Opinia: Akcje Adobe zostały zaatakowane za wydanie 20 miliardów dolarów na Figma. Ale teraz ma rzadką firmę.

Firma Adobe pobiła prognozy przychodów i zysków, a tego samego dnia ogłosiła, że ​​pozyska mniejszego, ale szybciej rozwijającego się konkurenta w zakresie narzędzi do współpracy przy projektowaniu online. Giełda nagrodziła firmę, obniżając jej akcje ADBE,
-3,12%
do najniższego poziomu od prawie trzech lat.

Inwestorzy nie ukarali spółki za jej raport o wynikach, który został opublikowany w czwartek, ale za pogardę dla transakcji Figma. W szczególności okazyjna cena.

Czytać: Nerwowi inwestorzy są krytyczni wobec umów technicznych. Wystarczy spojrzeć na Adobe.

W transakcji o wartości 20 miliardów dolarów, pół gotówki, pół akcji, Figma stała się największą transakcją SaaS na skalę wielochmurową, jaką kiedykolwiek zrealizowano. Szacunkowy przychód w wysokości 400 milionów dolarów w 2022 r. wskazuje na to, że ta transakcja jest około 50-krotnością przychodów w tym roku, co moim zdaniem jest drugą co do wielkości transakcją usługową w historii.

Na tym rynku, gdzie wzrost jest persona non grata, rynek uznał tę transakcję za zbyt daleko idącą. Jednak w tym przypadku rynek mógł się pomylić.

Figma należy do najszybciej rozwijających się firm

Jeśli nie znasz Figma, jest to firma wspierana przez projekty (przed czwartkiem), która tworzy narzędzia do współpracy używane do cyfrowych doświadczeń. Podczas gdy Figma została założona w 2011 roku, pierwsze pięć lat spędziliśmy próbując dostać się do produktu. Firma wydrukowała swój pierwszy dolar przychodu w 2017 r. i osiągnie 400 mln USD w rocznych przychodach cyklicznych (ARR) w 2022 r.

Dla tych, którzy nie znają ekonomii SaaS, osiągnięcie 400 milionów dolarów stałych przychodów w ciągu nieco ponad 10 lat jest wspaniałe. Jednak zrobienie tego pięć lat po pierwszym dolara przychodu jest imponujące.

Dla porównania, przeciętna firma SaaS działająca w skali chmury odnotowuje 10 milionów dolarów przychodu po około 4,5 roku, według Wzgórze Kimchi. W tym samym badaniu, oceniającym ponad 72 firmy SaaS, które osiągnęły 100 milionów dolarów, tylko osiem firm zrobiło to w czasie krótszym niż pięć lat od pierwszego dolara — a to dokładnie 100 milionów dolarów. Większość potrzebuje od pięciu do dziesięciu lat, aby osiągnąć 100 milionów dolarów, znane nazwiska, takie jak DocuSign DOCU,
-6,14%A
Przewrót zamachu stanu,
-4,28%A
RingCentral RNG,
-5,34%
oraz Five9 FIVN,
-4,22%
Zajęło to od 10 do 15 lat.

READ  Firmy instytucjonalne wycofują się z amerykańskiego rynku mieszkaniowego – wystarczy spojrzeć na decyzję Starwood o kupnie 2000 domów jednorodzinnych

Oprócz szybkiego wzrostu firma działa również w sposób, który powinien pochwalić przynajmniej najbardziej sprytni inwestorzy. Wskaźnik utrzymania klientów netto na poziomie 150%, marże brutto na poziomie 90%, wysoki wzrost organiczny i dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej sprawiają, że jest to więcej niż to, czego oczekują dziś inwestorzy w firmie. Adobe już rośnie w liczbach dwucyfrowych, grając na atrakcyjnych rynkach, zbierając ARR, iw tym momencie widać, jak jego wielokrotności cofają się od swoich wszechczasowych maksimów.

Warto również zastanowić się, w jaki sposób Figma może wykorzystać silną pozycję rynkową Adobe, dobrze znany zestaw produktów i określonych kanałów oraz strategie wejścia na rynek, aby przyspieszyć rozwój w tej przestrzeni z całkowitym rynkiem adresowalnym o wartości około 16,5 miliarda dolarów.

Rzadkie firmy są wciąż rzadkie

Może to tak, jakbym był zachwycony tą sprawą. Chcę jasno powiedzieć, że nie jestem. Przynajmniej jeszcze nie.

Jednak umysł komórki na rynku może czasami być dość zagmatwany, a jest tu historia oparta na danych, uzasadniająca decyzję Adobe o zakupie Figmy po tak wygórowanej cenie. Niestety nie dowiemy się tego na pewno za pięć, a nawet 10 lat. Inwestorom może się to nie podobać, ale długowieczność Adobe zależy od długoterminowego biznesu.

Trudna ekonomia czy nie, rzadkich firm wciąż brakuje, a Figma radzi sobie z warunkami rynkowymi i rozwija się w duży rynek, przyciągając Adobe bezprecedensową ceną. Może, ale nie musi być przepłacany.

Jednak w oparciu o szybki wzrost przychodów, silną retencję dolara netto, 100% stopę wzrostu w 2022 r., ogromne marże i wyraźne synergie w portfolio Adobe, Adobe może w końcu się z tego śmiać.

Daniel Neumann jest głównym analitykiem wprzyszłe badania, która dostarcza lub świadczyła badania, analizy, porady lub porady Adobe, Five9 i dziesiątkom innych firm technologicznych. Ani on, ani jego firma nie posiada żadnych pozycji giełdowych w wymienionych spółkach. Śledź go na TwitterzeUmieść tweeta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *