Netanjahu ujawnia plan na przyszłość Gazy w epoce post-Hamasu

Ronena Zvuluna/Reuters

Izraelski premier Benjamin Netanjahu przemawia na Konferencji Przewodniczących głównych amerykańskich organizacji żydowskich w związku z trwającym konfliktem między Izraelem a palestyńską grupą islamistyczną Hamas, 18 lutego w Jerozolimie.

Notatka redaktora: Wersja tej historii ukazuje się w biuletynie CNN na temat Bliskiego Wschodu, ukazującym się trzy razy w tygodniu najciekawszymi historiami w regionie. Rejestracja tutaj.


Jerozolima
CNN

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ujawnił plan tego projektu Gaza Przyszłość po Hamasie, obejmująca „całkowitą demilitaryzację” enklawy i zamknięcie Strefy Gazy Południowa granica z Egiptema także reformę administracji cywilnej i systemów edukacji w Gazie.

CNN uzyskało kopię planu, który Netanjahu przedstawił członkom izraelskiego gabinetu bezpieczeństwa w czwartkowy wieczór. Kancelaria Premiera powiedziała CNN, że raport został rozpowszechniony jako podstawa do dyskusji w ramach przygotowań do dalszych rozmów i pojawia się po tym, jak Netanjahu spotykał się z tygodniami krytyki za brak konkretnego planu dla powojennej Strefy Gazy.

Plan powstał po tym, jak Izrael wysłał w piątek do Paryża zespół negocjacyjny pod przewodnictwem dyrektora Mossadu Davida Barnei, aby kontynuował rozmowy na temat możliwego zawieszenia broni i zawieszenia broni. Umowa o uwolnienie zakładników Mogłoby to położyć kres trwającej od czterech miesięcy wojnie.

Według Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy od początku wojny w Strefie Gazy zginęło ponad 29 000 osób. Według izraelskich władz w ataku Hamasu, który miał miejsce 7 października, zginęło 1200 osób w Izraelu.

W dokumencie określono szereg zasad, począwszy od zmian na poziomie bezpieczeństwa i cywilnym, a skończywszy na długoterminowych planach dotyczących tego, kto będzie rządził regionem.

Jeśli chodzi o akta bezpieczeństwa, przewidywany plan obejmuje zamknięcie przez Izrael południowej granicy Gazy z Egiptem, co daje Izraelowi pełną kontrolę nad wjazdem i wyjazdem ze Strefy Gazy. Obecnie Egipt kontroluje dostęp do i z południowej granicy Gazy przez przejście w Rafah.

READ  „Otwarte kłamstwo”: Indie zaprzeczają groźbie zamknięcia Twittera

Plan Netanjahu przewiduje, że Izrael będzie współpracował „w miarę możliwości” z Egiptem, w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Nie jest jasne, czy Izrael uzyskał zgodę Egiptu na ten element planu lub jakąkolwiek jego część. Jednak izraelski urzędnik powiedział CNN, że plan jest „zgodny” z planem Stanów Zjednoczonych.

Nie było natychmiastowej oficjalnej reakcji Stanów Zjednoczonych na tę propozycję.

Plan potwierdza, jak powiedział wcześniej Netanjahu, że „Izrael będzie sprawował kontrolę bezpieczeństwa nad całym obszarem na zachód od Jordanii”, który obejmuje cały Zachodni Brzeg i Izrael, oprócz Gazy.

Palestyńczycy od dawna dążyli do ustanowienia niepodległego państwa na okupowanym Zachodnim Brzegu, Wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy.

Plan przewiduje, że Izrael będzie odpowiedzialny za „dochodzenie i nadzorowanie” demilitaryzacji Strefy, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to wymagane do utrzymania porządku publicznego.

Yahya Hassouna/AFP/Getty Images

Widok z lotu ptaka na budynki zniszczone przez izraelskie naloty w obozie dla uchodźców palestyńskich Jabalia w mieście Gaza w Strefie Gazy 11 października.

Na szczeblu cywilnym Netanjahu szczegółowo opisuje kompleksową przebudowę administracji cywilnej i systemów edukacji w Gazie, w tym widoczne ograniczenie finansowania z Kataru do Gazy – na co zdecydował się poprzedni rząd Netanjahu. Zatwierdzone i ułatwione.

Plan mówi, że lokalne podmioty prowadzące służbę cywilną „nie będą powiązane z krajami lub podmiotami wspierającymi terroryzm ani nie będą otrzymywać od nich funduszy”.

Chociaż prawdopodobnie odnosi się to do Kataru, nie jest jasne, czy odnosiłoby się to również do Autonomii Palestyńskiej, która według Stanów Zjednoczonych powinna w przyszłości kierować odnowioną wersją Gazy.

Plan Netanjahu wzywa także do „deradykalizacji” systemu edukacji, który Izrael i jego sojusznicy od dawna oskarżają o szerzenie antysemityzmu i nienawiści do Izraela.

W planie powtarza się, że Izrael będzie pracował nad zamknięciem UNRWA, głównej agencji ONZ wspierającej uchodźców palestyńskich, i zastąpieniem jej „odpowiedzialnymi międzynarodowymi agencjami pomocowymi”.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę

Izrael oskarża kilkunastu pracowników UNRWA o bezpośredni udział w ataku Hamasu z 7 października. Agencja zatrudnia w Gazie około 13 000 osób.

Na koniec w planie ponownie podkreślono nacisk Izraela, że ​​społeczność międzynarodowa nie będzie go do tego zmuszać Uznanie państwa palestyńskiegoIstnieje możliwość, że Wielka Brytania i prezydent USA Joe Biden zaczęli pływać.

Plan Netanjahu stwierdzał, że „Izrael kategorycznie odrzuca międzynarodowe dyktaty dotyczące trwałego porozumienia z Palestyńczykami”, podkreślając, że uznanie państwa palestyńskiego obecnie byłoby „wielką nagrodą za bezprecedensowy terroryzm”.

Główne partie sprzeciwiają się wielu propozycjom. Sekretarz stanu USA Antony Blinken już to zrobił gorszący Idea strefy buforowej. Egipt ma gorszący Sugestia, że ​​Izrael mógłby kontrolować swoją granicę z Gazą. Zjednoczone Emiraty Arabskie stwierdziły, że bez jasnego planu działania prowadzącego do ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego – co wykluczył Netanjahu – nie pomoże. Zapłacenie rachunku za odbudowę Gazy.

Zobowiązanie Netanjahu do zlikwidowania UNRWA, agencji pomocowej ONZ dostarczającej Gazie większość pomocy międzynarodowej, było trudne do zrealizowania jeszcze przed 7 października. Teraz, gdy Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że ​​prawie cała ludność Gazy jest zagrożona…Nieuchronny głód„Zadanie będzie ogromne.

W planie nie ma wzmianki o Autonomii Palestyńskiej, która administruje częściami okupowanego Zachodniego Brzegu. Netanjahu wcześniej odrzucił sugestię, że mógłby przejąć kontrolę nad Gazą. Nie jest jasne, czy zaakceptowałby teraz odtworzoną wersję władzy – i wcale nie jest jasne, czy zaakceptowaliby ją Palestyńczycy, z których znacznie więcej głosowało na Hamas w wyborach w 2006 roku.

Na razie priorytetem Netanjahu pozostaje zniszczenie Hamasu i powrót ponad stu zakładników, którzy zostali porwani 7 października i przebywają w Gazie. Przywrócenie rozmów w sprawie zakładników na właściwe tory to główny cel delegacji wysokiego szczebla wysłanej w piątek do Paryża przez Netanjahu. Stany Zjednoczone i inne kraje mają nadzieję, że porozumienie temu zapobiegnie Operacja naziemna w Rafah Może to zwiększyć liczbę ofiar śmiertelnych w Gazie do ponad 30 000.

READ  Angry China przeprowadza więcej ćwiczeń w pobliżu Tajwanu podczas wizyty amerykańskich prawodawców

Większość obserwatorów uważa, że ​​po zakończeniu wojny wybory w Izraelu staną się nieuniknione i tak jest w przypadku Netanjahu i jego sojuszników. I spodziewał się Przegrać. Nie jest jednak wcale jasne, czy inny przywódca – członek gabinetu wojennego i były przywódca opozycji Benny Gantz jest określany jako faworyt – miałby inną wizję Gazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *