Oczekuje się, że Biden będzie rozmawiał z Netanjahu w czwartek

Associated Press, Reuters

Prezydent USA Joe Biden i premier Izraela Benjamin Netanjahu.CNN

Prezydent Joe Biden Kerry rozmawiał w czwartek z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, aby omówić rozwój wydarzeń związanych z porozumieniem o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem.

Urzędnik Białego Domu powiedział, że do rozmowy przyłączyła się także wiceprezydent Kamala Harris.

Wezwanie nadeszło w czasie, gdy Izrael i Hamas przypuszczały wzajemny atak. Wydaje się, że są o krok od osiągnięcia porozumienia ramowego Izraelskie źródło zaznajomione z negocjacjami powiedziało CNN, że pomiędzy obiema stronami trwają negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia. Hamas przedstawił niedawno mediatorom z Kataru i Egiptu odpowiedź na te ramy, co według izraelskich urzędników umożliwi obu stronom rozpoczęcie szczegółowych negocjacji w celu osiągnięcia porozumienia. Jednak transakcja nie została jeszcze sfinalizowana i nie można jej zagwarantować.

Wyższy urzędnik administracji USA powiedział, że rozmowa trwała 30 minut i „koncentrowała się” na szczegółach porozumienia w sprawie zakładników i zawieszenia broni, oraz dodał, że Biden będzie miał „okazję”, aby porozmawiać o porozumieniu z innymi światowymi przywódcami w przyszłym tygodniu podczas szczytu Szczyt NATO, który odbędzie się w Waszyngtonie.

Wydaje się, że Izrael i Hamas są bliskie osiągnięcia ramowego porozumienia w sprawie porozumienia, poinformowało wcześniej CNN izraelskie źródło zaznajomione z negocjacjami. Hamas przedstawił niedawno mediatorom z Kataru i Egiptu odpowiedź na te ramy, co według izraelskich urzędników umożliwi obu stronom rozpoczęcie szczegółowych negocjacji w celu osiągnięcia porozumienia. Jednak transakcja nie została jeszcze sfinalizowana i nie można jej zagwarantować.

Urzędnik dodał również, że wydaje się, że istnieje „duża szansa”, że wszystkie zaangażowane grupy uzgodnią umowę w sprawie zakładników.

Zapytany, czy administracja wierzy, że Netanjahu bawi się w politykę i może próbować sabotować porozumienie, urzędnik odpowiedział, że porozumienie jest skonstruowane w sposób, który „w pełni chroni interesy Izraela”.

READ  Ukraina wstrząsa Rosją filmem, na którym widać spadające z pociągu czołgi

Urzędnik powiedział, że rozmowy w sprawie zakładników mają rozpocząć się w Doha od piątku i będą kontynuowane przez kilka następnych dni.

W oświadczeniu wydanym przez Biały Dom Biden i Netanjahu omówili „trwające wysiłki na rzecz zakończenia porozumienia o zawieszeniu broni i uwolnienia zakładników”.

Biały Dom stwierdził: „Obydwaj przywódcy omówili niedawną odpowiedź otrzymaną przez Hamas”, dodając: „Prezydent z zadowoleniem przyjął decyzję premiera zezwalającą jego negocjatorom na komunikowanie się z mediatorami amerykańskimi, katarskimi i egipskimi w celu sfinalizowania porozumienia. ”

Biały Dom, który również zapowiedział spotkanie zespołów ds. bezpieczeństwa narodowego obu przywódców na 15 lipca, napisał, że Biden „potwierdził swoje zdecydowane zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Izraela”.

CNN Poprzednio wspomniane Stany Zjednoczone zaproponowały niedawno nowy język, który ma pomóc wypełnić luki w dyskusjach na temat osiągnięcia porozumienia. Proponowany język skupiał się na okresie pierwszej fazy propozycji, podczas którego oczekuje się, że Izrael i Hamas będą prowadzić dalsze negocjacje w celu przejścia do drugiej fazy porozumienia.

Urzędnik amerykański stwierdził, że reakcja wydaje się konstruktywna, choć należy kontynuować prace.

Izraelski urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do rozmów z mediami, dodał CNN, że Netanjahu zorganizuje posiedzenie rządu w czwartek wieczorem.

Biden i Netanjahu ostatni raz rozmawiali 6 maja. Oczekuje się, że obaj mężczyźni spotkają się w Waszyngtonie w ciągu kilku tygodni, kiedy izraelski premier złoży wizytę w Kongresie, jak poinformowało wcześniej MJ Lee z CNN źródło zaznajomione ze sprawą. Źródło podało, że urzędnicy amerykańscy i izraelscy nadal ustalają szczegóły logistyczne spotkania Biden-Netanjahu, które prawdopodobnie odbędzie się w Białym Domu. Obydwaj przywódcy spotkają się, o ile nie nastąpi nagła zmiana okoliczności w ostatniej chwili.

To wezwanie pojawia się również w czasie przygotowań Bidena Walczy o swoje polityczne przetrwanie Biden wrócił do Białego Domu po tym, jak w zeszłym tygodniu potknął się na scenie debaty z byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Sposób, w jaki Biden poradzi sobie z konfliktem między Izraelem a Hamasem, pozostaje główną kwestią niepokojącą wielu członków Partii Demokratycznej, w tym młodszych wyborców.

READ  Po wycofaniu Snake Island rosyjski atak rakietowy zabija 21 w pobliżu ukraińskiej Odessy

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *