Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Rosja twierdzi, że zniszczyła systemy rakietowe S-300 przekazane Ukrainie przez kraj europejski”

Dym unosi się z lotniska Dnipro 10 kwietnia 2022 r.

Ronaldo w paski | Afp | Obrazy Getty

Rosja poinformowała w poniedziałek, że użyła pocisków manewrujących do zniszczenia systemów rakiet przeciwlotniczych S-300 dostarczonych przez niezidentyfikowaną Ukrainę.

Rosja wystrzeliła w niedzielę pociski manewrujące Kalibr w cztery wyrzutnie S-300 ukryte w hangarze lotniczym na obrzeżach ukraińskiego miasta Dnipro, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Rosja poinformowała, że ​​w ataku zostało rannych 25 ukraińskich żołnierzy.

– Reuters

Ukraina twierdzi, że w poniedziałek uzgodniono dziewięć korytarzy humanitarnych

Wicepremier Ukrainy Irina Verychuk poinformowała, że ​​w poniedziałek uzgodniono dziewięć korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludzi z oblężonych wschodnich regionów kraju.

Vereshuk powiedział, że planowane pasy obejmują pięć w obwodzie ługańskim, trzy w obwodzie zaporoskim i jeden w obwodzie donieckim.

– Sama Meredith

Zełenski mówi, że dziesiątki tysięcy zginęło w Mariupolu; Prawie 300 szpitali zostało zniszczonych

Zełenski powiedział południowokoreańskim prawodawcom, że na Ukrainie zniszczono prawie 300 szpitali.

Chung Seung Joon | AFP | Obrazy Getty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do prawodawców Korei Południowej, mówiąc parlamentowi tego kraju, że dziesiątki tysięcy ludzi zginęło prawdopodobnie w rosyjskim ataku na oblężone miasto portowe Mariupol.

„Chociaż Rosjanie nie powstrzymali ataku, chcieli to zrobić, aby Mariupol mógł służyć za przykład” – powiedział Zełenski, według jednego z tłumaczeń.

Oskarżył Rosję o atakowanie i niszczenie infrastruktury Ukrainy, w tym prawie 300 szpitali, i ostrzegł, że dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy jest gotowych do kolejnego ataku.

„Nie ma nadziei, że rosyjskie racjonalne myślenie zwycięży i ​​Rosja przestanie. Rosja może być tylko do tego zmuszona” – powiedział Zełenski.

– Sama Meredith

Niemcy widzą „ogromne oznaki” rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalina Barbock powiedziała, że ​​istnieją „ogromne oznaki” rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, dodając, że według Reutera konieczne jest zabezpieczenie wszystkich dowodów.

„Mamy ogromne oznaki zbrodni wojennych” – powiedział Barbock przed spotkaniem z europejskimi ministrami w Luksemburgu. „Ostatecznie sądy będą musiały podjąć decyzję, ale dla nas kluczowe jest zabezpieczenie wszystkich dowodów”.

„Jako niemiecki rząd federalny daliśmy już jasno do zrozumienia, że ​​nastąpi całkowite wycofanie paliw kopalnych, począwszy od węgla, następnie ropy naftowej i gazu, i aby można to było wspólnie wdrożyć w UE, potrzebujemy wspólny i skoordynowany plan stopniowego wycofywania paliw kopalnych, aby móc opuścić UE.

– Sama Meredith

Gubernator powiedział, że północno-wschodnie miasto Charków było świadkiem 66 ataków w ciągu ostatnich 24 godzin

To zdjęcie przedstawia częściowo zniszczony pięciopiętrowy budynek mieszkalny w ukraińskim mieście Charków 10 kwietnia 2022 r. podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Siergiej Bobok | Afp | Obrazy Getty

Szef administracji obwodu charkowskiego Ole Senegubow poinformował, że siły rosyjskie w ciągu 24 godzin przeprowadziły około 66 uderzeń na północno-wschodnie miasto i okoliczne punkty.

Senegubow powiedział, że w atakach zginęło 11 cywilów, w tym 7-letnie dziecko, a 14 osób zostało rannych. Dotknięte obszary to między innymi Saliwka, Piatiatki, Khuludna Hora, Besochun, Zolochev, Balaklia i Derhaczi.

CNBC nie było w stanie samodzielnie zweryfikować tego raportu.

„Jesteśmy świadkami działalności wrogich samolotów rozpoznawczych w regionie” – powiedział Senegubow za pośrednictwem Telegramu, zgodnie z tłumaczeniem.

– Sama Meredith

Ukraina ostrzega, że ​​rosyjska dezinformacja może zaatakować zachodnich prawodawców „Nie daj się nabrać”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba ostrzegł zachodnich prawodawców przed możliwością „masowej” rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej dotyczącej nałożenia sankcji i dostaw broni na Ukrainę.

„Rosja wie, że dostawy broni są niezbędne dla Ukrainy i mobilizuje wszelkie wysiłki, aby ją osłabić” – powiedział Kuleba na Twitterze.

„Moskwa zorganizowała masową kampanię medialną wymierzoną w zagraniczne media i polityków. Ich fabryka może wysyłać trolle spamowe e-maile i zagłuszać komentarze [disinformation] na Ukrainie. Nie zakochaj się w niej – powiedział Koleba.

– Sama Meredith

Francuski Societe Generale Bank wycofuje się z Rosji sprzedając udziały Rosbanku. skok akcji 5%

Francuskie Societe Generale ogłosiło plany wyjścia z Rosji.

Bloomberg | Bloomberg | Obrazy Getty

francuski bank Towarzystwo Generalne Zgodził się sprzedać swoje udziały w Rosbanku i firmach ubezpieczeniowych rosyjskiego pożyczkodawcy Interros Capital, firmie inwestycyjnej założonej przez rosyjskiego miliardera Władimira Potanina.

Wyjście banku z Rosji następuje po nasileniu się presji, by podążać za przykładem innych zachodnich firm po inwazji Kremla na Ukrainę.

Towarzystwo Generalne Powiedziała W oświadczeniu odpisałby 2 miliardy euro (2,1 miliarda dolarów) od wartości księgowej netto zbywanej działalności i wyjątkową pozycję bezgotówkową bez żadnego wpływu na współczynnik kapitałowy grupy 1,1 miliarda euro.

Akcje Societe Generale wzrosły o prawie 5% podczas porannych notowań w Londynie.

– Sama Meredith

Wielka Brytania obawia się, że Rosja może użyć amunicji fosforowej w oblężonym mieście Mariupol na Ukrainie

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjskie bombardowania nadal trwają w regionach Doniecka i Ługańska na Ukrainie, gdzie widziano siły ukraińskie „odpierające kilka ataków, które zniszczyły rosyjskie czołgi, pojazdy i sprzęt artyleryjski”.

Ministerstwo ostrzegło siły rosyjskie, że wcześniejsze użycie amunicji fosforowej w obwodzie donieckim „zwiększa możliwość ich przyszłego zatrudnienia w Mariupolu w miarę nasilania się walk o miasto”.

Stwierdzono również, że „ciągłe poleganie Rosji na bombach niekierowanych zmniejsza jej zdolność do rozróżniania, kiedy celować i przeprowadzać ataki, jednocześnie znacznie zwiększając ryzyko dalszych ofiar cywilnych”.

READ  Chiny unieważniły zasady kwarantanny zawarte w krytycznym naruszeniu reżimu zerowego covidu

– Sama Meredith

Wojna, aby obniżyć PKB Ukrainy o ponad 45%, prognozuje Bank Światowy

Kłosy pszenicy na polu w pobliżu wsi Hrybiny w obwodzie kijowskim, Ukraina, 17 lipca 2020 r.

Valentin Ogirenko | Reuters

Wynik gospodarczy Ukrainy prawdopodobnie skurczy się w tym roku o oszałamiające 45,1 procent, podał w niedzielę Bank Światowy w nowej ocenie ekonomicznych skutków wojny, ponieważ rosyjska inwazja spowodowała zamknięcie przedsiębiorstw, ograniczenie eksportu i zniszczenie zdolności produkcyjnych.

Bank Światowy przewidywał również, że PKB Rosji w 2022 r. spadnie o 11,2% z powodu nałożenia sankcji finansowych przez Stany Zjednoczone i ich zachodnich sojuszników na rosyjskie banki, przedsiębiorstwa państwowe i inne instytucje.

Oczekuje się, że region Europy Wschodniej Banku Światowego, który obejmuje Ukrainę, Białoruś i Mołdawię, wykaże w tym roku spadek PKB o 30,7% z powodu wstrząsów wojennych i zakłóceń w handlu.

Jeśli chodzi o Ukrainę, raport Banku Światowego szacuje, że ponad połowa firm w tym kraju jest zamknięta, podczas gdy inne pozostają otwarte i działają w znacznie mniejszym stopniu niż normalnie. Zamknięcie frachtu morskiego z Ukrainy odcięło około 90% eksportu zboża tego kraju i połowę całkowitego eksportu.

Reuters

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *