Oprocentowanie kredytów hipotecznych osiągnęło 7 procent, gdy Fed wchodzi w spowolnioną gospodarkę

Zawieszenie

Oprocentowanie kredytów hipotecznych przekroczyło w tym tygodniu 7 procent, najwyższy poziom od 20 lat A ostatni sygnał, że agresywne posunięcia Fedu, aby spowolnić szerzej pojętą gospodarkę, już mocno uderzają w rynek mieszkaniowy.

Według danych opublikowanych w czwartek przez Freddiego Maca przeciętny 30-letni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu, najpopularniejszy produkt kredytowy, wynosił 7,08 proc. Ostatni raz oprocentowanie kredytów hipotecznych osiągnęło bardzo wysoki poziom w kwietniu 2002 r. i będzie nadal rosło, podobnie jak Rezerwa Federalna w szybkim tempie okiełznanie przegrzanego rynku mieszkaniowego, Duży krok w obniżeniu kosztów wynajmu i ostatecznie stłumieniu inflacji w całej gospodarce.

Bank centralny nie określa bezpośrednio kosztów kredytu hipotecznego, ale to się zmienia Jego stopa polityczna – znana jako stopa funduszy federalnych – wpływa na gospodarkę i wpływa na wszystkie rodzaje pożyczek. Od marca Fed pięciokrotnie podnosił stopy procentowe, podnosząc stopę referencyjną z niemal zera do 3–3,25 proc. Oczekuje się, że bank centralny podniesie stopy procentowe o kolejne 0,75 punktu procentowego w przyszłym tygodniu.

Oblicz, ile będą kosztować kredyty hipoteczne wraz ze wzrostem stóp procentowych

Te posunięcia miały już tragiczne konsekwencje dla rynku mieszkaniowego, a nagły wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych spowodował pewne Szersze obawy, że Fed hamuje gospodarkę Za dużo siły.

„Ludzie mogą powiedzieć: „No wiesz, procent” [added] Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest nadal niskie. „Mamy kilka punktów procentowych na oprocentowaniu kredytów hipotecznych w krótkim czasie”, powiedziała Diane Sonk, główny ekonomista KPMG. „Gwałtowne tempo, w jakim podnoszą stopy, samo w sobie destabilizuje”.

Dziennikarze pocztowi Damien Paletta i Rachel Segal wyjaśniają, jak zaczyna się spowolnienie gospodarcze. (Wideo: Hope Davison, Derya Cornejo/The Washington Post; Zdjęcie: Michael S. Williamson/The Washington Post)

Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych rosło zaskakująco szybko. Rok temu było to 3,09 proc. Pod koniec marca średnia 30-letnia stopa oprocentowania kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu wynosiła mniej niż 4 proc. Wzrost z 3,22 proc. w styczniu do 7,08 Obecny procent, skok o 3,86 punktu procentowego, jest największym wzrostem rocznych stóp procentowych. Poprzedni rekord wynosił 3,59 punktu procentowego w 1981 roku.

READ  Wyłączni regulatorzy przygotowujący się do ewentualnego zamknięcia VTB w Europie - źródła

Ceny ponownie wzrosły we wrześniu, zapewniając dalsze podwyżki stóp

W większości przypadków pandemii niższe stawki spowodowały pojawienie się na rynku aspirujących nabywców domów, którzy konkurują o kilka dostępnych domów, podnosząc ceny. Ale teraz, z obawy o wydanie setek dodatkowych dolarów miesięcznie na kredyt hipoteczny, kupujący powstrzymują się, zwiększając podaż dostępnych domów i pomagając ogólnie obniżyć ceny. W tym roku, kiedy stawki wynosiły mniej niż 4 procent, gospodarstwo domowe o średnim dochodzie na poziomie 71 000 dolarów mogło sobie pozwolić na dom za 448 700 dolarów z 20-procentową zaliczką. Według Realtor.com.

Ceny mieszkań spadają w rekordowym tempie. Opublikowany na początku tego tygodnia indeks cen domów Case-Shiller pokazał, że ceny w sierpniu były o 13 procent wyższe niż rok temu, w porównaniu z 15,6 procent w poprzednim miesiącu. Różnica 2,6 punktu procentowego między tymi dwoma miesiącami to największy spadek w historii indeksu, który po raz pierwszy pojawił się w 1987 roku.

Zillow ogłosił w środę 300 zwolnień w kilku działach, w tym kredytów mieszkaniowych i zamknięć usług, pomimo firmy Powiedział Rekrutacja nie jest zamrożona.

Wraz ze wzrostem stóp procentowych spadał również popyt na kredyty hipoteczne. Według Mortgage Bankers Association całkowita wielkość zamówień jest na najniższym poziomie od 1997 roku. Refinansowanie spadło o 86 procent niż rok temu i Kredytodawcy hipoteczni W całym kraju, w tym duże banki, wypuszczają pracowników, gdy rynek zwalnia. Wyższe stopy procentowe spowodowały wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu. Udział ARM we wnioskach wyniósł 12,7 proc.

Konstruktorzy domów również zostali podrasowani. Liczba rozpoczętych budów spadła we wrześniu o 8,1 procent do rocznego wskaźnika wyrównanego sezonowo 1,44 miliona jednostek, zgodnie z raportem opublikowanym na początku tego miesiąca przez amerykański Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz US Census Bureau. Jak dotąd w tym roku, Liczba startów jednorodzinnych spadła o 5,6 procent w porównaniu z tym punktem w zeszłym roku.

READ  Netflix zwalnia 300 pracowników w drugiej turze zwolnień | Netflix

Zaufanie w budownictwie również spadło w październiku 10. miesiąc z rzędu, spadając do najniższego poziomu od 2012 r., z wyjątkiem dwumiesięcznego okresu wiosną 2020 r. Kiedy zaczęła się epidemia. To połowa poziomu sprzed sześciu miesięcy.

„Będzie to pierwszy rok od 2011 roku, w którym nastąpi spadek liczby jednorodzinnych start-upów” – powiedział w oświadczeniu Robert Dietz, główny ekonomista National Association of Home Builders. „Biorąc pod uwagę ciągłe oczekiwania co do wyższych stóp procentowych w związku z działaniami Rezerwy Federalnej, oczekuje się, że w 2023 r. nastąpi dalszy spadek budownictwa jednorodzinnego w miarę postępującego kurczenia się budownictwa mieszkaniowego”.

Jednak narzędzia Fedu są ograniczone, a urzędnicy rutynowo wymieniają rynek nieruchomości jako jeden z wyraźnych sygnałów, że podwyżki stóp przynoszą zamierzony skutek.

Gubernator Fed Christopher Waller powiedział w Przemówienie Ten miesiąc. „Ale trzeba zrobić więcej, aby w znaczący i trwały sposób obniżyć inflację”.

Kiedy Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób podwyżka stóp procentowych przez Fed przewyższy inflację w innych częściach gospodarki. Podwyżki cen mają na celu zabicie popytu, ale nie rozwiązują problemów po stronie podaży, takich jak niedobory ropy i gazu, niedrogie mieszkania czy nowe chipy samochodowe. Ogólnie ceny konsumpcyjne pozostają uparcie wysokie, wstać 8,2 proc. we wrześniu w porównaniu do roku poprzedniego.

Koszty wynajmu również wzrosły w zeszłym roku o 7,2 procent, a czynsze Od sierpnia do września wzrósł o 0,8 proc. Goldman Sachs spodziewał się, że ogólna inflacja mieszkaniowa osiągnie najwyższy poziom 7,5% na wiosnę, a następnie powoli spadnie do mniej niż 6% pod koniec 2023 roku. Ma to poważne konsekwencje dla polityki Fed, ponieważ koszty nieruchomości stanowią dużą część koszyka towarów. używany do pomiaru inflacji w gospodarce.

Gdy Fed walczy z inflacją, rosną obawy, że jest ona zbyt poprawna

READ  Tesla podnosi ceny w Stanach Zjednoczonych, kilka dni po szóstej obniżce cen w tym roku

Jednak spowolnienie na rynku mieszkaniowym może ostatecznie obniżyć ceny najmu. Według Realtor.com. Mediana ceny najmu w USA odnotowała we wrześniu drugi spadek miesiąc do miesiąca w ciągu ośmiu miesięcy.

Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych spowalnia rynek nawet w miejscach, gdzie pandemia była gorąca. W latach 2020 i 2021 ceny sprzedaży w Dolinie Hudson poszybowały w górę, ponieważ przeszczepy z Nowego Jorku i innych miejsc wymagały niewielkiej liczby dostępnych domów. Ale biorąc pod uwagę wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, liczba dostępnych domów wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech miesięcy, skacząc z około 150 do około 380, powiedział Ryan Basten, współmakler w Berkshire Hathaway HomeServices Nutshell Realty.

To zachęcający znak, że rynek powraca do regularnych publikacji. Ale Basten powiedział, że istnieje duża niepewność co do przyszłości. Pominął ostatnie skoki oprocentowania kredytów hipotecznych: 5 procent „nie było tak źle”, powiedział, a 6 procent były „opłacalne”. Ale gdy Fed przygotowuje się do podniesienia stóp procentowych jeszcze dwa razy przed końcem roku, Basten powiedział, że on i inni z branży „zastanawiają się, czy na rynku nastąpi prawdziwe spowolnienie”.

Możemy zająć się tylko tym, z czym mamy teraz do czynienia. Nie widzę, żeby oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło do 10 [percent]. „Gdyby tak było, byłoby to jak recesja” – powiedział Basten. „osiem [percent] złe przeczucie. Dziesięć procent byłoby w stylu: „Wow, dokąd teraz pójdziemy?” „

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *