Nissan wydaje ostrzeżenie „zakaz jazdy” w przypadku starszych pojazdów, twierdzi, że poduszki powietrzne Takaty mogą eksplodować

Problem dotyczy ponad 83 900 pojazdów z lat modelowych 2002–2006.

Nissan wydał ostrzeżenie „zakaz prowadzenia pojazdów” dla 83 920 pojazdów z lat modelowych 2002–2006 wyposażonych w wycofane poduszki powietrzne Takata.

To ostrzeżenie dotyczy konkretnego modelu Nissana Sentras z lat 2002–2006, Nissana Pathfindera z lat 2002–2004 oraz Infiniti QX4 z lat 2002–2003.

Pojazdy są już objęte otwartym wycofaniem poduszek powietrznych Takata od 2020 r. Napełniacze poduszek powietrznych pasażera z przodu pojazdu mogą eksplodować z powodu „degradacji paliwa w wyniku długotrwałego narażenia na wysoką wilgotność bezwzględną, wysokie temperatury i cykliczne zmiany temperatur”. Powiadomienia wydane przez Krajową Administrację Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA).

„Ze względu na wiek pojazdów wyposażonych w wadliwe napełniacze poduszek powietrznych Takata istnieje zwiększone ryzyko, że napełniacz może eksplodować podczas napełniania poduszek powietrznych, wyrzucając ostre metalowe fragmenty, które mogą spowodować poważne obrażenia lub śmierć” – podał Nissan na swojej stronie internetowej.

NHTSA radzi właścicielom pojazdów, aby sprawdzili, czy w ich samochodzie zamontowana jest poduszka powietrzna Takata, a jeśli tak, umówili się na bezpłatną naprawę u dealera i postępowali zgodnie z ostrzeżeniami producenta. Nissan i Infiniti oferują w niektórych lokalizacjach bezpłatne holowanie, naprawy mobilne i wypożyczanie pojazdów.

„Nawet drobne wypadki mogą spowodować wyzwolenie poduszek powietrznych Takaty, powodując obrażenia zmieniające życie i katastrofalne w skutkach” – stwierdziła NHTSA w komunikacie prasowym. „Starsze pojazdy z roku modelowego narażają pasażerów na większe ryzyko, ponieważ jednym z czynników jest wiek poduszki powietrznej”.

Według NHTSA 67 milionów poduszek powietrznych Takata w pojazdach kilku producentów samochodów zostaje wycofanych z obrotu, ponieważ z biegiem czasu ciepło i wilgoć mogą spowodować, że metalowe elementy poduszki powietrznej po uruchomieniu wystrzelą w stronę kierowcy lub pasażerów. Agencja podała, że ​​w wyniku awarii poduszki powietrznej Takata zginęło 27 osób, a ponad 400 zostało rannych.

READ  Fantasy basketball w Bankonbet casino

Niezależny program monitorujący i zintegrowany program naprawczy firmy Takata nazwał to „największą i najbardziej złożoną akcją wycofania pojazdu z rynku w historii Stanów Zjednoczonych”. Według grupy do 2021 r. naprawiono około 50 milionów uszkodzonych napełniaczy poduszek powietrznych Takata, wymieniając w pierwszej kolejności najbardziej niebezpieczne poduszki powietrzne.

W 2017 roku Takata przyznała się do oszustwa drogą elektroniczną i zgodziła się zapłacić grzywnę w wysokości 1 miliarda dolarów za sprzedaż wadliwych poduszek powietrznych. Jeszcze w tym samym roku firma ogłosiła upadłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *