powiedział Phil Salvador, dyrektor biblioteki w fundacji. dziennik w poniedziałek.

Żeby było jasne: nie chodzi o to, że duży procent klasycznych gier jest po prostu nieosiągalny. Można je znaleźć na przykład w serwisie eBay, w sklepach z używanymi rzeczami, pirackich witrynach do pobierania lub wypożyczonych od znajomego. Prawie dziewięć na dziesięć osób, według History Foundation, nie zostało zwolnionych. W przeciwieństwie do stosów filmów, książek i innych mediów, nadal możesz je legalnie zdobyć, nawet jeśli mają dziesiątki lat.

Jeśli nie możesz zdobyć starej gry i nie chcesz uciekać się do piractwa, możesz udać się do księgarni, aby znaleźć tytuł — ale nawet wtedy nie możesz go wypożyczyć cyfrowo, tak jak w przypadku książek , filmy i dźwięk, również ze względu na amerykańskie prawo autorskie. Wyobrażamy sobie, że będziesz musiał zagrać w tytuł osobiście, jakby to był eksponat muzealny, a może nawet fizycznie go wypożyczyć. Lub znajdź prawdziwe muzeum z programem.

Powiedziano nam, że oznacza to, że wiele starszych gier wideo pozostaje w prywatnych kolekcjach, muzeach i bibliotekach, wymagając fizycznego dostępu. To nie jest dobre do wyszukiwania daty. Jedno z największych archiwów tytułów jest utrzymywane przez potężne Narodowe Muzeum Zabawek, założone przez zamożną filantropkę Margaret Woodbury Strong. To cenny zasób, ale jeśli chcesz zagłębić się w kolekcję, musisz pojechać do Rochester w stanie Nowy Jork.

„Nie opowiadamy się za gigantycznymi darmowymi cyfrowymi salonami gier” – powiedział nam Salvador. „Można to porównać do studiowania filmu — zrozumienia specyfiki tego medium”.

READ  Xbox sugeruje, że kupił Bethesdę, aby zakazać wyłączności na konsolę Starfield PS5

Sedno problemu stanowią ograniczenia wprowadzone przez amerykańską ustawę Digital Millennium Copyright Act (DMCA), która uniemożliwia cyfrowe wypożyczanie gier przez biblioteki i inne instytucje. Organy te mogą posiadać tytuły, aczkolwiek w przypadku gier na miejscu.

Fundacja zapewniła szeroką sieć oczywistości w swojej definicji „klasyki” i szczegółowo opisuje swoją metodologię Tutaj. On po prostu wierzy 13 proc Niektóre starsze gry opublikowane w Stanach Zjednoczonych są nadal legalnie drukowane i sprzedawane.

Nie jest to zbyt zaskakujące, powiedział Salvador, ponieważ firmy będą usuwać rzeczy z półek, gdy tylko staną się nieaktualne, chociaż pozostawienie tego siłom rynkowym może spowodować utratę ważnych artefaktów w historii komputerów.

Widać, że gamingowe stroje ponownie wypuszczają stare tytuły, czasami dostajemy oryginały, a czasem wersje zremasterowane lub zaktualizowane. I to jest świetne, chociaż wciąż pozostawia wiele materiału zamkniętego w kolekcjach, a decyzje o takich wznowieniach prawdopodobnie nie najlepiej pozostawić kierownictwu nastawionemu na zysk.

„Branża wykonuje dobrą robotę, promując niektóre starsze oprogramowanie, ale to mniej niż 20 procent gier” – dodał Salvador. „Nie chcę demonizować branży – to, co robią, jest rozsądne biznesowo – ale nie możemy na to liczyć w historii”.

Fundacja ma nadzieję, że US Copyright Office doda gry komputerowe do swojej listy produktów, które są zwolnione z ograniczeń w celach badawczych. Niestety, jak twierdzi fundacja, prawnicy z branży rozrywkowej argumentują, że firmy wykonują wystarczająco dobrą robotę, zachowując przestarzały kod – choć to badanie by temu zaprzeczyło.

Następna runda aktualizacji DMCA nastąpi w 2024 r. Na przestrzeni lat administracja USA złagodziła przepisy dotyczące praw autorskich w niektórych obszarach, w tym w kilku Małe ustępstwa do gier wideo. Być może w końcu nastąpi fundamentalna zmiana w zawodnikach. ®

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *