„Oczekiwania inflacyjne nie są warte papieru, na którym jest napisane”: chodzi o reakcję Banku Kanady na inflację, ale tak samo jest w Stanach Zjednoczonych i wszędzie

„Dlaczego obecny cykl zaostrzania różni się od wszystkiego, co zaobserwowaliśmy w przeszłości”.

za pomocą Wilk Richter dla Wilcza ulica.

Gdy dwa dni temu opublikowano kanadyjski CPI za maj, był – „zgodnie z oczekiwaniami”, jak sądzę – znacznie gorszy niż oczekiwano i ponownie z dużym marginesem przewyższył oczekiwania inflacyjne Banku Kanady. Według niezadowolonych ekonomistów Kanadyjski Bank NarodowyInflacja CPI jest o 1,5 punktu procentowego wyższa od prognozy CPI Banku Kanady, przewyższając te prognozy na każdym kroku. W notatce napisali, że maj był „największym dotychczas błędem w systematycznym niedoszacowaniu inflacji”.

Tak więc, jeśli majowy raport CPI nie zabrzmi dzwonkiem alarmowym w sali konferencyjnej [of the Bank of Canada]Ktoś powinien sprawdzić ich wspólny puls.

Główny wskaźnik CPI w Kanadzie wzrósł w maju o 7,7% w porównaniu z rokiem poprzednim, co jest najgorszą stopą inflacji od 1983 r., według Statistics Canada:

Bank Kanady podniósł już stopy procentowe o 125 punktów bazowych do 1,50%. Na ostatnim posiedzeniu zawierał jastrzębi język dla większych i większych niż oczekiwano podwyżek, takich jak podwyżka o 75 punktów bazowych na lipcowym posiedzeniu. Bank Kanady również rozpoczął QT, a jego bilans kurczył się od marca 2021 r. Ale podwyżki stóp i jastrzębi język na temat przyszłych podwyżek stóp procentowych opierały się na prognozach inflacji Banku Kanady, które były „systematycznym szacunkiem inflacji”. . Tak więc cykl podwyżek stanie się interesujący.

W ujęciu miesięcznym CPI skoczył w maju o zdumiewające 1,4% w stosunku do kwietnia, bez wyrównania sezonowego. oraz 1,1% wyrównane sezonowo. Zgodnie z oczekiwaniami, powiedziałbym, że te rajdy całkowicie rozwiały oczekiwania.

Roczne wskaźniki CPI za marzec, kwiecień i maj wzrosły do ​​rocznej stopy 12,5%.

Nadeszły gorące wzrosty z miesiąca na miesiąc, a nie tylko kilka pozycji związanych z towarami. Bank Kanady dał więcej niż wystarczający powód, aby pociągnąć za spust na 75 punktach bazowych na posiedzeniu 13 lipca.

READ  PepsiCo słynie z napojów bezalkoholowych, takich jak Pepsi i Mountain Dew. Ale prawie 50% jego zysków pochodzi z czegoś zupełnie innego.

„Prognozy inflacji nie są warte papieru, na którym pisali”.

Prognozy inflacji publikowane przez Bank of Canada na każdym z jego poprzednich posiedzeń od kwietnia 2021 r. są przedstawione różnymi kolorami na poniższym wykresie ze sklepu rynków finansowych Narodowego Banku Kanady. Czerwona linia to rzeczywista stawka CPI dla każdego kwartału. Szacunki Banku Kanady na każdym posiedzeniu rozpoczynają się od aktualnej stopy CPI.

Tak więc na posiedzeniu w kwietniu 2021 r. (kolor jasnoniebieski, pierwsza linia od dołu), gdy inflacja zaczęła rosnąć, Bank Kanady oszacował, że CPI osiągnie szczyt na poziomie nieco poniżej 3% do połowy 2021 r., a następnie spadnie do 2% do połowy 2021 r. Marzec 2022, ha ha ha.

Następnie na posiedzeniu w lipcu 2021 r. Bank Kanady przewidywał, że inflacja osiągnie 3,8% do trzeciego kwartału 2021 r., a następnie spadnie do około 3% teraz, hahaha, i do 2% do trzeciego kwartału.

Powyższy wykres pokazuje, jak absurdalnie śmieszne są te oczekiwania inflacyjne i jak ta inflacyjna karta wieloznaczna pogarsza się, nawet gdy ceny surowców zaczynają spadać.

„Dla obserwatorów Banku Kanady, którzy próbują porównać trajektorię obecnej inflacji z poprzednimi okresami zacieśniania polityki pieniężnej, poddają się. Po prostu nie ma porównania w erze jednodniowej stopy docelowej (począwszy się w połowie lat 90.). Dlatego obecne zaostrzenie Cykl jest niepodobny do niczego, co zaobserwowaliśmy w przeszłości” – napisali w swoich notatkach Warren Lovely z Narodowego Banku Kanady i Taylor Schleich.

„Pomimo agresywności działań podejmowanych przez BoC w przeszłości nadszedł czas, aby mocniej dokręcić śruby” – powiedzieli.

„Podwyżka stopy procentowej o 75 punktów bazowych 13 lipca nie rozwiąże problemu z inflacją w Kanadzie, nie przy zacieśnianiu się rynków pracy. Dane o wakatach na bok, dane o wolnych miejscach pracy są wyraźnie niepokojące, a poważny niedobór siły roboczej w Kanadzie nie zostanie szybko rozwiązany, wznowienie zdrowego wzrostu populacji. [through immigration]Oni napisali.

READ  Zhakuj zwrot udziałów klientów docelowych „Kot i Jack”.

Posypane surowym duchem hipertrofii, dodali:

Podsumowując: mamy inflację, która wymyka się spod kontroli. Samo wysyłanie większej ilości pieniędzy rodzinom, tak jak zrobiły to niektóre rządy (lub zamierzają to zrobić), jest jak dodawanie benzyny (która sama w sobie jest naprawdę droga) do ognia.

Inflacja wymaga zdecydowanej reakcji Banku Kanady, w tym wzrostu o 75 punktów bazowych w ciągu trzech tygodni.

Nadzwyczajne podwyżki stóp w niewielkim stopniu przyczyniły się do kontroli cen (jak dotąd), ale postawiły rynki mieszkaniowe na głowie. Konsumenci są obserwowani, a ryzyko recesji wzrosło.

„Rzeczywiście, przy takich danych o inflacji, zabezpieczenie „miękkiego lądowania” może być jak nitka od igły. Nie porzuciliśmy całkowicie nadziei, ale dzisiejszy raport o CPI powinien obudzić nawet najbardziej entuzjastycznych wśród nas”.

Fed był również śmiesznie daleki od swojej prognozy inflacji na każdym kroku, a teraz jest sfrustrowany jej „tymczasowym” i przejściowym wykorzystaniem”. EBC był również absurdalnie daleki od swoich prognoz inflacji. Odmowa podniesienia stóp procentowych od początku 2021 r., odmowa jednoczesnego zakończenia luzowania ilościowego i uruchomienia QT – była spowodowana absurdalnym niedoszacowaniem inflacji. Ale teraz mają notatkę.

To interesujący obrót wydarzeń, w których ekonomiści z największych banków w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i na całym świecie wzywają swoje banki centralne do rozprawienia się z inflacją poprzez coraz mocniejsze podnoszenie stóp procentowych, ponieważ inflacja grozi spiralą wymknięcia się spod kontroli, a następnie szkoda będzie Finansowy skutek hiperinflacji jest ogromny.

Rynki akcji i obligacji już ostro zareagowały na ten zaostrzający się scenariusz, a w Kanadzie rynki mieszkaniowe już „wywróciły się do góry nogami”, a banki centralne dopiero zaczynają się zacieśniać, nic, co banki centralne zrobiły w ostatnich dziesięcioleciach, nie może się równać z tym, co nadchodzi. następnie, jeśli recesja Część umowy, aby kontrolować tę hiperinflację, niech tak będzie.

READ  Wpływ Rosji i Ukrainy na łańcuchy dostaw: artykułów spożywczych, minerałów i towarów

Lubisz czytać WOLF STREET i chcesz ją wesprzeć? Używaj programów do blokowania reklam — całkowicie rozumiem dlaczego — ale czy chciałbyś wesprzeć witrynę? Możesz przekazać darowiznę. Bardzo to doceniam. Kliknij na szklankę piwa i mrożonej herbaty, aby dowiedzieć się, jak to zrobić:

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia e-mailem, gdy WOLF STREET opublikuje nowy artykuł? Rejestracja tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *