Największy na świecie statek wycieczkowy Icon of the Seas wypływa w rejs, budząc obawy dotyczące emisji metanu

Statek wycieczkowy Icon of the Seas został zbudowany do zasilania skroplonym gazem ziemnym

Nowy Jork:

Największy na świecie statek wycieczkowy wyruszy w swój dziewiczy rejs w sobotę, ale grupy ekologiczne obawiają się, że statek napędzany skroplonym gazem ziemnym – i inne gigantyczne statki wycieczkowe, które pójdą w jego ślady – będą wyciekać do atmosfery szkodliwy metan.

Statek Icon of the Seas należący do Royal Caribbean International wypływa z Miami i może pomieścić 8 000 pasażerów na 20 pokładach, wykorzystując rosnącą popularność rejsów.

Statek został zbudowany do zasilania skroplonym gazem ziemnym, który spala się czyściej niż tradycyjne paliwa żeglugowe, ale stwarza większe ryzyko emisji metanu. Organizacje zajmujące się ochroną środowiska twierdzą, że wyciek metanu z silników statku stwarza niedopuszczalne ryzyko klimatyczne ze względu na jego szkodliwe skutki krótkoterminowe.

„To krok w złym kierunku” – powiedział Brian Comer, dyrektor programu morskiego w Międzynarodowej Radzie ds. Czystego Transportu, zespole doradców ds. polityki ochrony środowiska.

„Szacujemy, że wykorzystanie LNG jako paliwa żeglugowego skutkuje emisją gazów cieplarnianych w całym cyklu życia o ponad 120% większą niż w przypadku morskiego oleju napędowego” – powiedział.

Jeśli chodzi o skutki globalnego ocieplenia, w ciągu dwudziestu lat metan stał się około 80 razy gorszy niż dwutlenek węgla, co sprawia, że ​​ograniczenie tych emisji jest niezbędne do ograniczenia globalnego ocieplenia.

Statki wycieczkowe takie jak Icon of the Seas korzystają z silników dwupaliwowych o niskim stopniu sprężania, które według ekspertów branżowych uwalniają metan do atmosfery podczas procesu spalania, co nazywa się „wysuwaniem się metanu”. Istnieją dwa inne silniki używane na masowcach i kontenerowcach, które emitują mniej metanu, ale są zbyt długie, aby zmieścić się na statku wycieczkowym.

READ  Musk grozi zerwaniem umowy z Twitterem, jeśli nie zostaną podane fałszywe dane konta

Royal Caribbean twierdzi, że jego nowy statek jest o 24% bardziej efektywny pod względem emisji dwutlenku węgla, niż wymaga tego światowy organ regulacyjny ds. żeglugi, Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO).

LNG emituje mniej gazów cieplarnianych niż olej opałowy o niskiej zawartości siarki (VLSFO), który napędza większość światowej floty żeglugowej, powiedział Steve Esau, dyrektor operacyjny Sea-LNG, organizacji wspierającej przemysł.

Silniki wycieczkowe przekształcają gaz ziemny w energię w cylindrze, gdzie „ważne jest, aby cały gaz ziemny został przekształcony w energię” – powiedział Juha Kitula, dyrektor ds. badań, rozwoju i inżynierii w firmie Wärtsilä, która opracowała silniki do statków wycieczkowych.

To, co nie zostało przetworzone, może podczas procesu spalania przedostać się do atmosfery – powiedział, dodając, że technologia silników na gaz ziemny firmy Wärtsilä emituje o 90% mniej metanu niż 20–30 lat temu.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2024 r. sfinansowanych przez ICCT i innych partnerów, silniki statków wycieczkowych emitują średnio 6,4% metanu. Międzynarodowa Organizacja Morska zakłada spadek metanu o 3,5%.

„Metan jest przedmiotem większej kontroli” – powiedziała Anna Barford, kanadyjska aktywistka zajmująca się żeglugą w organizacji non-profit Stand Earth, zauważając, że Międzynarodowa Organizacja Morska oświadczyła zeszłego lata, że ​​jej wysiłki na rzecz redukcji gazów cieplarnianych obejmują walkę z emisją metanu.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Lini Wycieczkowych spośród 54 statków zamówionych w okresie od stycznia 2024 r. do grudnia 2028 r. 63% ma być zasilanych LNG. Obecnie około 6% z 300 pływających statków wycieczkowych napędzanych jest LNG.

Nowsze statki wycieczkowe są projektowane do zasilania konwencjonalnym morskim olejem napędowym, skroplonym gazem ziemnym lub alternatywami, takimi jak bio LNG, które stanowią jedynie niewielką część zużycia paliwa w USA.

W miarę rozwoju rynku Royal Caribbean będzie korzystać z różnych rodzajów paliw, powiedział Nick Rose, wiceprezes firmy ds. środowiska, spraw społecznych i zarządzania.

READ  Akcje spadły, a dolar rósł, gdy rosły obawy przed twardym lądowaniem

„LNG jest częścią naszej aktualnej strategii” – powiedział.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *