Novak Djokovic pokonuje Nicka Kyrgios, aby zdobyć tytuł Wimbledonu

Wimbledon, Anglia – Przeciwnicy i szczegóły zmieniają się z roku na rok, ale wynik pozostaje taki sam.

Novak Djokovic wygrał swój 21. tytuł Grand Slam w grze pojedynczej w niedzielnym finale mężczyzn na Wimbledonie.

Djokovic przejął kontrolę nad meczem pod koniec trzeciego seta, a następnie wykorzystał swoją kombinację konsekwentnej siły i nieustępliwej dyscypliny, aby doprowadzić Kyrgios do zwycięstwa 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (3). Za 3 godziny i 1 minutę.

Wygrana dała Djokovicowi siódmy tytuł singlowy na Wimbledonie i czwarty z rzędu. Dzięki 28. z rzędu zwycięstwu na Wimbledonie zapewnił sobie trofeum, którego pragnie bardziej niż ktokolwiek inny. To był jego 32. finał Wielkiego Szlema. Jego rekord w tych finałach wynosi teraz 21-11.

– Brakuje mi słów na określenie tego, co ten turniej oznacza dla mnie i mojej rodziny – powiedział, przyciskając trofeum do piersi.

Kyrgios, grając w swoim pierwszym finale Wielkiego Szlema, ograł Djokovica w każdym aspekcie gry. Ale jak to często robi, Djokovic nie znalazł sposobów, aby pokonać Kyrgios, często nieobliczalnego Australijczyka, w niektórych kluczowych momentach, które decydują o meczu tenisowym.

Największe z nich pojawiły się w dogrywce czwartego seta, kiedy Djokovic, jęcząc przy każdym strzale, walczył w rajdach i dogonił Kyrgios na czterech błędach z rzędu, aby objąć prowadzenie 6-1.

W swoim trzecim punkcie meczowym Djokovic zepchnął Kyrgios na tyły boiska i obserwował, jak w końcu uderzył bekhendem w siatkę. Uniósł ręce i, jak to robił wiele razy wcześniej, z radością skosztował byka na dworze centralnym.

„On jest bogiem, nie będę kłamać” – powiedział Kyrgios podczas ceremonii rozdania trofeów, mając na sobie czerwoną czapkę nałożoną na białych, którzy są ostatnimi u władzy w turnieju, który wydawał się podobny do wielu z nich.

W ciepły dzień i słoneczne popołudnie, które bardziej przypominało dom Kyrgios w Canberze niż Djokovic w Monte Carlo, na korcie centralnym panowała napięta atmosfera. Dwaj przyszli monarchowie, William, książę Cambridge i jego najstarszy syn George, siedzieli tuż nad dziedzińcem w pierwszym rzędzie loży królewskiej, a Kate, księżna Cambridge, największa w rodzinie fanka tenisa i zawodniczka, znajdowała się po drugiej stronie George’a.

READ  Desantis mówi, że żałuje, że początkowo nie wypowiadał się przeciwko strajkowi Trumpa

Na początku Kyrgios robił wszystko lepiej niż Djokovic. Pracował ciężko i precyzyjnie. Łączy rotację z tempem i stoi prosto na środku linii bazowej, gdy Djokovic goni piłki z lewej i prawej strony i stara się złapać upuszczane strzały Kyrgios.

Kyrgios zobaczył swój pierwszy start w piątej grze, ciągnąc Djokovica z odciętym bekhendem, a następnie podając go w pierwszym uderzeniu, aby przełamać serw Djokovica. Podwójny błąd Djokovica zepchnął go na ławkę dla odmiany, a pięć meczów później zdobył pierwszego seta z jednym asem z 30, które udało mu się tego dnia, w porównaniu z 15 dla Djokovica.

Ale potem Djokovic zaczął radzić sobie lepiej niż większość, znajdując szczupłą dynamikę i stawiając przeciwnika w defensywie, bez względu na to, co mówi tablica wyników. Pierwszy zestaw był dla Djokovica nauką.

Znalazł ten rozmach w czwartej partii drugiego seta. Gdy Kyrgios pracował na 1-2, duży Australijczyk wpadł w kłopoty z długim forhendem. Djokovic następnie wykonał serię bekhendów, z których każdy uderzył nieco dalej w dół kortu niż poprzedni, dając mu trzy możliwości przełamania serwu. Djokovic był gotowy do ataku, gdy forhend Kyrgios trafił w siatkę.

Rzadko jest to nagłe wyginięcie. Zamiast tego presja rośnie z każdą grą. Przeciwnik Djokovica jest pod presją z każdym serwem. Jest 30-30, potem dwójka, punkt przełamania, a potem kolejny. W następnym meczu będzie ich więcej i ostatecznie będzie za dużo.

W miarę jak mecz się przeciągał, Djokovic tańczył do piłki, uderzając ją przy każdym uderzeniu i serwisie, lądując coraz bliżej linii.

Po tym, jak Kyrgios rzucił trzeciego seta, uderzył pięścią w swoje pudełko i próbował uspokoić swoją drużynę. Zaczął grać w tenisa w wieku 7 lat. Osiągnięcie tego punktu zajęło mu 20 lat, dłużej niż większość by się spodziewała po tym, jak jako nastolatek rozpoczął trasę koncertową z jego szybkością, rozmiarami i umiejętnościami. Teraz wszystko szło w złym kierunku.

READ  Uważaj na deszcz meteorytów i zaćmienie Księżyca w ten weekend

Trzeba mu przyznać, że Kyrgios nigdy się nie wypalił. Ale bez względu na to, jak ciężko biegał, służył i jak charyzmatyczny był, niektóre z jego podkręconych ujęć sprawiły, że okrzyki „Dalej, Nick” odbijały się echem po 100-letniej arenie. Henman Hill poza kortem centralnym nie mógł się równać z zawziętością Djokovica.

W długiej historii turnieju były finały z większą liczbą mistrzów i graczy niż Djokovic i Kyrgios, ale jest mało prawdopodobne, aby był taki, który prezentowałby silniejszy kontrast w stylach na boisku i poza nim. W tenisie iw życiu.

35-letni Djokovic wchodzi do turnieju jako drugi po Rafaelu Nadalu w singlowych tytułach Wielkiego Szlema.

27-letni Kyrgios nigdy nie dotarł do półfinału Wielkiego Szlema aż do zeszłego tygodnia. Nadal nie rozegrał jeszcze ani jednego meczu wycofał się z konkursu Rozdarcie w żołądku przed meczem.

– Znowu spałem strasznie ostatniej nocy – powiedział Kyrgios.

Djokovic, zajmujący trzecie miejsce, jest najlepszym kontratakującym, najlepszym powracającym w podnoszeniu rakiety. Nosi koszulki Lacoste z kołnierzykiem i od dzieciństwa w Serbii ściga nieśmiertelność tenisa z determinacją.

Kyrgios, czterdziesty w rankingu, gra w koszulkach do koszykówki i ma rzadką siłę i ręce, które potrafią zamienić forhend, który eksploduje z jego bioder w salwę wierzbową. Ale okazał się równie kruchy, jak każdy elitarny gracz, podatny na wybuchy w urzędnika, przeciwnika lub kibica w najgorszy możliwy sposób lub rozbijanie rakiet w dowolnym momencie. Kyrgios został ukarany grzywną w wysokości 18 000 $ za plucie na kibica w tym meczu i używanie nieprzyzwoitości w trzeciej rundzie oraz w niedzielę.

Wiadomość pojawiła się we wtorek Kyrgios ma stawić się w sądzie 2 sierpnia Postawić zarzuty napaści na byłą dziewczynę. Ciara Bassari powiedziała policji, że Kyrgios złapał ją podczas krajowego sporu w grudniu. Za radą swoich prawników Kyrgios odmówił komentarza w sprawie zarzutów.

READ  Reakcja brytyjskich mediów na Borisa Johnsona po raporcie Sue Gray

Kyrgios od dawna jest związany z tenisem, grając kilka turniejów, a następnie znikając z trasy na miesiące, nie mogąc poradzić sobie z ciągłym życiem w trasie.

Do niedawna on i Djokovic gardzili sobą, obrażając luźne podejście Djokovica do pandemii na konferencjach prasowych i w mediach społecznościowych. Djokovic odmówił szczepienia i wiosną 2020 roku zorganizował wystawę tenisową, podczas której kilku czołowych graczy zaraziło się koronawirusem.

Są teraz przyjaźni po tym, jak Kyrgios wyraził poparcie dla Djokovica po tym, jak został skazany w Australii w styczniu za odmowę zaszczepienia się przed wyjazdem do kraju na Australian Open.

Podczas niedzielnej ceremonii rozdania trofeów, po chwaleniu występu Kyrgios, Djokovic żartował, że nie sądził, by miał tak miłe rzeczy do powiedzenia o swoim przeciwniku.

Djokovic stracił kilka setów w drodze do finału i musiał wrócić z dwóch setów w ćwierćfinale. Ale jego los w tym turnieju jest wątpliwy. W piątym secie tego ćwierćfinału wyciągnął się na trawie w pozie Supermana, ujęcie, które przez dziesięciolecia podkreślało bębny. W niedzielę ponownie zagrał Supermana.

Może to być punkt kulminacyjny ostatniego meczu wielkoszlemowego. Jeśli nastąpi zmiana polityki lub nie zmieni swojego stanowiska w sprawie szczepień, nie będzie mógł wjechać do Stanów Zjednoczonych, aby grać. Na US Open.

Przepisy USA wymagają, aby wszyscy cudzoziemcy wjeżdżający do kraju zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19. Djokovic mówi, że w to wierzy Osoby powinny mieć możliwość wyboru Czy można to zrobić bez presji rządów?

Ponadto, odkąd został deportowany z Australii, Djokovic potrzebuje specjalnego zezwolenia na powrót do kraju, aby wziąć udział w styczniowym Australian Open.

Niedziela mogła być jego ostatnią szansą na wygranie Wielkiego Szlema aż do maja przyszłego roku na French Open w Paryżu. Wykorzystał to jak najlepiej. Zwykle to robi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *