NASA idzie bez lustra: aparat Nikon Z9 znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

NASA/Roskosmos

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) została wyposażona w szeroką gamę aparatów Nikon Z9, ponieważ astronauci przygotowują się do ostatecznego wycofania z użytku lustrzanek cyfrowych Nikon, które od lat służą jako główne systemy na orbicie.

Firma Nikon twierdzi, że 13 aparatów Nikon Z9, 15 adapterów FTZ II i ponad 15 obiektywów Nikkor Z (w tym superteleobiektywy i obiektywy makro) zostało wystrzelonych na Międzynarodową Stację Kosmiczną w styczniu na pokładzie 20. misji Commercial Resupply Services firmy Northrop Grumman dla NASA. Statek towarowy Cygnus, umieszczony na rakiecie SpaceX Falcon 9, wystartował z kompleksu Space Launch Complex 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral 30 stycznia 2024 r.

Japoński producent aparatów fotograficznych uważa to za przełomowe osiągnięcie serii Nikon Z, ponieważ będzie to pierwszy bezlusterkowy aparat Nikon używany przez załogę stacji kosmicznej. Aparaty te zastępują istniejącą na pokładzie ISS lustrzankę jednoobiektywową Nikon D6 i D5 (model D5 „służy” nad Ziemią od 2017 r.).

Nikon w kosmosie
Pierwszy krok NASA w kierunku w pełni cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych był możliwy dzięki aparatowi Nikon NASA D2XS, którego użyto podczas misji Discovery promu kosmicznego i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2007 roku. | Nikona

Od czasu misji Apollo 15 ponad 50 lat temu NASA używa aparatów i obiektywów firmy Nikon do eksploracji kosmosu podczas różnych misji i promów kosmicznych. Począwszy od 1999 r. aparaty Nikon F5 i obiektywy Nikkor są używane na pokładzie orbitującego laboratorium do wspomagania badań naukowych i konserwacji, a także pomagania astronautom w wykonywaniu kultowych zdjęć Ziemi, nieba i nie tylko. Sprzęt używany jest wewnątrz stacji kosmicznej, ale także w ciągłej próżni kosmicznej w specjalnym „kocu” opracowanym przez NASA. W 2008 roku NASA otrzymała cyfrową lustrzankę D2XS, a w 2013 roku załodze stacji kosmicznej dostarczono 38 cyfrowych lustrzanek jednoobiektywowych Nikon D4 i 64 obiektywy Nikkor.

Należy zauważyć, że aparaty kręcone w kosmosie nie mają długiego okresu przydatności do spożycia. Jak wyjaśnił astronauta Don Pettit Petapiksel W ubiegłym roku czujniki zostały zbombardowane „promieniami kosmicznymi”, co spowodowało ich uszkodzenie, co zapewniło im okres przydatności do spożycia wynoszący około sześciu miesięcy. Dlatego też wprowadzone na rynek w zeszłym miesiącu aparaty Nikon Z9 prawdopodobnie tego lata zostaną zastąpione inną serią.

READ  Apple wreszcie planuje wypuścić aplikację kalkulatora na iPada jeszcze w tym roku
Kopuła Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
NASA

Jak wspomniano również w tym artykule, firma Nikon tworzy niestandardowe oprogramowanie sprzętowe do kamer kosmicznych, zaprojektowane z myślą o lepszej obsłudze astronautów. Obejmuje to rozszerzenie zakresu redukcji szumów na dłuższe czasy otwarcia migawki, aby uwzględnić ciągłe bombardowanie promieniowaniem kosmicznym, na które narażona jest załoga i sprzęt wokół stacji kosmicznej. Dodatkowe zmiany wprowadzono w kolejności nazewnictwa plików, a także w domyślnych ustawieniach i elementach sterujących, które zostały zoptymalizowane do użytku na pokładzie orbitującego laboratorium oraz po umieszczeniu w osłonie ochronnej na potrzeby misji zewnętrznych. Zmiany wprowadzono także w FTP i protokole przesyłania w aparacie, aby uprościć pracę astronauty, zwiększyć wydajność i zmniejszyć zużycie energii podczas przesyłania zdjęć z kosmosu na Ziemię. Więcej informacji na temat tego procesu można przeczytać na stronie PetapikselPoprzednie relacje.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
NASA

„Nikon mocno wierzy w misję NASA polegającą na eksploracji kosmosu i pionierskich badaniach, dlatego będziemy w dalszym ciągu ściśle współpracować z agencją kosmiczną, aby zapewnić jej odpowiednie wyposażenie” – mówi Naoki Onozato, prezes i dyrektor generalny Nikon Inc. „Odważna załoga musi znosić trudy eksploracji kosmosu, ale chcemy pomóc jej upewnić się, że nie będzie musiała martwić się o sprzęt fotograficzny”.

NASA współpracuje z firmą Nikon od długiego czasu, począwszy od 1971 r., kiedy użyto niestandardowego aparatu Nikon Photomic FTN w misji Apollo 15. W 2017 r. NASA zamówiła partię 53 lustrzanek cyfrowych Nikon D5 dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Idąc dalej, spodziewaj się, że będzie to Z9 – przynajmniej do czasu, gdy Nikon stworzy nowy okręt flagowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *