Lamparty wracają do Indii po 70-letniej nieobecności

  • Osiem lampartów zostało przetransportowanych z Namibii do Indii
  • To zwierzę zniknęło z Indii 70 lat temu
  • Próby sprowadzenia kotów z powrotem mogą spalić referencje środowiskowe
  • Niektórzy obrońcy nazywają to nierealistycznym projektem próżności
  • Wyzwania obejmują ograniczenia przestrzeni, konkurujące drapieżniki

LONDYN / NOWE DELHI, 17 września (Reuters) – Osiem afrykańskich lampartów z obrożami radiowymi skierowało się na łąki Parku Narodowego Kuno w środkowych Indiach po podróży o długości 5000 mil (8000 km) z Namibii. Od niektórych strażników.

Przybycie wielkich kotów – najszybszego zwierzęcia lądowego na Ziemi – zbiega się z 72. urodzinami indyjskiego premiera Narendry Modi, który w sobotę wypuścił do parku pierwszego kota. Jest to kulminacja 13-letniej próby przywrócenia gatunku, który zniknął z Indii około 70 lat temu.

Ten głośny projekt to pierwszy raz, kiedy dzikie gepardy zostały przeniesione i wypuszczone na cały kontynent. To wywołało pytania naukowców, którzy twierdzą, że rząd musi zrobić więcej, aby chronić zmagającą się z problemami przyrodę kraju.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Gepardy – pięć samic i trzy samce – przybyły po dwudniowej podróży samolotem i helikopterem z afrykańskiej sawanny i oczekuje się, że pozostaną w zagrodzie o powierzchni 6 km2 przez dwa do trzech miesięcy. Park w centralnym indyjskim stanie Madhya Pradesh.

Po skojarzeniu z Kuno koty mogą swobodnie wędrować po lesie i łąkach o powierzchni 5000 km², dzieląc krajobraz z lampartami, leniwcami i hienami pasiastymi.

Oczekuje się, że w przyszłym miesiącu do indyjskiej populacji dołączy kolejne 12 lampartów z RPA. A Indie zbierają więcej funduszy na projekt o wartości 910 milionów rupii (11,4 miliona dolarów), finansowany głównie przez państwową Indian Oil, który ma nadzieję ostatecznie zwiększyć populację do około 40 kotów.

SP Yadav z Narodowej Komisji Ochrony Tygrysów powiedział, że wyginięcie lampartów w Indiach w 1952 roku było pierwszą poważną utratą ssaków od czasu uzyskania niepodległości.

READ  USWNT vs Argentyna: Wyjściowa jedenastka i notatki dotyczące składu | Złoty Puchar Concacaf W 2024

„Naszym moralnym i etycznym obowiązkiem jest przywrócenie go z powrotem”.

Jednak niektórzy indyjscy eksperci ds. ochrony przyrody nazwali ten wysiłek „projektem próżności”, ponieważ lampart afrykański – podobny, ale odrębny podgatunek zagrożonego lamparta azjatyckiego, który występuje tylko w Iranie – nie pochodzi z subkontynentu indyjskiego.

Ponieważ 1,4 miliarda ludzi w Indiach gra o ziemię, biolodzy martwią się, że lamparty nie będą miały wystarczająco dużo miejsca, aby wędrować bez zabicia przez kłusowników lub ludzi.

Indie w zeszłym roku dołączyły do ​​zobowiązania ONZ do ochrony 30% lądu i morza do 2030 roku, ale dziś mniej niż 6% powierzchni kraju jest chronionych.

Przywrócenie lamparta to nasz wysiłek, aby chronić środowisko i dziką przyrodę, powiedział Modi.

Kropkowany

Chociaż dziś gepardy kojarzą się głównie z Afryką, słowo „gepard” pochodzi od sanskryckiego słowa „chitraka”, co oznacza „cętkowany”.

W pewnym momencie lamparty azjatyckie były szeroko rozpowszechnione w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie iw Indiach. W czasach Imperium Mogołów oswojone lamparty służyły jako królewscy towarzysze polowań.

Ale kłusownicy skierowali swoją broń na lamparta. Obecnie istnieje tylko 12 suchych regionów Iranu.

Projekt Cheeta, uruchomiony w 2009 roku za rządów byłego premiera Manmohana Singha, dał Indiom możliwość naprawienia historycznego zła i wzmocnienia reputacji środowiskowej.

Yadav powiedział, że sukcesy Indii w zarządzaniu największą na świecie liczbą dzikich tygrysów pokazują, że mają one kwalifikacje do przywracania lampartów.

Jednak nawet wśród krajów afrykańskich „gepardy odniosły sukces na niektórych dużych lub nieogrodzonych obszarach” – powiedział Kim Young-Overton, dyrektor programu gepardów w Panthera, globalnej organizacji zajmującej się ochroną dzikich kotów.

READ  Wojska rosyjskie zaatakowały miasto podczas bombardowań we wschodniej Ukrainie

Aby skutecznie oswoić lamparty, urzędnicy przenoszą wieśniaków z Baksy w pobliżu Kuno. Ponadto władze szczepią udomowione psy i koty na tym obszarze przeciwko chorobom, które przenoszą się na koty.

A urzędnicy zajmujący się dziką przyrodą skontrolowali ofiary w parku, aby zapewnić wystarczającą liczbę jeleni, byków, dzików i jeżozwierzów, aby utrzymać dietę lampartów.

Indian Oil przeznaczył na ten projekt 500 milionów rupii (6,3 miliona dolarów) w ciągu najbliższych pięciu lat.

Kontrowersyjne koty

Niektórzy indyjscy naukowcy twierdzą, że współczesne Indie stawiają wyzwania, z którymi zwierzęta nie miały do ​​czynienia w przeszłości.

Pojedynczy lampart potrzebuje dużo miejsca. Obszar o powierzchni 100 km2 może pomieścić od sześciu do 11 tygrysów, od 10 do 40 lwów, ale tylko jednego lamparta.

Gdy lamparty przekroczą nieogrodzone granice Kuno, „w ciągu sześciu miesięcy zostaną opanowane przez udomowione psy, lamparty” – powiedział biolog przyrody Ullas Karanth, dyrektor Wildlife Research Center w Bangalore.

„Albo zabijają kozę, a wieśniacy ją zatruwają”.

Obawy przed kłusownictwem przeszkodziły w realizacji innego planu, który w 2013 roku nakazał Sąd Najwyższy, aby przenieść niektóre z ostatnich na świecie lwów azjatyckich z jednego rezerwatu w zachodnioindyjskim stanie Gujarat do Kuno. Teraz lamparty przejmą to miejsce.

„Gepardy nie mogą być ciężarem Indii” – powiedział Ravi Chelam, biolog dzikiej przyrody w Komisji Nauki o Lwie Azjatyckiej. „Są to zwierzęta afrykańskie znalezione w dziesiątkach miejsc. Jedyną populacją jest lew azjatycki. Prosty przegląd sytuacji pokazuje, które gatunki powinny być traktowane priorytetowo”.

Inni eksperci ds. ochrony przyrody twierdzą, że obietnica przywrócenia lampartów w Indiach jest warta wyzwań.

„Gepardy odgrywają ważną rolę w ekosystemach trawiastych” – powiedział biolog zajmujący się ochroną przyrody Larry Marker, założyciel Gepard Conservation Fund, który kieruje namibijską stroną projektu, zapobiegając wypasaniu ofiar przez łąki i nadmiernemu wypasowi.

READ  Plotki o MLB Free Agency: Powiadomienia na żywo, gdy baseballowy gorący piec ponownie płonie po blokadzie

Marker i jego współpracownicy pomogą śledzić migrację, drapieżnictwo i rozmnażanie kotów w nadchodzących latach.

Modi wezwał ludzi do cierpliwości, tak jak przystosowują się koty. „Powinni dać tym lampartom kilka miesięcy, aby Park Narodowy Kuno stał się ich domem”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Glorii Dickey w Londynie i Tanvi Mehty w New Delhi; Montaż przez Katie Daigle, Mike’a Collette-White i Franka Jacka Daniela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *