Naukowcy twierdzą, że wieloryby mogą odgrywać ważną, ale pomijaną rolę w walce z kryzysem klimatycznymCNN

Największe wieloryby na świecie to coś więcej niż niesamowite stworzenia. Prawie jak plik OceanNaukowcy stwierdzili, że wieloryby mogą pomóc uratować ludzkość przed przyspieszającym kryzysem klimatycznym poprzez sekwestrację i magazynowanie emisji dwutlenku węgla, które ocieplają planetę.

W artykule opublikowanym w czwartek w Journal of Trends in Ecology and EvolutionBadacze klimatu sugerują, że wieloryby są ważne, ale często pomijane. wyciek węgla. Sam rozmiar tych ssaków morskich, które mogą osiągnąć 150 ton, oznacza, że ​​mogą one skuteczniej magazynować węgiel niż mniejsze zwierzęta.

A ponieważ wieloryby żyją dłużej niż większość zwierząt, niektóre ponad 100 lat, w gazecie napisano, że mogą być „jednym z największych stabilnych zbiorników węgla” w oceanie. Nawet po śmierci zwłoki wielorybów schodzą do najgłębszych części morza i osiadają na dnie morskim, zatrzymując węgiel, który zmagazynowali w swoich mocnych, bogatych w białko ciałach.

Pośrednim sposobem, w jaki wieloryby mogą być krytycznymi magazynami węgla, są ich odchody. Odchody wielorybów są bogate w składniki odżywcze, które mogą być wchłaniane przez fitoplankton – maleńkie organizmy pochłaniające dwutlenek węgla podczas wzrostu. Kiedy umierają, fitoplankton również opada na dno morskie, zabierając małe kawałki węgla z ich martwych ciał.

Sekwestracja węgla pomaga łagodzić zmiany klimatu, ponieważ pochłania węgiel, który w przeciwnym razie miałby miejsce Ocieplenie planety gdzie indziej przez setki, jeśli nie tysiące lat.

Jednak wieloryby są zagrożone, z Sześć z 13 gatunków wielorybów jest dużych Jest klasyfikowany jako zagrożony lub wrażliwy ze względu na zagrożenia, w tym wielorybnictwo przemysłowe, które zmniejszyło biomasę wielorybów o 81%, a także zaplątanie się w sprzęt myśliwski, zmiany klimatyczne w dostępności zdobyczy, zanieczyszczenie hałasem i inne.

Heidi Pearson, główna autorka i badaczka z University of Alaska Southeast, powiedziała, że ​​badania pokazują, że ochrona wielorybów przynosi podwójną korzyść – pomaga w wytępieniu wielorybów. Kryzys różnorodności biologicznej Podobnie jak zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka.

READ  Co powoduje dziwny zielony błysk o zachodzie i wschodzie słońca na Ziemi?

Artykuł zawiera wszystkie dostępne badania dotyczące tego, w jaki sposób wieloryby służą jako ważne pochłaniacze dwutlenku węgla. Wraz z rosnącą potrzebą rozwiązań opartych na przyrodzie, takich jak sadzenie drzew, aby pomóc rozwiązać kryzys klimatyczny, Pearson powiedział, że ważne jest zrozumienie zdolności wielorybów do sekwestracji węgla.

„Możesz myśleć o ochronie wielorybów jako o strategii niskiego ryzyka i niskich wyrzutów sumienia, ponieważ tak naprawdę nie ma żadnych minusów” – powiedział Pearson CNN. „A co, jeśli będziemy go chronić i czerpać korzyści z ekosystemu oprócz węgla?” Powiedziała, że ​​nie ma żadnego ryzyka dla tej strategii w porównaniu z drogimi, nieprzetestowanymi rozwiązaniami do wychwytywania i sekwestracji dwutlenku węgla, takimi jak Inżynieria geologiczna. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań i analiz dotyczących wkładu wielorybów w magazynowanie dwutlenku węgla.

W 2019 roku ekonomiści z Międzynarodowego Funduszu Walutowego podjęli próbę ilościowego określenia korzyści ekonomicznych płynących z wielorybów. The Pierwsza taka analiza Przyjrzał się cenie rynkowej dwutlenku węgla, a następnie obliczył całkowitą wartość pieniężną wieloryba na podstawie ilości wychwytywanego przez niego węgla, a także innych korzyści ekonomicznych, takich jak ekoturystyka. Średnia wartość Wielkiego Wieloryba została oszacowana na dwa miliony dolarów.

Jednak nadal istnieją znaczne luki w wiedzy, aby w pełni określić, w jaki sposób węgiel wielorybniczy może być wykorzystany w polityce łagodzenia zmiany klimatu. Asha de Vos, biolog morski i założyciel Autentyczny Powiedział, że na Sri Lance ważne jest, aby uznać, że wieloryby mają „więcej do zaoferowania niż piękno i urok”, a ich ochrona jest kluczem do prawidłowo funkcjonującego ekosystemu oceanicznego.

„Ale, jak sugerują autorzy, nie powinniśmy przeceniać roli wielorybów w tych przestrzeniach, ponieważ nie mamy wystarczających badań” – powiedział CNN de Vos, który nie był zaangażowany w badania. „Zasadniczo wieloryby same nie uratują naszych oceanów ani naszej planety, ale prawdopodobnie odgrywają rolę w większym systemie”.

READ  Naukowcy odkryli największy krater na Ziemi 100 000 lat temu

Podczas gdy Pearson kontynuuje badania nad węglem wielorybów na Alasce, szczególnie zagłębiając się w pośrednie ścieżki, w których wieloryby mogą być pochłaniaczami dwutlenku węgla, powiedziała, że ​​ma nadzieję, że obecny artykuł skłoni decydentów do rozważenia wielorybów jako ważnej części strategii łagodzenia zmian klimatycznych.

To kolejna warstwa łącząca kryzys różnorodności biologicznej z kryzysem klimatycznym – ale na razie Pearson powiedziała, że ​​ona i jej zespół powrócą w teren, aby w pełni oszacować wpływ węgla na wieloryby.

„Wieloryby nie są srebrną kulą do uratowania planety; to tylko jedna mała rzecz, którą możemy zrobić pośród wielu innych rzeczy, które musimy zrobić dla zmiany klimatu” – powiedział Pearson. „Musimy tylko opowiedzieć naukową historię”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *