Nalot amerykańskich komandosów w Syrii wymierzony w starszych dżihadystów

Region Atmeh, niegdyś wiejski zaścianek i przemytnicze miasto, rósł w populacji podczas wojny, gdy duże obozy powstały, by pomieścić przesiedlonych Syryjczyków. Analitycy twierdzą, że dżihadyści ukrywają się wśród ludzi w obozach.

Prowincja Idlib jest domem dla wielu brutalnych islamskich grup ekstremistycznych, kierowanych przez Hayat Tahrir al-Sham, były Front Nusra związany z Al-Kaidą. Syryjskie siły zbrojne zaatakowały grupę przy wsparciu irańskich i rosyjskich bandytów. Inną kluczową grupą jest Huras al-Din, filia Kaidy.

Huras al-Din powstał na początku 2018 roku po tym, jak kilka frakcji oddzieliło się od Frontu Nusra, który publicznie uciekł z Al-Kaidy. Huras al-Din jest następcą grupy Corazon, małej, ale niebezpiecznej organizacji twardogłowych wyższych rangą agentów Kaidy, która została wysłana do Syrii przez przywódcę Kaidy Aymana al-Zawahiriego w celu planowania ataków na narody zachodnie.

Prowincja była miejscem amerykańskich nalotów w ostatnich miesiącach, ale operacje w północno-wschodniej Syrii przebiegały wolniej niż ataki koalicji kierowane przez USA na resztę Państwa Islamskiego.

Na początku grudnia amerykański dron MQ-9 Reaper zaatakował podejrzanego starszego przywódcę i planistę Kaidy w Idlib. Jednak wstępny przegląd ataku wskazywał, że pocisk drona uderzył przywódcę Kaidy na motocyklu i syryjską rodzinę w samochodzie w pobliżu motocykla.

Lider Koita zabity; Członkowie rodziny syryjskiej zostali ranni.

Rozpoczął śledztwo w sprawie ataku Centralnego Dowództwa Armii; Jego wyniki nie zostały jeszcze upublicznione.

Dwa miesiące wcześniej, w październiku, MQ-9 przeprowadził nalot na północno-zachodnią Syrię. Urzędnicy armii powiedzieli Zginął Abdul Hameed al-Mader, starszy przywódca Kaidy.

Również 20 września amerykańscy urzędnicy wojskowi powiedzieli, że przywódca Kaidy Salim Abu Ahmed zginął podczas amerykańskiego nalotu w pobliżu Idlib.

Raportowanie wniesione Falih Hasan |Muhammad Najdat Hadoor, Asma Al-Omar, Hwaida Czad i Evan Hill.

READ  Świat brzmi jak 2022, bo wariant Omigron reprezentuje plany sylwestrowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *