- autor, Peggy Morton
- magazyn, Korespondent polityczny
-
Nigel Farage był krytykowany za sugestie, że Zachód „sprowokował” rosyjską inwazję na Ukrainę poprzez rozszerzenie sojuszu wojskowego UE i NATO na wschód.
Reformatorski przywódca Wielkiej Brytanii powiedział BBC, że wojna „zdecydowanie” była winą prezydenta Władimira Putina.
Powiedział jednak, że rozszerzenie Unii Europejskiej i NATO dało Rosjanom „powód”, aby powiedzieć, że „znowu po nas przyjdą”.
Były sekretarz obrony konserwatystów Ben Wallace, który nie kandydował w wyborach, powiedział programowi BBC Radio 4 Today, że pan Farage był „jak wojna w pubie, podczas której wszyscy spotkaliśmy się na końcu baru”.
Konserwatywny sekretarz spraw wewnętrznych James Wisely powiedział, że Farage powtórzył „złe uzasadnienie” wojny przez Putina, a Partia Pracy określiła go jako „niezdolnego” do pełnienia jakiegokolwiek urzędu politycznego.
Były przywódca UKIP powiedział później, że jest jedną z „nielicznych osób”, które „konsekwentnie i uczciwie” wypowiadają się w tej kwestii.
„Powiedziałem, że nie lubię go jako osoby, ale podziwiałem go jako dyrektora politycznego, ponieważ potrafił kontrolować swoje podejście do Rosji” – powiedział Farage.
Farage powiedział, że od lat 90. XX w. opowiadał się za tym, że sojusz wojskowy NATO i „coraz wschodnia ekspansja” UE dadzą prezydentowi Putinowi „wymówkę”. [give to] Jego Rosjanie powiedzą, że znowu po nas przychodzą i idą na wojnę.
Dodał: „Sprowokowaliśmy tę wojnę. Oczywiście, że tak [President Putin’s] Zło.”
Wallace, który nadzorował reakcję Wielkiej Brytanii na rosyjską inwazję na Ukrainę w 2022 r., powiedział, że Farage był „jak wojna pubowa, którą wszyscy przeżyliśmy pod koniec baru”. problemy.
Powiedział także, że reformistyczny przywódca Wielkiej Brytanii „konsekwentnie się mylił” w tej kwestii: „Putin tak naprawdę nie najechał Ukrainy z powodu rozszerzenia NATO”.
Wallace zauważył, że w liczącym 7 000 słów eseju napisanym przez rosyjskiego przywódcę przed rozpoczęciem inwazji – który był postrzegany jako przedstawiający uzasadnienie rozpoczęcia wojny – wspomniano o NATO tylko w jednym akapicie.
Rzecznik obrony Partii Pracy, John Healy, powiedział, że komentarze Farage’a czynią go „niezdolnym do sprawowania jakiegokolwiek urzędu politycznego w naszym kraju, nie mówiąc już o przewodzeniu radykalnej partii w parlamencie”.
Były sekretarz generalny NATO Lord Robertson oskarżył Farage’a o bycie „kremlowską papugą” i „tworzenie nowych pretekstów do brutalnych, niesprowokowanych ataków”.
W wywiadzie reformistyczny przywódca Wielkiej Brytanii Lord Robertson przyznał, że przyczyną wojny było rozszerzenie Unii Europejskiej.
„Powiedzieć, że sprowokowaliśmy Rosję, to jakby powiedzieć, że jeśli kupisz alarm antywłamaniowy, w jakiś sposób sprowokujesz włamywaczy” – Lord Robertson powiedział „The World Tonight” w Radio 4.
Po wyemitowaniu w piątek wywiadu Farage powiedział w X (dawniej na Twitterze), że jest „jedną z niewielu osób, które są konsekwentne i uczciwe w kwestii wojny z Rosją”.
Wraz z nowym oświadczeniem nagrał ponownie przemówienie do Parlamentu Europejskiego z 2014 roku, w którym wzywał Zachód do „zaprzestania prowadzenia wojny z Putinem”.
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. Nastąpiło to po aneksji Krymu i Donbasu w 2014 r.
Jednak po inwazji rosyjskiej kraj złożył wniosek o przyłączenie do obu obozów.
NATO zostało utworzone w 1949 roku przez 12 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Kanadę i Francję.
Po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r. dołączyło do niego kilka krajów Europy Wschodniej, w tym Węgry, Polska i Estonia.
Unia Europejska rozszerzyła się od lat 90. XX wieku, a w 2004 r. dołączyło do niej kilka krajów Europy Wschodniej.
W wywiadzie Farage oskarżył także konserwatystów o niezrealizowanie Brexitu.
Jako lider UKIP był kluczową postacią w kampanii na rzecz opuszczenia UE.
Chociaż kwestia ta zdominowała wybory powszechne w 2019 r., Boris Johnson prowadził kampanię pod hasłem „Dokonaj Brexitu” i nie zajmowało ono ważnego miejsca w obecnej kampanii.
Zapytany, czy podtrzymuje swoje wcześniejsze twierdzenie, że Brexit był porażką, Farage odpowiedział: „Nie, to nie jest porażka, ale nie udało nam się tego osiągnąć.
„To nie może być porażka. Wyszliśmy z UE. Mamy samorząd”.
Dodał jednak: „Brexit zawiódł tych, którzy za nim głosowali, wierząc, że ograniczy imigrację”.
Migracja netto – różnica między liczbą osób przybywających do Wielkiej Brytanii a liczbą ją opuszczającą – gwałtownie wzrosła od czasu opuszczenia UE przez Wielką Brytanię w 2021 r.
Jest on prowadzony przez obywateli spoza UE przybywających do Wielkiej Brytanii.
Saldo migracji osiągnęło rekordowy poziom w 2022 r., po czym w roku kolejnym nieznacznie spadło.
Naciskany, czy obwinia innych, Farage powiedział: „Gdyby mi powierzyć władzę, sytuacja byłaby zupełnie inna. Oczywiście, że tego nie zrobili.
„Konserwatyści nigdy nie wierzyli w brexit… uznali go za szansę polityczną i nie udało im się jej zrealizować”.
Farage spotkał się także z pytaniami dotyczącymi jego stanowiska w sprawie zmian klimatycznych i tego, czy wierzy, że nie jest to w rzeczywistości „kryzys”.
„Myślę, że od końca lat 80. narosło wokół tej sprawy trochę szumu i prawdopodobnie został on błędnie poprowadzony” – powiedział.
„Zawsze mówimy raczej o strachu niż o rozwiązaniach”.
Dodał: „Więcej czasu spędzamy na myśleniu o problemie, niż na praktycznym i logicznym myśleniu o tym, co możemy zrobić”.
Farage nazwał politykę zerowej wartości netto Partii Pracy i Tory’ego „głupią”, twierdząc, że mogliby zaoszczędzić 30 miliardów funtów rocznie, porzucając swoje zobowiązania klimatyczne.
Partia obwinia agencję wynajętą do sprawdzania przeszłości potencjalnych kandydatów, twierdząc, że nie przeprowadziła kontroli przed zarządzeniem wyborów.
Zapytany, dlaczego niektórzy o radykalnych poglądach zjednoczyli się po jego sprawie, Farage odpowiedział: „Nie mam ich tam”.
Mimo że założył partię i był jej honorowym prezesem, upierał się: „Od ponad trzech lat nie angażuję się w codzienne funkcjonowanie partii.
„Ci kandydaci zostali wystawieni, zanim powiedziałem, że zamierzam odgrywać aktywną rolę w partii”.
Farage przejął stanowisko lidera reform od Richarda Dice’a już w drugim pełnym tygodniu kampanii wyborczej.
BBC przeprowadza wywiady z kluczowymi przywódcami partii przed wyborami w wywiadzie dla The Panorama z Nickiem Robinsonem. Wywiad z Nigelem Farage’em został wyemitowany w piątek o 19:00 w BBC One W BBC iPlayerze.
Pełną listę kandydatów startujących w okręgu Clacton można znaleźć tutaj Tutaj.
„Zły introwertyk. Fan mediów społecznościowych. Irytująco skromny myśliciel. Miłośnik kawy. Ekspert od alkoholu. Internetowy geek”.