Oto produkty ultraprzetworzone, których należy unikać, według 30-letnich badań

Zapisz się do programu CNN „Jedz, ale lepiej: w stylu śródziemnomorskim”. Nasz ośmioczęściowy przewodnik przedstawia pyszny, wspierany przez ekspertów styl życia żywieniowy, który doda zdrowia Twojemu życiu.CNN

Według 30-letniego badania spożywanie żywności ultraprzetworzonej wiąże się z wcześniejszym ryzykiem śmierci, ale różne produkty spożywcze mają różne skutki.

Na przykład przetworzone mięso oraz słodka żywność i napoje nie są powiązane z takim samym ryzykiem jak ultraprzetworzone produkty pełnoziarniste, stwierdził główny autor badania, dr Mingyang Chang, profesor nadzwyczajny epidemiologii klinicznej i żywienia w TH Chan School of Public Health na Harvardzie.

W badaniu przeanalizowano dane pochodzące od ponad 100 000 pracowników służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych, którzy nie chorowali na raka, choroby układu krążenia ani cukrzycę w wywiadzie. Od 1986 do 2018 roku uczestnicy co dwa lata przekazywali informacje na temat swojego zdrowia i stylu życia.

Co cztery lata wypełniali kompleksową ankietę dietetyczną.

Grupa, która spożywała najmniej przetworzonej żywności, zjadała średnio trzy porcje dziennie, natomiast największa, średnio siedem porcji dziennie. Badanie opublikowano w środę w czasopiśmie BMJ.

Dane wykazały, że u osób objadających się ryzyko śmierci z dowolnej przyczyny było o 4% wyższe, w tym o 9% wyższe ryzyko śmierci z powodu chorób neurodegeneracyjnych.

Adam Höglund/iStockphoto/Getty Images

Według nowego badania wykazano, że mięso ma większy wpływ na ryzyko śmierci niż wiele innych rodzajów ultraprzetworzonej żywności.

Song określił to powiązanie jako „skromne”, zauważając, że powiązanie nie było równie silne w przypadku wszystkich rodzajów ultraprzetworzonej żywności.

„Pozytywne skojarzenia wynikają głównie z pewnych podgrup, w tym przetworzonego mięsa oraz napojów słodzonych cukrem lub sztucznie słodzonych” – stwierdził.

Wyniki badania są spójne z wynikami setek innych badań w tej dziedzinie, ale to, co czyni je wyjątkowymi, to odróżnienie od różnych podgrup w ramach kategorii żywności ultraprzetworzonej, stwierdziła dr Marion Nestle, profesor Goddard ds. żywienia, studiów nad żywnością i polityki. w dziedzinie zdrowia publicznego na Uniwersytecie Nowojorskim.

READ  Aktor „Imperium” Juicy Smolett został zwolniony z więzienia Cook County, a jego wyrok za naruszenie porządku publicznego został odwołany.

Song nie musi oznaczać całkowitego odrzucenia wszelkiej ultraprzetworzonej żywności, bo to inna kategoria – dodał.

„Na przykład zboża, pieczywo pełnoziarniste również są uważane za żywność ultraprzetworzoną, ale zawierają wiele korzystnych składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy i minerały” – powiedział. „Z drugiej strony uważam, że ludzie powinni unikać lub ograniczać spożycie niektórych ultraprzetworzonych produktów spożywczych, takich jak przetworzone mięso, napoje słodzone cukrem i napoje sztucznie słodzone”.

Jeśli chodzi o żywność ultraprzetworzoną, wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi.

Po pierwsze, ostatnie badanie jest solidne, ponieważ obejmuje dłuższy okres, ale jest to badanie obserwacyjne. Oznacza to, że chociaż badacze mogą zaobserwować związek, nie mogą stwierdzić, że przyczyną zgonów są diety, powiedział dr Peter Wild, emerytowany pracownik Quadram Institute for Biosciences w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy powinni także bliżej przyjrzeć się składnikom ultraprzetworzonej żywności, które mogą mieć wpływ na zdrowie. Chang powiedział, że ma doradzać rządom i firmom, jak regulować żywność – dodatki do żywności, emulgatory i środki aromatyzujące.

Naukowcy odkryli również, że najważniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko śmiertelności jest jakość ogólnej diety danej osoby, powiedział Chang.

„Jeśli ludzie utrzymują ogólnie zdrową dietę, nie sądzę, że muszą Bójcie się albo wściekajcie” – powiedział. „Ogólna dieta jest nadal głównym wyznacznikiem wyników zdrowotnych”.

Wilde twierdzi, że zdrowa dieta jest zróżnicowana i zawiera jak najwięcej kolorowych owoców i warzyw oraz produktów pełnoziarnistych.

Badania pokazują, że ta dieta w połączeniu z ćwiczeniami może zmniejszyć niebezpieczny tłuszcz z brzucha i nie tylko

„Jeśli martwisz się dodatkami do żywności, wybieraj żywność z najmniejszą ilością dodatków” – powiedział w e-mailu. „Bądź świadomy wartości odżywczej (żywności ultraprzetworzonej), którą wybierasz”.

Ważne jest również, aby wiedzieć, że żywność powinna być spożywana w sposób zrównoważony. Sok owocowy zawiera korzystne witaminy, minerały i przeciwutleniacze, jeśli jest spożywany z umiarem, ale nadmierne ilości cukru mogą przeważyć nad korzyściami, powiedział Wild.

„To nie jest czarno-białe” – powiedział. „Określony pokarm nie jest ani dobry, ani zły, zawiera elementy obu, a równowaga między nimi zależy od tego, ile jesz”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *