Załoga tankowca stara się opanować pożar po ataku rakietowym Houthi

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Członkowie załogi walczyli z pożarem na statku Marlin Luanda w sobotę, 18 godzin po trafieniu tankowca rakietą Houthi w Zatoce Adeńskiej.

Pożar na statku był najbardziej niszczycielskim z ponad 30 ataków Houthi na statki handlowe w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Statek przewoził rafinowane produkty naftowe wyprodukowane w Rosji na zlecenie handlarza towarowego Trafigura.

– powiedziała Trafigura w sobotę Na pokładzie 250-metrowego statku nie było osób rannych ani ofiar śmiertelnych.

Dodał jednak: „Załogi w dalszym ciągu pracują nad ugaszeniem pożaru w jednym ze zbiorników ładunkowych statku, wspierane przez statki wojskowe. Bezpieczeństwo pracowników jest naszym najwyższym priorytetem.

Poprzednie ataki Houthi, które uderzały głównie w kontenerowce lub statki przewożące suchy ładunek, spowodowały minimalne szkody, a wszelkie pożary szybko ugaszono. Atak prawdopodobnie skłoni większą liczbę armatorów do unikania południowego Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej.

Arsenio Dominguez, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej Organizacji Narodów Zjednoczonych, napisał w serwisie społecznościowym X: „Zdecydowanie potępiam atak na tankowiec Marlin Luanda, który zagraża życiu marynarzy i budzi strach przed szkodami dla środowiska”.

Pocisk, który trafił w tankowiec, był pierwszym, który trafił w statek handlowy od czasu, gdy Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły w poniedziałek drugą serię ataków na bojowników. Houthi siali spustoszenie w handlu światowym, obierając za cel kluczową trasę wyjścia z Kanału Sueskiego.

Wcześniej w piątek Huti wystrzelili przeciwokrętowy pocisk balistyczny w stronę USS Carney, okrętu marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych w Zatoce Adeńskiej. Centralne Dowództwo USA poinformowało, że rakieta Carney została pomyślnie zestrzelona.

Według Centralnego Dowództwa USA siły amerykańskie rozpoczęły w sobotę atak na rakietę przeciwokrętową Houthi, która przygotowywała się do wystrzelenia.

Rzecznik Houthi Yahya Saari powiedział, że celem grupy był Marlin Luanda, który opisał jako „brytyjski tankowiec”. Choć statek był obsługiwany przez singapurską firmę Trafigura, jego zarejestrowanym właścicielem była firma Oceanics Services z siedzibą w Londynie.

READ  Canelo Alvarez kończy trylogię z Giennadijem Gołowkinem jednogłośną decyzją zwycięstwa

Trafigura oświadczyła, że ​​przewozi produkt naftowy zwany benzyną „pochodzenia rosyjskiego”, który według niej został zakupiony poniżej górnego pułapu cen ropy naftowej ustalonego przez międzynarodowe sankcje.

Huti twierdzą, że działają w ramach solidarności z Palestyńczykami w Gazie po tym, jak Izrael wypowiedział wojnę grupie bojowników Hamas, która 7 października zaatakowała Izrael.

Jemeńscy rebelianci początkowo twierdzili, że ich celem są wyłącznie statki płynące do Izraela, chociaż wiele ofiar nie miało widocznych powiązań z państwem żydowskim.

Huti rozszerzyli swoją listę celów o statki powiązane z USA i Wielką Brytanią. Wielu dyrektorów branży żeglugowej uważało, że w oparciu o obietnicę Houthi, że nie będą atakować statków rosyjskich i chińskich, statki przewożące ładunki zmierzające do Rosji lub Chin będą objęte pewnym stopniem ochrony.

Według grupy usług spedycyjnych Clarksons, liczba przypływów kontenerowców do regionu w ostatnich tygodniach spadła o 90 procent od początku listopada.

Większość wybiera długą trasę wokół Przylądka Dobrej Nadziei, co znacznie wydłuża czas i koszty podróży.

W środę Houthi wystrzelili co najmniej trzy rakiety w stronę dwóch kontenerowców pływających pod banderą USA, Maersk Detroit i Maersk Chesapeake, przepływających przez Bab-el-Mandeb u ujścia Morza Czerwonego.

Statki te, będące częścią floty składającej się z 20 statków pod amerykańską banderą, które przewoziły prawie wyłącznie ładunki rządu USA, towarzyszyły USS Gravely. Okręt amerykańskiej marynarki wojennej zestrzelił dwa pociski, a kolejny wpadł do morza.

Maersk, druga co do wielkości linia transportu kontenerowego na świecie, oświadczyła, że ​​nie będzie wysyłać przez ten obszar swojej floty pływającej pod amerykańską banderą. Od grudnia przez Przylądek Dobrej Nadziei przepływają przez Przylądek Dobrej Nadziei inne statki Kopenhagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *