Oczekuje się, że czwartkowy raport o PKB pokaże, że gospodarka amerykańska znalazła się na rozdrożu

Konsumenci robią zakupy w Rosemead w Kalifornii, 12 grudnia 2023 r.

Frederick J. Brown | AFP | Obrazy Getty’ego

Według ekonomistów z Wall Street wzrost gospodarczy prawdopodobnie zwolni do najsłabszego tempa w ciągu półtora roku do końca 2023 r., co może przygotować grunt pod wyraźniejsze spowolnienie w przyszłości.

Konsensus prognoz na czwarty kwartał jest taki, że PKB rósł w sezonowo skorygowanym rocznym tempie wynoszącym 2%, w porównaniu z 4,9% w trzecim kwartale i najniższym odczytem od spadku o 0,6% w drugim kwartale 2022 r.

Po opublikowaniu raportu Departamentu Handlu USA w czwartek rano uwaga Wall Street niemal natychmiast zwróci się na oznaki wzrostu do 2024 r.

Raport prawdopodobnie „przedstawia gwałtowne spowolnienie” w porównaniu z poprzednim okresem, stwierdziła Shruti Mishra, ekonomistka Bank of America w nocie dla klientów. „Napływające dane w dalszym ciągu wskazują na odporną, ale letnią gospodarkę USA, na czele której stoją wydatki konsumenckie wynikające z ciasnego rynku pracy, wyższych niż oczekiwano wydatków na wakacje i dość dobrych bilansów”.

Bank of America ma niezgodny z konsensusem pogląd, że produkt krajowy brutto – suma wszystkich towarów i usług wytworzonych w tym okresie – spadnie do 1,5%, głównie z powodu części gospodarki niezwiązanych bezpośrednio z wydatkami konsumenckimi, takie jak inwestycje w środki trwałe.W firmach niemieszkalnych i mieszkaniowych odpadniesz.

Ponadto bank spodziewa się, że spowolnienie odbudowy zapasów obniży pierwotny wynik o prawie cały punkt procentowy.

Patrząc w przyszłość, Bank of America spodziewa się, że pierwszy kwartał 2024 r. wykaże wzrost na poziomie zaledwie 1%.

„Wydatki konsumenckie prawdopodobnie spadną w stosunku do obecnego tempa ze względu na opóźnione skutki zaostrzenia warunków finansowych, rosnących cen energii i spowolnienia na rynku pracy” – stwierdził Mishra.

W innych miejscach na Wall Street oczekiwania są mieszane.

Na początku tygodnia Goldman Sachs podniósł swoje szacunki za czwarty kwartał do 2,1%, co oznacza wzrost o 0,3 punktu procentowego, podnosząc swoją całoroczną prognozę PKB do 2,8%. Goldman dostrzega między innymi większe niż oczekiwano wydatki władz stanowych i lokalnych, które przyspieszyły wzrost w trzecim kwartale o około pełny punkt procentowy i mają wykazać wzrost o 4,5% w ostatnich trzech miesiącach roku.

READ  Dow ponownie spada, a akcje nadal spadają w 2022 r.

Ekonomiści banku również przewidują, że wzrost gospodarczy utrzyma się dość dobrze do 2024 r., kończąc rok na poziomie 2,1%.

Gdy inwestorzy będą analizować raport o PKB, w centrum uwagi znajdą się dwa inne kluczowe elementy: stan wydatków konsumenckich, które stanowiły około dwóch trzecich całkowitej aktywności w trzecim kwartale, oraz inflacja, w szczególności to, w jaki sposób Fed może zareagować na ceny konsumpcji osobistej idą. Z czwartkowego raportu oraz odrębnego komunikatu Departamentu Handlu z piątku.

„Spodziewamy się dalszego spowolnienia gospodarki w 2024 r., ponieważ wpływ zacieśnienia polityki pieniężnej będzie nadal wywierał wpływ na działalność gospodarczą” – powiedział Joseph Brusuelas, główny ekonomista firmy doradztwa podatkowego RSM. „Nie spodziewamy się jednak, że gospodarka osiągnie recesję”.

RSM spodziewa się, że raport o PKB pokaże wzrost o 2,4% dzięki silnemu wzrostowi wydatków konsumpcyjnych, choć część ekonomistów twierdzi, że grudniowy raport Większy niż oczekiwano wzrost sprzedaży detalicznej Napędzane są sezonowymi zniekształceniami danych, które zostaną skorygowane w styczniu.

Citigroup zgadza się z konsensusem wezwania do wzrostu na poziomie 2% w czwartym kwartale, ale spodziewa się trudniejszych czasów, głównie ze względu na opóźniony efekt poprzednich obniżek stóp procentowych Fed, a także inflację, która może okazać się bardziej trwała niż oczekiwano.

„Dane zostały opublikowane [Thursday] „Później może się okazać, że uda się udokumentować jedną czwartą naprawdę łagodnych warunków” – napisał ekonomista Citi Andrew Hollenhorst – „Ale nie podzielamy rynku i optymistycznej oceny makroekonomicznej Fed na pozostałą część roku”.

Nie przegap tych historii z CNBC PRO:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *